Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biomedyczne Big Data w Polsce – superkomputer BlueGene/Q
10.04.2013

 

Zaledwie kilkanaście dni temu został oficjalnie uruchomiony największy w Polsce superkomputer BlueGene/Q, który będzie pracował dla rozwoju biomedycyny. Wydarzenie to jest ważnym krokiem do otwarcia się Środkowo-Wschodniej Europy na zjawisko globalnego przepływu i wykorzystania informacji w branży life science.

 

Superkomputer IBM BlueGene/Q, wyposażony w system Nostromo, plasuje się na 143. miejscu na ogólnoświatowej liście najszybszych tego typu maszyn. Posiada 16 TB pamięci operacyjnej, a przy tym ponad 16 tysięcy rdzeni obliczeniowych. Maszyna pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, jako aparatura Centrum Wielkoskalowego Modelowania i Przetwarzania Danych Biomedycznych (MODEL). Zadaniem superkomputera jest realizacja biomedycznego przedsięwzięcia, które skupia się między innymi na poszukiwaniu nowych terapii wobec rzadkich chorób.

Uniwersytet Warszawski przewodzi projektowi, w ramach którego współpracują 3 ośrodki akademickie i 7 zespołów badawczych. Jednym z celów współpracy jest badanie i analiza ludzkich wariantów genetycznych, warunkujących choroby rzadkie (ang. rare diseases). Z pomocą superkomputera, zwiększenie efektywności pracy niemal 500 naukowców w Polsce może skutkować opracowaniem nowoczesnych leków, na przykład do stosowania w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. Wszystko to staje się możliwe dzięki fenomenalnej mocy obliczeniowej, pozwalającej na tworzenie symulacji molekularnych, analizę i przetwarzanie danych na skalę dotąd nieosiągalną.

Znaczna część projektu opierającego się na wykorzystaniu potężnej mocy superkomputera finansowana jest ze środków Unii Europejskiej. Projekt ten, zdaniem specjalistów, powinien przyczynić się do stworzenia silnego ośrodka biomedycznego w Europie Środkowej. Co więcej, badania mogą spowodować korzystne zmiany profilu opieki zdrowotnej w Polsce w kierunku medycyny zapobiegawczej. Rozpoczęcie pracy superkomputera IBM BlueGene/Q dla branży life science jest interpretowane na świecie jako sygnał o technicznej gotowości tej części Europy do włączenia się w zjawisko szerzenia i wykorzystywania tzw. Big Data.

 

Ewa Sankowska

źródło:

fiercebiotech.com

pap.pl

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2022>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter