Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Firma 23andMe otrzymała patent na "projektowanie dzieci"
Ludzie obawiający się zjawiska "zamawiania" genotypu własnego dziecka mają kolejny powód do zmartwień. 24 września w USA został przyznany patent zatytułowany "Dobór dawców gamet na podstawie obliczeń genetycznych". Jest on własnością firmy 23andMe. Zawiera algorytm i specjalny interfejs służący do określania prawdopodobieństwa wystąpienia poszczególnych cech fenotypowych u potomstwa w zależności od dawcy gamety.

Patentowi, o którym mowa, nadano w amerykańskim urzędzie patentowym numer US8543339. W jego treści znajdziemy m.in. przykłady, jak będzie wyglądał ostateczny wynik obliczeń prezentowany przez algorytm:

Obraz pokazuje w jaki sposób interfejs pozwoli na "zaprogramowanie" cech potencjalnego potomstwa, w tym przypadku prawdopodobieństwa zachorowania na raka jelita grubego, wystąpienia wady serca i... zielonego koloru oczu.

 

Algorytm może wyliczyć również,  jak długo będzie statystycznie żyło potencjalne dziecko w zależności od dawcy gamety.

 

Dzięki przejrzystemu i łatwemu w obsłudze interfejsowi można również uzyskać informacje na temat innych cech kodowanych genetycznie, które bedzie posiadało potencjalne potomstwo, np.: nietolerancji laktozy.

 

W samym zgłoszeniu patentowym można znaleźć informację, że "w niektórych wariantach odbiorca może dokonać specyfikacji jednego lub większej ilości fenotypów, które interesują go u hipotetycznego potomstwa". Jako przykłady podano wzrost, kolor oczu, płeć, cechy osobowości, jak również ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka. Taka możliwość wielu specjalistom wydaje się (delikatnie mówiąc) niepokojąca.

Samo 23andMe mówi, że patent miał pokryć technologię, która obsługuje ich produkt nazwany Family Traits Inheritance Calculator. Jest to swego rodzaju kalkulator internetowy, uruchomiony przez 23andMe w 2009 roku, który służy parom do określania prawdopodobieństwa na to, jakie cechy ich dziecko po nich odziedziczy. Firma stwierdziła, że jest on używany przez ich klientów, jako zabawny sposób patrzenia na takie rzeczy, jak to, jaki kolor oczu może mieć ich dziecko, lub czy będzie w stanie odczuwać gorzki smak, czy też nie tolerować laktozy. Zdaniem 23andMe, narzędzie oferuje ludziom przyjemny sposób, aby zbliżyć się do zagadnień związanych z genetyką.

Dr Marcy Darnovsky, dyrektor Center for Genetics and Society (Centrum Genetyki i Społeczeństwa), powiedziała w swoim oświadczeniu, że algorytm stworzony przez 23ansMe sprowadza się do zakupów pożądanych dawców w celu wyprodukowania zaprojektowanych dzieci. Uważamy, że urząd patentowy popełnił poważny błąd zatwierdzając patent, który zawiera rozwijane manu, z którego można wybierać cechy przyszłego dziecka. Dr Darnovsky dodaje: Byłoby wysoce nieodpowiedzialne, gdyby 23andMe lub ktokolwiek inny zaoferował produkt lub usługę na podstawie tego patentu.

Sama firma 23andMe w ostatnim czasie podała na swoim blogu internetowym informacje, jakoby myślała o całkowitym porzuceniu patentu. Najprawdopodobniej jest to odpowiedź na spływającą zewsząd krytykę.

Co z tego wszystkiego wyniknie? Czas pokaże.

Źródła

Patent nr US8543339 B2 z US Patent Office

www.23andme.com

blog.23andme.com

www.genengnews.com

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter