Ideą warsztatów było pokazanie młodzieży, jak powinna wyglądać odpowiednio zbilansowana dieta. Podczas spotkań młodym ludziom przedstawiane były nie tylko wskazówki dot. właściwego żywienia, ale również najważniejsze informacje na temat tzw. superfoods czy edukacji w zakresie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych. Kluczowym punktem warsztatów była dyskusja nt. popularnych w obecnych czasach nurtów zero waste oraz less waste. Uczniowie nie tylko poznali zasady tych idei, ale także nauczyli się, jak wdrażać je w życie. Równie ważnym obszarem poruszanym podczas spotkań był targeted nutrition, czyli sposób dobierania diety na podstawie szczegółowej analizy cech danego człowieka. Oprócz grupowych ćwiczeń uczestnicy warsztatów wzięli udział w quizie, w którym najlepsi zdobyli dodatkowe nagrody.
Uczestnikami warsztatów była młodzież ze szkół z całej Polski. W cyklu spotkań wzięli udział uczniowie z:
* Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie,
* Zespołu Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie,
* Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej,
* Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu,
* Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu,
* Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego w Tychach,
* Zespołu Szkół nr 7 w Tychach,
* Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie,
* Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku,
* Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach,
* Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach,
* Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Radoczy,
* Wielozawodowego Zespołu Szkół w Zatorze.
Wszystkie zajęcia edukacyjne były prowadzone przez Fundację Polskiedzieci.org, a mentorami spotkań z młodymi ludźmi były m.in. Natalia Bujak, Prezes Fundacji oraz Magdalena Janusz, dietetyczka. Podczas warsztatów nie mogło zabraknąć także reprezentacji działów HR, PR oraz Zarządzania Innowacjami, czyli zespołów regularnie angażujących się w działania edukacyjne prowadzone przez firmę Maspex.
Spotkania zorganizowano podczas Dni Otwartych firmy Maspex oraz w ramach projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda, który w Polsce oprócz firmy Maspex jest realizowany przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna oraz Bank Żywności z Olsztyna. Dla uczniów i nauczycieli, którzy są zainteresowani tematami takimi jak żywność, zdrowe odżywianie oraz sposoby na niemarnowanie żywności polecamy skorzystanie z darmowych i dostępnych dla wszystkich materiałów.
#AnnualFoodAgenda to projekt komunikacyjny, finansowany ze środków EIT Food, czyli Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii ds. Żywności. EIT Food to wiodąca w Europie inicjatywa na rzecz tworzenia innowacji w branży rolno-spożywczej oraz budowania bardziej zrównoważonego, zdrowego i godnego zaufania systemu żywnościowego. Konsorcjum EIT Food składa się z kluczowych dla branży przedsiębiorstw, start-upów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. EIT Food to jedna z ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji, ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE, powołany w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie.
KOMENTARZE