Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Krew z szalki
26.06.2013

Zespół z Boston University School of Medicine poczynił krok w kierunku produkcji nieograniczonej liczby ludzkich krwinek czerwonych i płytek krwi w warunkach in vitro. Uzyskano to poprzez przekształcenie indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPS). Technika może przyczynić się w przyszłości do zmniejszenia uzależnienia od dawców krwi i pomóc w leczeniu chorób takich jak anemia sierpowata.

Transfuzje krwi są nieodzownym elementem wielu terapii, chirurgii i działań ratunkowych. W USA poddawanych im jest ponad 15 milionów pacjentów rocznie, którym przetacza się 17 milionów jednostek krwi. Nawet w państwach wysoko rozwiniętych występują chroniczne braki niektórych grup krwi. W związku ze zwiększaniem się populacji ludzi w wieku ponad 60 lat, częściej potrzebujących transfuzji, przewiduje się problemy w zaopatrzeniem w surowiec.

Komórki iPS uzyskiwane są przez reprogramowanie dojrzałych komórek somatycznych do stanu komórki macierzystej. W odpowiednich warunkach są zdolne przekształcić się w dowolne komórki ludzkiego ciała. Jeżeli użyjemy komórek pacjenta, możemy uzyskać komórki i tkanki do przeszczepu nie wywołujące konfliktu immunologicznego. To czyni z iPS potężne narzędzie dla badań i medycyny regeneracyjnej.

W opisywanym badaniu komórki iPS pozyskano z CReM iPS Cell Bank. Zostały wystawione na działanie czynników wzrostu (metoda zmuszenia ich do przemiany w czerwone krwinki i płytki krwi jest obecnie opatentowana). Nowatorskie podejście polegało na dodaniu związków, które regulują szlak metaboliczny receptorów węglowodorów arylowych (AhR). Poprzednie badania wykazały, że właśnie ten szlak metaboliczny w organizmie jest zaangażowany w wytwarzanie ciałek krwi.

Krwinki czerwone i płytki krwi wytworzone z komórek iPS są specyficzne dla pacjenta, z którego je pozyskano. Rozwiązuje to problem niezgodności immunologicznej czy zanieczyszczeń, a wykorzystywanie techniki w leczeniu zmniejszy problemy związane z krwiodastwem. Ma ona również potencjał w badaniach chorób - dają możliwość stworzenia skutecznych modeli badawczych. Pozyskane z komórek iPS czerwone krwinki mogą być pomocne w badaniach nad malarią i anemią sierpowatą. Płytki krwi przydadzą się w leczeniu zaburzeń krzepnięcia krwi i badaniach nad chorobami układu krążenia.


Przeczytaj również:

Nowy wirus gotowy do walki z chorobami oczu

Bakteryjne DNA może integrować się z genomem ludzkim łatwiej w tkance guza


 

Seweryn Frasiński

Źródło:

Boston University Medical Center

The aryl hydrocarbon receptor directs hematopoietic progenitor cell expansion and differentiation. doi: 10.1182/blood-2012-11-466722

KOMENTARZE
news

<Październik 2023>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter