Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Za nami Targi EuroLab i CrimeLab 2019 [VIDEO]
Zakończyły się 21. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2019 oraz 8. Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab 2019. W dniach 13-15 marca ofertę najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie kompleksowego wyposażenia laboratoriów, aparatury analitycznej, kontrolnej i pomiarowej, sprzętu laboratoryjnego, systemów informatycznych, wspomagających działania laboratoriów, a także nowości technologicznych w zakresie sprzętu do badania miejsca zdarzenia, do dokumentowania, rejestracji, zabezpieczenia i prezentacji materiału dowodowego oraz wyposażenia i materiałów do kryminalistycznych badań laboratoryjnych przedstawiło 152 Wystawców z 14 krajów. Targi po latach powróciły do Pałacu Kultury i Nauki, co spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem Gości.

 

Gala otwarcia w Sali Goethego

Podczas uroczystego otwarcia tegorocznej edycji targów EuroLab i CrimeLab poseł Piotr Cieśliński, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego powiedział – Z roku na rok poszerza się zakres merytoryczny targów, a ich rozmiar jest ogromny, wykraczający poza Europę. To powód do dumy i znakomita okazja do promowania naszego kraju. Dyrektor Biura Prokuratora Krajowego Jarosław Duś zwrócił uwagę zebranych na nowy konkurs o Nagrodę Prokuratora Krajowego zaznaczając – Obecna na targach kryminalistyka towarzyszy nam od ponad 100 lat i jest nierozerwalnie związana z pracą prokuratorów. Bez niej wiele spraw pozostałoby nierozwiązanych. Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Paweł Rowiński stwierdził – PAN jest z targami od samego początku. Wspieramy je jako wydarzenie budujące polską naukę, a dobra nauka to przede wszystkim ludzie, ale także infrastruktura. Głos zabrał również p.o. Prezesa GUM Maciej Dobieszewski mówiąc – Targi EuroLab to uznana marka w branży. Mieliśmy przyjemność ją współtworzyć. W tym roku GUM obchodzi jubileusz stulecia. Nie tylko kończymy 100 lat, ale rozpoczynamy kolejne stulecie. Z tej okazji wywiad z panem Maciejem już niedługo ukaże się na naszym kanale yt. Wiceprezes MT Targi Polska Anna Wielgos odczytała list gratulacyjny od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, a następnie dokonano uroczystego przecięcia wstęgi i symbolicznego otwarcia Targów. Urszula Potęga, prezes MT Targi Polska powiedziała – Po 10 latach przerwy wracamy do Pałacu Kultury i Nauki. Myślę, że zostaniemy tu jakiś czas. Następnie dziękując za lata współpracy i gratulując pięknego jubileuszu wręczyła Grand Prix dla GUM p.o. Prezesa Maciejowi Dobieszewskiemu. Warto przypomnieć, że Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją targów objęli: Piotr Cieśliński, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego, Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Bogdan Święczkowski, I Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy, prof. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk i Maciej Dobieszewski, p.o. Prezesa Głównego Urzędu Miar.

 

Wystawcy wiedzą najlepiej

W tym roku w targach uczestniczyło 152 Wystawców, a przygotowane stoiska były niezwykle różnorodne i atrakcyjne. Stwarzały okazję, by zapoznać się z szeroką gamą oferowanych produktów, sprawdzić ich działanie oraz porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych firm. Po raz kolejny można było naocznie przekonać się, że spotkanie nauki z biznesem przynosi obopólne korzyści, a teoretyczne założenia przekładają się na konkretne praktyczne rozwiązania.

Firma DanLab specjalizuje się w kompleksowym wyposażeniu laboratorium. Jej Dyrektor Generalna Danuta Katryńska z sentymentem wspominała – Zaczynaliśmy 12 lat temu dokładnie w tym samym miejscu z maleńkim stoiskiem. Po 10 latach wróciliśmy i jesteśmy niezmiernie dumni z tego, co w tym czasie osiągnęliśmy oraz z liczby zadowolonych klientów, o czym najlepiej świadczy ilość Gości na naszym stoisku, które uznano za najlepsze na Targach. Napawa to nas szczególną dumą, bo przygotowaliśmy je sami.

