Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łódzkie BioTrendy już za nami
Dagmara Sperling, 12.12.2016 , Tagi: biotrendy, konferencja
Łódzkie BioTrendy już za nami
My już jesteśmy na bieżąco z najnowszymi trendami w dziedzinie nauki. Przybywamy z relacją z konferencji BioTrendy, abyście wy też wiedzieli, co zaprząta umysły profesorów, doktorantów, magistrów i inżynierów. Wydarzenie zostało zorganizowane po raz pierwszy przez Studenckie Koło Naukowe „BioActive” w budynku LabFactor na terenie Politechniki Łódzkiej 26.11.2016r.

 

Dr Witold Jakubowski jako pierwszy wygłosił wykład gościnny o kolonizacji powierzchni biomateriałów jako modelu badań biofilmu bakteryjnego.

Jest to sprawa na tyle istotna, iż występowanie biofilmu niesie ze sobą wiele zagrożeń. Biofilm może rozwijać się m.in. na powierzchni implantów lub biomateriałów, na uchodzącej za bezpieczną i często stosowanej stali medycznej. W USA odnotowuje się 2 000 000 infekcji bakteryjnych rocznie, 60% z nich związanych jest z wytworzeniem biofilmu. Taki biofilm nie jest łatwy do usunięcia. Bakterie w biofilmie tworzą formy przetrwalnikowe, powstają strefy słabo rozwijające się (tzw. życie utajone). Przez co są ciężkie do usunięcia przez leczenie farmakologiczne. Antybiotyki przenikają przez biofilm powoli i niecałkowicie. Można więc stwierdzić pewną oporność biofilmu na działanie antybiotyków. Aby skutecznie usunąć biofilm konieczna jest reoperacja, która generuje koszty i stres u pacjenta. Aby ograniczać rozwój bakterii często stosuje się jony srebra, które można dziś znaleźć również w dezodorantach lub wkładkach do butów.

Na koniec prezentacji padło pytanie, czy biofilm jest bardzo agresywny? Odpowiedź była twierdząca. Na podstawie prób zwykłego zachowania się bakterii na powierzchniach w warunkach laboratoryjnych stwierdzono, iż nawet bakteria E. coli jest w stanie uszkodzić powierzchnię stalową.

Następnie poznaliśmy najnowsze trendy nie tylko bio-, ale i podróżnicze, ponieważ dwie następne prezentacje opowiadały dodatkowo o programie Erasmus+ w Portugalii.

M. Czapnik i A. Jaskulska z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej były w małym miasteczku Aveiro. Zajmowały się tam syntezą związków o potencjalnej aktywności biologicznej: redukcją aromatycznych nitro związków i syntezą 1,1-dibromoalkenów, oraz syntezą kompleksów związków organicznych z borem wykazujących luminescencję. Uczestniczki przedstawiły wiele ciekawostek o wyjeździe i mieście, w którym mieszkały oraz gorąco namawiały zgromadzonych na wyjście ze swojej strefy komfortu i aplikowanie na projekty realizowane za granicą.

Jeszcze więcej Portugalii przybliżyła nam również Patrycja Domeracka, która brała udział w programie Erasmus + w Lizbonie. Realizowała tam m.in. przedmiot o nazwie leczenie komórek rakowych przez fale elektromagnetyczne oraz przedstawiła też wiele ciekawostek o nanocząsteczkach.

W dalszej kolejności rozpoczął się konkurs na abstrakt.

Pierwsza uczestniczka, Anna Kowalska, zaprezentowała wynik swoich badań dotyczących wpływu składu podłoża na morfologię grzybni Mucor racemosus w hodowlach wstrząsanych.

Mucor racemosus wykazuje dwa typy morfologiczne: strzępkową i drożdżopodobną. Dlaczego ten typ jest ważny? Decyduje m.in. o dostępności składników odżywczych i dostępności tlenu, a tym samym o efektywności syntezy bioproduktów. Silnie rozproszona grzybnia może zwiększyć lepkość podłoża utrudniając mieszanie i napowietrzanie hodowli. Grzyb hodowany był na podłożu Sabourada i podłożu Czapka. Po 13h hodowli morfologia grzyba na podłożu Sabourada zaczęła przyjmować inną formę niż na podłożu Czapka. To jednak nie koniec badań i jak zapowiedziała uczestniczka - kolejnym krokiem będzie zbadanie oddziaływania mikrocząsteczek w hodowlach wstrząsanych na inne grzyby strzępkowe należące do innych klas systematycznych.

Mgr. inż. Julita Wrębiak zaprezentowała wyniki swojej pracy „Oczyszczanie przemysłowych ścieków włókienniczych w zanurzonych złożach biologicznych”, której promotorem był obecny na sali dr Stanisław Ledakowicz. Podała wiele ciekawych informacji. Nas zaskoczył fakt, iż przy produkcji jednego kilograma tekstyliów, np. sukienek, należy odprowadzić do ścieków 2 kg substancji odpadowych - głównie sól oraz barwniki. Są to odpady trudne do usunięcia, nawet przez oczyszczalnie ścieków.

Następną prezentację o tytule „ Wykorzystanie fulerenolu C60(OH)x, x>30 w ochronie komórek przed działaniem promieniowania jonizującego wygłosiła Anna Lichota. Zaprezentowała również zdjęcia z mikroskopu fluorescencyjnego. 

Tuż po niej Katarzyna Brodowska przedstawiła charakterystykę i właściwości biologiczne naryngeninowych zasad Shiffa.

Naryngenina to przedstawiciel klasy flawonów. Występuje w grejpfrutach i pomarańczach. Działa rozkurczowo, przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo i przeciwzapalne, obniża poziom choresterolu. Podczas badań prowadzonych przez Uczestniczkę stworzono nowe pochodne narengeniny które są zasadami Shiffa (posiadają aktywną grupa azometinową). Zasady Shiffa mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwmalaryczne, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i biobójcze.

Następnie w hali technologicznej rozpoczęła się prezentacja kół naukowych takich jak: GUST, Ferment oraz Oktan, które zaprezentowało pojazd napędzany reakcjami chemicznymi.  Uczestnicy i Goście konferencji zostali również  oprowadzeni po budynku LabFactor, w którym mieszczą się nowoczesne laboratoria i sale dydaktyczne Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Po przerwie lunchowej i sesji posterowej nadeszła II część wystąpień ustnych, w której swoje prezentacje przedstawili:

- Nina Pawlik „Wpływ fitozwiązków na mechanizmy komórkowe linii L6 w powiązaniu z cukrzycą typu 2”,

- Dominika Pietrzyk „ Medical potential of biosurfactants of endophytic origin”,

Marcin Szustak „Tiofosforanowe analogi nukleotydów jako związki przyspieszające gojenie ran”

- Agnieszka Brodowska „Wpływ procesu ozonowania w złożu dynamicznym na przeżywalność mikroorganizmów”,

- Agata Sowińska „ Aktywacja receptora GPR119 - analiza oddziaływań ligand-receptor w kompleksach z analogami LPC.”

W konkursie na najlepsze wystąpienie ustne jury, czyli komitet naukowy, przyznało pierwsze miejsce Marcinowi Szustakowi. Wyróżnione zostały: Dominika Pietrzyk, która dostała też nagrodę publiczności oraz Agata Sowińska.

W konkursie na najlepszy plakat pierwsze miejsce przyznano Annie Olejnik, która zdobyła również najwięcej głosów od publiczności pośród uczestników sesji posterowej. Przedstawiła ocenę biologiczną powłok SI-DLC oraz TI-DLC wytwarzanych metodą rozpylania magnetronowego.

Komitet Naukowy wyróżnił również: Dawida Kowalczykana ("Biosynteza lakazy w bioreaktorze mieszadłowym) i Darię Cholewę ("Określenie wpływu olejków eterycznych na tworzenie biofilmu przez Candida spp.")

 

Wyniki ogłosił prof. Ledakowicz, zaś konferencję zakończyło wspólne zdjęcie Uczestników, Gości oraz Organizatorów. Następna edycja konferencji planowana jest na wiosnę.

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter