Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kolejna edycja BioBusiness Laboratorium dobiega końca. Z jakim efektem?
19.09.2012

W okresie od grudnia 2011 do czerwca 2012 na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) w Gdyni zrealizowano cykl szkoleń dla uczestników projektu BioBusiness Laboratorium, którego współorganizatorami była firma Pro-science oraz Gdyńskie Centrum Innowacji. Projekt BioBusiness Laboratorium, dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Kreator Innowacyjności-wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”, adresowany był do pracowników naukowych i studentów realizujących badania w obszarze Life Science i zainteresowanych zdobyciem wiedzy z zakresu komercjalizacji wyników badań naukowych.

Atrakcyjny zakres szkolenia, który wychodzi na przeciw najnowszym trendom i wyzwaniom współczesnej nauki, zgromadził grupę studentów, doktorantów i młodych pracowników naukowych, nie tylko województwa pomorskiego, ale również m.in. z Wielkopolski, Dolnego Śląska czy Mazowsza. Dlaczego osoby z daleka zdecydowały sie dojeżdżać do Gdyni, zamiast poszukać podobnego projektu bliżej miejsca zamieszkania? - Oferta BioBusiness Laboratorium wyróżnia się na rynku szkoleń z zakresu komercjalizacji i trudno jest znaleźć równie kompleksowy program. Szkolenia BioBusiness Laboratorium obejmowały szeroki zakres tematyczny, który dotyczył nie tylko zagadnień ściśle związanych z procesem komercjalizacji wiedzy, ochronę własności intelektualnej ale również przydatnych w codziennej pracy naukowo-badawczej. Te ostatnie dotyczyły np. przygotowywania publikacji naukowych i pozyskiwania środków na badania aplikacyjne – tłumaczy Joanna Rybka jedna z uczestników cyklu szkoleń.

Projekt BioBusiness Laboratorium składa się z dwóch części: części szkoleniowej i badawczej. W I etapie rekrutacji wybrana została 30-osobowa grupa uczestników projektu, którzy otrzymają największą ilość punktów na podstawie Formularzy Zgłoszeniowych. W II etapie rekrutacji, na drodze konkursu, spośród projektów przygotowanych przez uczestników zostały wybrane projekty o największym potencjale biznesowym, które w szczegółowo określonym budżecie były realizowały na terenie Laboratorium PPNT przez okres 6-ciu miesięcy. W III etapie rekrutacji, projekty zostały poddane ocenie przez specjalistów z danej dziedziny oraz profesjonalnych doradców biznesowych. Kryterium wyboru stanowiły ocena potencjału biznesowego projektu, a także ocena wyników i zaawansowania prac badawczych. Wybrane projekty będą kontynuowane na terenie Laboratorium PPNT przez kolejne 3 miesiące do końca trwania projektu „Bio Business Laboratorium”.

Celem projektu jest edukacja w dziedzinie komercjalizacji projektów badawczo-wdrożeniowych i zdobycie  specjalistycznej wiedzy biznesowej. W czasie kursu absolwenci zdobyli wiedzę biznesową z szerokiego zakresu obejmującego między innymi: strategię zarządzania własnością intelektualną w projektach biotechnologicznych, podstawy prawa umów i prawa własności intelektualnej, zarządzanie projektem i zarządzanie finansami w projekcie – rachunkowość.  Uczestnicy zdobyli podstawy wiedzy dotyczącej komercjalizacji wyników prac badawczych oraz poznali sposoby finansowania projektów badawczo-rozwojowych. Ważnym elementem szkolenia były treningi w zakresie komunikacji i prezentacji biznesowych – podsumowuje dr Jolanta Grzenkowicz-Wydra, Specjalista ds. Badań i Rozwoju Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Projekt jest wielką szansą dla młodych naukowców. Wykorzystanie szansy jaką daje doświadczenie zdobyte w trakcie szkolenia, pomoże wielu młodym ludziom wybrać ścieżkę rozwoju zawodowego związaną z prowadzeniem firmy o profilu biotechnologicznym. Pozwoli to na promocję rozwoju firm biotechnologicznych oraz zapoznanie się z możliwościami własnego doskonalenia zawodowego jakie oferuje dobrze  rozwijający się Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni. Ponadto wynikiem realizacji działań szkoleniowych i badawczo-wdrożeniowych będzie przygotowanie ofert w postaci prospektu inwestycyjnego dla potencjalnie zainteresowanych inwestorów.

Szkolenia weekendowe odbywały się pod okiem najlepszych trenerów z branży Life-Science. Współpracę z ekspertami zaangażowanymi w realizację szkoleń Pani dr Jolanta Grzenkowicz-Wydra ocenia bardzo wysoko: - Ich praktyczna znajomość rynku life science umożliwiała prowadzenie zajęć w formie warsztatów. Uczestnicy mieli możliwość swobodnego zadawania pytań i prowadzenia dyskusji na tematy ich interesujące. Szczególną uwagę wzbudziły zajęcia dotyczące przygotowania publikacji z prac badawczo-wdrożeniowych oraz wiedzy na temat pozyskiwania środków na badania aplikacyjne. Uczestnicy wysoko ocenili zajęcia z ekspertami, którzy mają doświadczenie zarówno w pracy naukowo-badawczej, ale karierę zawodową kontynuują w biznesie. Docenione zostało bogate doświadczenie zawodowe ekspertów, wynikające ze  znajomości specyfiki pracy w jednostce naukowo-badawczej, odbyte staże w placówkach zagranicznych i praca w warunkach wolnego rynku, gdyż od takich osób można było dowiedzieć się najwięcej.

Zapytana o postępy prac badawczych, oraz ewentualne trudności w ich realizacji, odpowiada:

- Sześć zespołów badawczych przez okres 6-ciu miesięcy próbowało zrealizować swoje pomysły badawczo-wdrożeniowe, i  nie ominęły ich etapy mozolnej pracy, weryfikacji założeń, radości z udanego doświadczenia jak i chwile zwątpienia, kiedy praca nie postępowała zgodnie z założeniami. Doświadczyli, na własnym przykładzie z ilu ważnych elementów składa się projekt, jak ważna jest dobra komunikacja, planowanie czasu pracy, organizacja stanowiska pracy, umiejętność przeszukiwania literatury. Aktualnie do dalszego etapu pracy wytypowaliśmy trzy projekty, które przez kolejne 3 miesiące będą realizowały badania.

Część badawczą projektu docenia również Pani Joanna Rybka - Z perspektywy uczestnika projektu, naukowca i pomysłodawcy uważam , że trudno przecenić wartość części laboratoryjnej projektu BioBusiness, zwłaszcza dla osób które testowały lub rozwijały swoje pomysły, zyskując możliwość zweryfikowania określonych założeń bądź hipotez w warunkach minimalnego ryzyka i braku zbędnych formalności. Formuła zaproponowana przez PPNT powinna jak najszybciej znaleźć kontynuatorów i naśladowców. Taki sposób finansowania badań, polegający na udzielaniu niewielkich kwot na zrealizowanie wybranego etapu badania na podstawie uproszczonych formalności, a następnie ewaluacja uzyskanych rezultatów i na tej podstawie wyznaczanie kolejnych etapów i przydzielanie ewentualnych transz środków, nie tylko ułatwiłaby dostęp do środków finansowych, ale też zwiększyłaby znacznie efektywność ich wydatkowania, stymulując jednocześnie postęp naukowy i wpływając korzystnie na jakość uzyskiwanych wyników.

Ze względu na to, że  udział w tego typu szkoleniach jest dobrowolny, trafiają na nie osoby wystarczająco zmotywowane aby wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Ponieważ praca naukowo-badawcza to zwykle praca zespołowa, dlatego dostępność oferty szkoleniowej w zakresie komercjalizacji wiedzy dla pracowników naukowych, wspomaga działania osób dostrzegających komercyjny potencjał wyników realizowanych badań. Bez wątpienia konieczne są rozwiązania instytucjonalne i stworzenie odpowiednich warunków ułatwiających wzajemne przenikanie się świata nauki i biznesu, z wzajemną korzyścią dla obu, tak, aby wyniki szkoleń takich jak BioBusiness przynosiły jak najlepsze rezultaty.

Realizowane projekty mają ogromną szansę na kontynuację po zakończeniu projektu, gdyż ich cel wpisuje się w cele Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w szczególności w cele BioInkubatora, który rozpoczął swoją działalność przy PPNT. Projekt  stanowi bowiem uzupełnienie obecnej oferty Inkubatora, daje gotowe narzędzia do stworzenia „przyjaznej przestrzeni preinkubacyjnej” dla młodych ludzi zainteresowanych rozwojem swojego biznesu w branżach: biotechnologia, medycyna i pokrewne.

 

Portal Biotechnologia.pl serdecznie dziękuje za udzielone odpowiedzi.

 

 

Red. Agata Lebiedowska

KOMENTARZE
news

<Październik 2022>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter