Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Drogie patenty okiem dr Anny Kathariny Heide
Drogie patenty okiem dr Anny Kathariny Heide
Zarówno duże jak i małe przedsiębiorstwa są obecnie wystawione na działanie konkurencji. Prawa własności intelektualnej są doskonałym narzędziem do ochrony wiedzy technicznej firmy. Niejednokrotnie pozwalają wygenerować przedsiębiorstwom dochody na międzynarodową skalę. Podczas tegorocznego BioForum zainteresowani uczestnicy mogli dowiedzieć się o prawach własności i związanych z nimi kosztach – o kosztownej i długiej drodze do uzyskania patentu mówiła Dr. Anna Katharina Heide, rzecznik patentowy z RUHR-IP.

Dr. Anna Kathariina Heide zawodowo zajmuje się sporządzanie wniosków patentowych w dziedzinie biotechnologii, chemii i farmaceutyków. Jej specjalizacja to również postępowania odwoławcze w sprawie patentów. Zajmuje się doradztwem w zakresie patentowania technologii. Swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem podzieliła się podczas drugiego dnia BioForum 2014 w Łodzi. „Podczas drogi do patentu bez przerwy napotykamy opłaty : koszty związane z poszukiwaniami, opłaty związane z dokumentami aplikacyjnymi. Istnieją narzędzia przydatne w pracy przedsiębiorstwa, ułatwiające zarówno uzyskanie patentu jak i mogące zwiększyć przychody”

Jak zmniejszyć koszty dotyczące otrzymania patentu? Dr Heide podczas swojego wystąpienia przedstawiła trzy narzędzia, pozwalające zredukować niektóre koszty, uniknąć pomyłek. Pierwszym z nich był system monitorowania nowych osiągnięć w przedsiębiorstwach, powiadamiający o potencjalnych wynalazkach w interesującej nas dziedzinie. Pozwala on na sprawdzenie, co dzieje się w branży która nas interesuje, także monitorowanie konkurencji.

Innym narzędziem jest Espacement RSS FEED – rodzaj bazy patentowej, tak zwany e-zbiór, system wyszukiwania informacji o zgłoszeniach i udzielonych prawach wyłącznych.  Pozwala śledzić aktualności przy zdefiniowanych parametrach. „Tylko podążając i śledząc kroki innych możemy osiągnąć więcej. Avoid reinventing the wheel” – dodała prelegentka na koniec swojej wypowiedzi, zwracając uwagę na istotę kontroli już opatentowanych rozwiązań.

KOMENTARZE
Newsletter