Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy Biogenetica International Laboratories podbije polski rynek diagnostyki genetycznej?
Na rynku diagnostyki medycznej pojawiła się nowa innowacyjna spółka Biogenetica International Labratories. Firma specjalizuje się w programach diagnostyki genetycznej. Nowoczesne laboratorium, które powstanie w Poznaniu będzie odpowiedzialne za analizowanie próbek od pacjentów z niemal całej Europy oraz prowadzenie prac badawczych. W dalszych etapach planowane jest wprowadzenie testów do sprzedaży dla lekarzy, przychodni, szpitali, ośrodków zdrowia i podobnych jednostek. W spółkę zainwestował fundusz venture capital StartMoney.

Nasze laboratorium mieści się w nowoczesnym Centrum Biotechnologicznym w Poznaniu, specjalnie dostosowanym do wymogów laboratoriów genetyczno-molekularnych — mówi nam Joanna Jastrząbek, Członek Zarządu Biogenetica International Laboratories.  

Testy firmy Biogenetica będą jednocześnie sposobem zapobiegania chorobom i narzędziem doboru odpowiednio spersonalizowanej terapii dla pacjentów. Pierwsze programy diagnostyki genetycznej będą dotyczyćchorób dermatologicznych - trądziku, łysienia kobiet i mężczyzn, cellulitu oraz łuszczycowego zapalenia stawów czy opryszczki genitalnej. Dzięki testom możliwe będzie zbadanie indywidualnych predyspozycji pacjenta do wielu chorób oraz określenie osobistej wrażliwości na leki.

W planach naszej spółki jest stworzenie własnych produktów w postaci celowanych testów genetycznych z branży dermatologicznej, kardiologicznej, ginekologicznej, farmakologicznej oraz zdrowego stylu życia. Wybór ten jest oparty na przeprowadzonych badaniach potrzeb rynku medycznego w Polsce. Naszym celem jest stworzenie też, przy współpracy z dużą firmą farmaceutyczną, linii produktowej związanej z diagnostyką RNA nowej generacji. —  opowiada Joanna Jastrząbek

W poznańskim laboratorium będą analizowane próbki od pacjentów z Polski oraz klinik i szpitali Europy Zachodniej, Skandynawii, krajów regionu nadbałtyckiego, Słowacji oraz Węgier. W oparciu o efekty kilkuletniej współpracy naukowców z Polski i Stanów Zjednoczonych będą także prowadzone prace badawcze, na przykład nad rozwojem testów kardiologicznych. „Zainwestowaliśmy w ten projekt, ponieważ odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynkowe w zakresie nowoczesnej diagnostyki medycznej” — mówi Piotr Berliński, analityk Funduszu StartMoney.

— Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, ale dzięki przyjętemu przez nasz fundusz sposobowi finansowania, spółka na początkowym etapie działalności nie jest obciążana dodatkowymi kosztami związanymi z finansowaniem, tak jak to jest w przypadku kredytu tj. spłatą rat i odsetek, co znacznie przyspiesza rozwój firmy – a tego właśnie życzymy firmie Biogenetica — podkreśla Maria Głowacka, ekspert Funduszu StartMoney:

 

Testy Biogenetica pomogą w profilaktyce i leczeniu

Testy firmy Biogenetica pomagają lekarzowi ocenić czy pacjent jest w grupie ryzyka rozwoju danego schorzenia, zanim doświadczy on jakichkolwiek symptomów, co daje możliwość zastosowania najlepszej terapii i uniknięcia powikłań.

Nasza spółka transferuje technologię z laboratorium w USA. Jest to technologia, która funkcjonuje od kilku lat zarówno w USA jak i Azji, Europie Zachodniej i Ameryce Południowej. Testy, które będą wykonywane w naszym laboratorium od lat funkcjonują w innych krajach i cieszą się dużą popularnością zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów, ze względu na silne podstawy naukowe oraz wysoką użyteczność kliniczną. W Polsce jeszcze nie ma takich, ani nawet podobnych produktów, stąd pomysł na ich dostosowanie oraz implementację na rodzimy rynek — opowiada Joanna Jastrząbek

Na przykład w przypadku trądziku pospolitego, dotychczas lekarze nie byli w stanie przewidzieć efektywności terapii antybiotykowej u konkretnego pacjenta, dopóki jej nie zastosowali i nie uzyskali wyników. Dodatkowo, leczenie wymaga długiego czasu i może wcale nie przynieść poprawy. Test na trądzik pospolity pomoże lekarzowi ocenić czy pacjent zareaguje na dane leczenie, a tym samym wybrać najbardziej efektywną terapię antybiotykową, co pozwala nie tylko na zmniejszenie trądziku, ale także na  skrócenie czasu terapii. Podobnie jest w przypadku łysienia, gdzie testy pomagają postawić diagnozę jeszcze przed wystąpieniem objawów, oraz stwierdzić jak pacjent zareaguje na leczenie.

Dla komfortu pacjentów nasze testy wykonywane są w oparciu o ślinę a nie krew. Całkowity czas od jej pobrania w gabinecie lekarza do otrzymania wyniku wynosi maksymalnie 7 dni. Nasze testy wykonywane są raz w życiu a ich wyniki przekazywane są w jasny, zrozumiały sposób. Każdy zawiera opis i interpretacje tak aby mógł stanowić istotne wsparcie również dla lekarza specjalisty. Gdy lekarz otrzyma indywidualny raport Pacjenta natychmiast może wdrożyć spersonalizowaną terapię. — wyjaśnia Joanna Jastrząbek

 

Czy testy będą konkurencyjne?

Diagnostyka genetyczna jest rosnącym, szybko rozwijającym się rynkiem. Aby być konkurencyjnym na tym rynku trzeba mieć międzynarodowe relacje umożliwiające ciągły dostęp do nowości, które w genetyce powstają co dzień. W zakresie testów genetycznych, które są produktem bardzo specjalistycznym, konkurencyjności nie można rozpatrywać w kategoriach w jakich rozpatruje się typowe produkty sprzedażowe takie jak żywność czy odzież. Rynkiem tym rządzą inne zasady. O przewadze konkurencyjnej nie stanowi tylko jego cena i jakość ale także technologia, knowhow, strategia oraz relacje rynkowe stanowiące własność firmy. W chwili obecnej brak jest bezpośredniej konkurencji dla naszych produktów. Jednakże ich niepodważalną zaletą są silne podstawy medyczne oraz wysoka użyteczność kliniczna. — tłumaczy Joanna Jastrząbek.
 

Źródła

na podstawie informacji prasowej i korespondencji własnej

KOMENTARZE
Newsletter