Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
KE zamówiła 30 mln dawek szczepionki Valnevy
KE zamówiła 30 mln dawek szczepionki Valnevy

Komisja Europejska zakończyła rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva w sprawie zakupu opracowanej przez nią szczepionki przeciw COVID-19. Umowa zakłada zakup 30 mln dawek, z opcją zakupu kolejnych 30 mln na późniejszym etapie.

 

 

 

 Komisja Europejska zakończyła dziś wstępne rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva w celu zakupu jej potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Przewidywana umowa z firmą Valneva zapewni wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu łącznie 30 mln dawek, po czym będą mogły one zakupić do 30 mln więcej dawek – poinformowała właśnie Komisja Europejska.

Eksperymentalna szczepionka na COVID-19 francuskiej firmy farmaceutycznej Valneva jest obecnie w fazie testów klinicznych na ludziach. Mają one wykazać, czy szczepionka jest bezpieczna i wywołuje pożądaną reakcję układu odpornościowego osoby zaszczepionej. Jeśli zakończą się one powodzeniem w kwietniu rozpocznie się kolejna faza testów, która ma ustalić jej skuteczność.

Szczepionka Valnevy – jak informowała agencja Reuters – powstała w oparciu o całe, nieaktywne cząstki koronawirusa, a nie, jak szczepionki Pfizera i Moderny, w oparciu o RNA koronawirusa. Jest produkowana w fabryce w Livingston w Szkocji.

PAP

KOMENTARZE
Newsletter