W ramach projektu SEL120 prowadzone są badania nad opracowaniem inhibitorów kinazy CDK8. Badania naukowe wskazują na istotną rolę CDK8 w procesie nowotworzenia, dlatego została uznana za dobry cel farmakologiczny. Kinaza CDK8 (oraz jej paralog CDK19) wchodzą w skład kompleksu mediatora uznanego za kluczowy element regulujący transkrypcję zależną od polimerazy RNA II.
Cząsteczka SEL120 może znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów hematologicznych oraz guzów litych charakteryzujących się deregulacją transkrypcji. Badania przeprowadzone na modelach zwierzęcych wykazały wysoką skuteczność terapeutyczną w ostrej białaczce szpikowej, chłoniaku z komórek płaszcza, raku jelita grubego, raku piersi oraz w przypadku guzów Wilmsa. Dodatkowo zaobserwowano wzrost liczby komórek NK oraz limfocytów NKT in vivo, co stanowi podstawę do dalszych badań nad cząsteczką SEL120 jako terapii immunoonkologicznej.
Obecnie projekt SEL120 wkracza w fazę badań klinicznych. Na mocy podpisanej umowy, Icon Clinical Research ma wystąpić o zezwolenie na prowadzenie badań do Agencji Żywności i Leków (FDA) w USA. Rozpoczęcie badań planowane jest na I kwartał 2019 roku.
Selvita jest jedną z najszybciej rozwijających się spółek biotechnologicznych. Projekt SEL120 uważany jest za dużo bardziej perspektywiczny w porównaniu do SEL24. Cząsteczka ma potencjalnie dużo większe zastosowanie kliniczne i z założenia będzie komercjalizowana w drugiej fazie badań klinicznych (SEL24 w I fazie). Te czynniki mogą przyczynić się do wzrostu wartości spółki, przez co stanie się jeszcze bardziej atrakcyjną dla inwestorów.
KOMENTARZE