Na BioForum zjawi się wiele osób znanych i cenionych ze względu na swoją działalność w branży life science, ale z pewnością największą gwiazdą będzie laureatka Nagrody Nobla, prof. Ada Yonath z Instytutu Nauki Weizmanna w Izraelu. Poprowadzi ona otwarcie tego wydarzenia, podczas którego wygłosi również swój wykład. Prof. Yonath jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymała to prestiżowe wyróżnienie w 2009 roku w ramach uznania jej pracy związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu.
Kolejnymi interesującymi osobami, które zabiorą głos przed gośćmi BioForum 2014, są przedstawiciele brazylijskiej Fundacji Bio-Rio i projektu Brasil Biotechnology. Zza Atlantyku przylecą: Katia Aguilar (prezes fundacji Bio-Rio) oraz Norberto Prestes (menedżer projektu Brasil Biotechnology). Zdaniem Brazylijczyków, Polska jest interesującym partnerem w dziedzinie biotechnologii, ze względu na więzi, które polskie firmy utrzymują z wieloma przedsiębiorstwami europejskimi. Prelegenci przedstawią główne trendy w światowej biotechnologii i farmacji, jak również możliwości współpracy pomiędzy ludźmi związanymi z biobiznesem w Ameryce Południowej i Europie Środkowowschodniej.
Na BioForum poruszony również zostanie zawsze powracający temat finansowania badań, a konkretnie, skąd pozyskiwać pieniądze na B+R. Prelegenci skupią się na programie ramowym Horizon 2020. Ma on za zadanie finansowanie działań wspierające innowacyjne idee w latach 2014-2020. Docelowo ma on zapewnić konkurencyjność Europy w świecie. Zaproszeni specjaliści, m.in. z Krajowego Punktu Kontaktowego, skupią się na pomocy, jaką mogą uzyskać dzięki temu programowi małe i średnie przedsiębiorstwa
Ponieważ firmy CRO (ang.Clinical Research Organisation) stanowią rok rocznie dużą grupę odbiorców, nie mogłoby zabraknąć na panelu wykładowym i tej tematyki. W 2014 roku, mecenasem panelu poświęconego prowadzeniu badań klinicznych w Europie Środkowej i Wschodniej, i jednocześnie sponsorem BioForum 2014, będzie firma KCR S.A. - polska spółka CRO działająca w różnych regionach świata. Panel poprowadzi Marek Kiecana (założyciel KCR S.A.), a pierwszym z zapowiedzianych prelegentów będzie Mike Jagielski - prezes zarządu w firmie KCR. Mike Jagielski jest doświadczonym liderem z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży badań klinicznych. Koncentruje się on poprzez swoją działalność na integracji międzykulturowej i rozwoju zarządzania w krajach na całym świecie, w tym USA, Kolumbii, Indiach, Chinach, oraz krajach europejskich. Podczas swojego wykładu przedstawi przewagi Europy Środkowej na globalnym rynku badań klinicznych.
Ponadto podczas wykładów i paneli dyskusyjnych odbywających się w trakcie BioForum 2014 poruszone zostaną tematy takie jak:
-
Inwestycje w branży life science w regionie CEE
-
Sukcesy i porażki we współpracy nauki z biznesem
-
Klify patentowe
-
Zakładanie start-up'ów
-
i wiele innych!
Więcej szczegółów dotyczących programu BioForum udostępnionych zostanie już wkrótce. Najświeższe informacje dotyczące tego wydarzenia prezentowane są na jego oficjalnej stronie internetowej: www.cebioforum.com
red. Tomasz Domagała
KOMENTARZE