Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mabion sukcesywnie rozszerza zakres prac w ramach umowy produkcyjnej z Novavax

23 listopada 2022 r. spółka Mabion podpisała z Novavax kolejne rozszerzenie zakresu usług umowy produkcyjnej w postaci Specyfikacji Warunków Zlecenia #9 („SOW#9”, z ang. Statement of Work). Mabion od czasu zawarcia rekordowego kontraktu produkcyjnego z firmą Novavax o wartości 372 mln dol. sukcesywnie rozszerzał zakres prac kontraktowych. Kolejny, dziewiąty SOW, jest efektem wysokich kompetencji Mabionu w zakresie produkcji i analityki.

Fot. Materiały prasowe Mabion

 

– Podpisaliśmy kolejne zlecenie z Novavax, tym razem obejmuje ono realizację zaawansowanej analityki w zakresie mapowania peptydowego z wykorzystaniem techniki spektrometrii mas. Umowa ta dotyczy badania wszystkich dotychczasowych produktów firmy Novavax z obszaru szczepionek przeciwko Sars-CoV-2, czyli zarówno pierwotnego wariantu Wuhan, jak i Omicron (BA.5). Dla całego zespołu to kolejny sukces, a mnie szczególnie cieszy to, że przekonaliśmy naszego partnera do zlokalizowania tej analityki właśnie u nas. Od strony naukowej też jest to ważny krok, ponieważ to technologicznie najbardziej zaawansowana usługa, jaką do tej pory Mabion skomercjalizował i generalnie jedna z najbardziej zaawansowanych w branży. Istnieje ograniczona liczba podmiotów w skali światowej, które taką analitykę są w stanie oferować, a jeszcze mniej firm z tej grupy może pochwalić się wdrożeniem jej do środowiska GMP – mówi dr Sławomir Jaros, członek zarządu Mabion S.A. ds. operacyjnych i naukowych. Zakres SOW#9 obejmuje przeprowadzenie przez spółkę analizy mapowania peptydowego dla substancji czynnej (DS) i produktu gotowego (DP) próbek białka rS SARS-CoV-2 produktów Novavax – zarówno wariantu Wuhan, jak i Omicron. Zakontraktowane prace obejmują przeprowadzenie analizy wykonalności metody, jej walidacji oraz regularnego testowania prób, wyprodukowanych w Mabion i innych jednostkach, świadczących usługi produkcyjne dla Novavax. Rutynowe badania próbek będą przeprowadzane w systemie środowiska GMP (Dobra Praktyka Wytwarzania, z ang. Good Manufacturing Practice), jeśli będzie to wymagane przez Novavax.

Pierwszym etapem prac będzie implementacja metody mapowania peptydów. Następnie będą prowadzone regularne analizy zlecanych próbek (w terminie jednego miesiąca od dostarczenia danej próbki), zakończone wydaniem odpowiedniego certyfikatu. Wynagrodzenie za prace w zakresie implementacji metody, stanowiącej pierwszy etap, wyniesie ponad 500 tys. dol., natomiast całkowita wartość SOW#9 będzie uzależniona od kolejnego etapu zlecenia, mianowicie ilości cyklicznie wykonywanych przez spółkę analiz w poszczególnych okresach sprawozdawczych. – Mabion może się pochwalić już dziewiątym rozszerzeniem zakresu współpracy w postaci zupełnie nowego obszaru. Jest to kolejne potwierdzenie dużego potencjału spółki w zakresie działalności CDMO. Ta i inne usługi zaawansowanej analityki, wykonywane na rzecz Novavax, znalazły się już w stałej ofercie Mabion, kierowanej do innych potencjalnych klientów spółki. Docelowo Mabion stanie się jednym z podmiotów referencyjnych w ramach mapowania peptydowego też dla innych wytwórców kontraktowych firmy Novavax, a przynajmniej taka intencja występuje w naszych rozmowach z partnerem, więc stajemy się coraz bardziej widoczni na arenie międzynarodowej – podkreśla Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion S.A. ds. sprzedaży

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2023>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter