Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Młody naukowcu, masz szansę się rozwijać!
Marta Łucka, 27.11.2014 , Tagi: Amgen, stypendium
Polscy studenci mogą wziąć udział w VII edycji ogólnoświatowego programu dla młodych naukowców – Amgen Scholars. Otworzy im to drzwi do wiodących europejskich placówek naukowych, gdzie będą mogli wziąć udział w projektach badawczych.

Fundacja Amgen uruchomiła właśnie VII edycję ogólnoświatowego programu dla młodych naukowców – Amgen Scholars. Jest to szansa dla polskich studentów na zdobycie doświadczenia w jednej z europejskich wiodących placówek naukowych

Latem każdego roku najzdolniejsi studenci kierunków przyrodniczych mają szansę wyjechać na dwumiesięczny zagraniczny staż badawczy. Program w głównej mierze dotyczy biologii, biotechnologii, chemii, farmacji i medycyny. Uczelnie we własnym zakresie przeprowadzają proces rekrutacji na podstawie zgłoszonego pomysłu na badanie, które młody naukowiec chce przeprowadzić.

Na terenie Europy w programie biorą udział następujące placówki:

- Politechnika Federalna w Zurychu (Szwajcaria)

- Instytut Karolinska w Sztokholmie (Szwecja)

- Uniwersytet Ludwika-Maksymiliana w Monachium (Niemcy)

- Instytut Pasteura w Paryżu (Francja)

- Uniwersytet w Cambridge (Anglia)

Program powstał w 2006 roku w USA, od 2009 roku działa także w Europie (w tym w Polsce), a od tegorocznej edycji – także w Japonii. Jest inicjatywą Fundacji Amgen w ramach działań na rzecz popularyzacji nauki. Do tej pory, wzięło w nim udział ponad 1800 osób. Staż zdobyło 21 Polaków.

-Program otworzył mi oczy na to, jak wielki wpływ na jakość wyników pracy ma empiryczne podejście do uprawiania nauki – twierdzi Jakub Czuchnowski, który odbył staż w sztokholmskim Instytucie Karolinska. Cennym rezultatem programu są zdobyte kontakty – dzięki nim, przyszli badacze mają okazję zbudować zalążek własnej sieci kontaktów oraz poszerzyć swoje horyzonty. -Nawiązane podczas wyjazdu przyjaźnie to kapitał na całą przyszłą karierę naukową – mówi Anna Lewandowska, która także uczestniczyła w stażu w Instytucie Karolinska, obecnie doktorantka na tej uczelni.

Program jest skierowany do ambitnych, utalentowanych naukowców, którzy chcą zdobywać doświadczenie na wiodących zagranicznych uczelniach i pragną kontynuować naukę na studiach doktoranckich. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie, lecz liczy się dobry pomysł oraz świetne wyniki w nauce. Osoba, która zdobędzie staż prowadzi pracę badawczą na pełen etat pod okiem doświadczonego naukowca.

Przed aplikowaniem warto sprawdzić warunki współpracy na każdej z dostępnych uczeni. Mają one różne wymagania wobec kandydatów, a co nie mniej ważne – odmienne warunki wsparcia finansowego. Przykładowo, w Instytucie Pasteura stażysta otrzyma na pokrycie kosztów utrzymania 1300 euro, zaś na Cambridge będzie to 1120 funtów.

 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter