Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Badania na zwierzętach od zawsze budzą wiele uzasadnionych kontrowersji. Biorąc pod uwagę, jak powszechne jest przechowywanie szczurów w „niewoli” – czy to w laboratoriach, czy jako zwierzęta domowe – naukowcy pracują nad zrozumieniem, co można zrobić, aby poprawić ich ogólny dobrostan. W związku z tym, zwrócono uwagę na tak prostą czynność jak łaskotanie, które prawdopodobnie może poprawić ich nastrój i reakcje na ludzi.

 

 

Łaskotanie szczurów laboratoryjnych przynosi wiele korzyści społecznych, ale jest także czasochłonne. Obecne praktyki laboratoryjne mówią, że łaskotanie powinno być wykonywane przez dwie minuty dziennie, pięć dni w tygodniu. Jeśli dodamy do tego czas transportu i uwzględnimy wiele szczurów, może to nam zabrać dużo czasu.

Badania początkowo opublikowane w sierpniu 2018 r. w Applied Animal Behavioral Science zostały zaprezentowane na Krajowym Spotkaniu AALAS, które odbyło się w dniach 28 października-1 listopada w Baltimore, MD. 

– Aktualne protokoły łaskotania są dość czasochłonne. Zastanawialiśmy się, czy istnieją sposoby, aby łaskotanie było wydajniejsze i bardziej praktyczne dla instytucji – mówi współautorka, Megan LaFollette, instruktor interakcji Animal Welfare & Human-animal Interaction oraz Ph.D. student, Purdue University.

Wykonano badania na szczurach, które łaskotano przez 15, 30 lub 60 sekund przez jeden, trzy lub pięć dni w tygodniu. Obserwowano ich aktywność i zachowanie w klatce przed i po łaskotaniu, a także zmierzono ultradźwiękowe wokalizacje, które są jednym ze sposobów porozumiewania się tych zwierząt. Zaobserwowano pozytywną zmianę we wszystkich odstępach czasu łaskotania, od 15 do 60 sekund. Ponadto nie zaobserwowano różnic w pozytywnych reakcjach ze strony szczurów, jeśli łaskotano je trzy lub pięć dni w tygodniu. Sugeruje to, że pozytywny efekt można zaobserwować, gdy szczury laboratoryjne są łaskotane zaledwie 15 sekund przez trzy dni w tygodniu.

Początkowo szczury mogą obawiać się łaskotania przez personel laboratoryjny, co może prowadzić do zwiększonego stresu, zmniejszenia dobrostanu i odporności na manipulacje. Może to mieć nawet wpływ na wyniki badań, gdyż może zaburzać reakcje biochemiczne. Naukowcy mogą łaskotać szczury poprzez szybki dotyk grzbietu wokół łopatek zwierzęcia opuszkami palców, a następnie przerzucać szczura na grzbiet. Chociaż technicznie rzecz biorąc nie jest to związane z łaskotaniem, ruchy palców są podobne.

Ten rodzaj „zabawy” powoduje, że szczury laboratoryjne emitują ultradźwiękowe wokalizacje o częstotliwości 50 kHz – taki sam zakres dźwięku, jaki zwierzęta wytwarzają podczas zabawy ze sobą lub podczas otrzymywania smakołyków. Badania opublikowane w 2016 r. w Science mówią, że zwierzęta przyzwyczajone do tego rodzaju zabawy mogą nawet przewidzieć łaskotanie. Sieci neuronów w korze czuciowej, które „strzelały” podczas łaskotania, aktywowały się także, gdy tylko zwierzęta zostały umieszczone na placu zabaw, zanim jakakolwiek aktywność się rozpoczęła.

W przeglądzie badań nad łaskotaniem prawie wszystkie analizy wykazały, że łaskotanie wywołało pozytywne efekty u szczurów laboratoryjnych. Szczury, które przyzwyczajają się do łaskotania, wykazują poprawę w zachowaniu, częściej zbliżają się do swoich opiekunów oraz rzadziej uciekają przed ludźmi.

Łaskotanie może również zmniejszyć stres związany z iniekcjami. Badanie opublikowane w 2015 roku w Applied Animal Behaviour Science ujawniło, że szczury, które były łaskotane przed wstrzyknięciem substancji wykazywały mniej oznak stresu.

To, czy jest sens najpierw sprawiać przyjemność, a potem ból pozostawiam do własnych przemyśleń… Poniżej zaś filmowy instruktaż czynności. 

Źródła

http://www.laboratoryequipment.com/news/2018/11/when-it-comes-tickling-your-lab-rats-less-can-be-more

 

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter