Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała zakaz sprzedaży mydeł antybakteryjnych
Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała zakaz sprzedaży mydeł antybakteryjnych
Ostatnio nie bez przyczyny mówiliśmy dużo o mikrobiomie człowieka. Nasza wiedza w tym temacie jest coraz bogatsza i coraz większy nacisk zaczyna się kłaść na szukanie sposobów na utrzymanie równowagi mikrobiologicznej ludzkiego organizmu. Zgodnie z tą zasadą, kilka dni temu FDA wydało oficjalny zakaz sprzedaży mydeł bakteriobójczych, których skład obejmuje jedną z 19 szkodliwych dla zdrowia substancji. Producenci mają rok na wycofanie produktów niespełniających nowych norm.

 

Mydło antybakteryjne to środek zazwyczaj reklamowany jako produkt pielęgnujący skórę, usuwający z niej 99,9% bakterii. Brzmi niepokojąco? Tak też brzmiało dla Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), która w 2013 dało producentom kosmetyków ponad 2 lata na to, żeby udogodnili skuteczność i nieszkodliwość swoich antybakteryjnych produktów. Nie tylko nie dostarczyli takich dowodów, ale w między czasie wykazano również, że takie środki są wręcz szkodliwe. Ich regularne stosowanie może nie tylko zaburzyć równowagę mikrobiologiczną naszej skóry, ale nawet doprowadzić do powstania lekoopornych szczepów bakterii. Ponadto w 2015 roku na łamach „ Journal of Antimicrobial Chemotherapy” ukazał się artykuł, którego autorzy wykazali, że zwykłe mydło ma podobną skuteczność jak antybakteryjne. Naukowcy wysnuli takie konkluzje po przeprowadzeniu testów na 20 różnych rodzajach bakterii.

Właśnie z tego względu FDA wydała kilka dni temu zakaz sprzedaży mydeł bakteriobójczych, które zawierają jedną z 19 substancji o działaniu antybakteryjnym. Na liście znalazł się min. kontrowersyjny triklosan - związek organiczny z grupy chlorowanych fenoli. W wysokich stężeniach działa on drażniąco i może uszkodzić tkankę. W niskich – powoduje zmiany w przepuszczalności błon cytoplazmatyczych bakterii i w konsekwencji ich śmierć.

 

Oprócz triklosanu na liście znalazły się:

·        Cloflucarban

·        Fluorosalan

·        Hexachlorophene

·        Hexylresorcinol

·        Iodine complex (ammonium ether sulfate and polyoxyethylene sorbitan monolaurate)

·        Iodine complex (phosphate ester of alkylaryloxy polyethylene glycol)

·        Nonylphenoxypoly (ethyleneoxy) ethanoliodine

·        Poloxamer-iodine complex

·        Povidone-iodine 5 to 10 percent

·        Undecoylium chloride iodine complex

·        Methylbenzethonium chloride

·        Phenol (greater than 1.5 percent)

·        Phenol (less than 1.5 percent) 16

·        Secondary amyltricresols

·        Sodium oxychlorosene

·        Tribromsalan

·        Triclocarban

·        Triclosan

·        Triple dye

Rodzi się pytanie – jak w takim razie dbać o higienę rąk? Zgodnie z zaleceniami FDA 15 do 30 sekundowe intensywne mycie zapewni skuteczne pozbycie się niebezpiecznych bakterii.

 

KOMENTARZE
Newsletter