Grażyna Czaplicka z Mettler-Toledo, wiodącego producenta wag i precyzyjnych instrumentów analitycznych oraz usług serwisowych do laboratorium i przemysłu, zapraszała na seminaria tematyczne i cieszyła się z dużego zainteresowania Targami. – Zawsze staramy się promować nasze produkty i aplikacje nie tylko na stoisku. W tym roku główną tematyką było oprogramowanie LabX, które pozwala na oszczędność czasu i integrację danych. Decyzja o powrocie do Pałacu była znakomita, to świetna lokalizacja, która przekłada się na ilość odwiedzających. Pierwszego dnia Targów 10 osób obsługujących stoisko nie miało czasu, by chwilę odpocząć.

Berendsen Textile Service jest częścią grupy Elis – międzynarodowego dostawcy oferującego rozwiązania w zakresie wynajmu i serwisu odzieży roboczej i ochronnej, mat podłogowych, urządzeń higienicznych, czyściwa przemysłowego i mopów. Reprezentujący firmę Adam Głowacki był pod wrażeniem Pałacu Kultury i Nauki. – To inne miejsce, ale niezwykle ciekawe. Przekłada się na zainteresowanie ofertą, a naszym najważniejszym profilem jest odzież ochronna. W tym roku szczególnie polecamy system „Connected Clean Room”.

Firma Bruker Polska zajmuje się sprzedażą aparatury badawczej, a także oferuje jej pełne wsparcie gwarancyjne i pogwarancyjne. Jej przedstawiciel Wiktor Tomala był dumny z wygrania Konkursu o Nagrodę Prokuratora Krajowego – Nasz ręczny spektrometr ma naprawdę szerokie zastosowanie. Najpierw był stosowany w farmacji do weryfikacji surowców, a obecnie również do wykrywania i identyfikowania narkotyków i dopalaczy. Stosuje go już policja w kilku krajach świata, mam nadzieję, że teraz dołączy również Polska.

Nowe rozwiązania w chromatografii cieczowej prezentowała firma Polygen, znana z wysokiej jakości oferowanej aparatury naukowo-badawczej. Wśród nich znalazła się m.in. nagrodzona Grand Prix Prezesa PAN kolumna matrycowa. Wiceprezes Krystyna Niedzielska z sentymentem mówiła – Zaczynaliśmy w Pałacu i cieszymy się z powrotu. Zarówno lokalizacja, jak i atmosfera są tu o wiele lepsze.

Wojciech Sala, Kierownik Działu Badań i Rozwoju firmy Kabelkom, zajmującej się m.in. dystrybucja wysokiej klasy urządzeń pomiarowych także był zadowolony z przenosin do Pałacu, a na swoim stoisku szczególnie zachwalał nowy spektrometr, jako „przenośne urządzenie o jakości laboratoryjnej, początkowo zaprojektowane dla NASA, a obecnie używane już przez policję m.in. w Szwajcarii do wykrywania narkotyków”.

– Jesteśmy firmą globalną, która stara się zwiększyć obecność na rynku polskim i dlatego uczestniczymy w Targach EuroLab – mówił Dyrektor Sprzedaży LabVantage Bartłomiej Skrzycki. – Prezentujemy tu system LabVantage LIMS, który służy do zarządzania całością laboratorium od podstawowych potrzeb, jak badanie próbek, do zarządzania odczynnikami, magazynem i personelem. Nie ukrywam, że miałem pewne obawy przed przenosinami do PKiN, ale zostały one w całości rozwiane. Przekonałem się, że nowa lokalizacja oznacza dla nas dużo większe zainteresowanie z uwagi na lepsze skomunikowanie.

Po raz pierwszy na Targach pojawiła się firma Watson-Marlow, która dzięki szerokiemu asortymentowi produktów zapewnia interesujące rozwiązania w zakresie pompowania i transportu cieczy. Dyrektor Zarządzający Rafał Łydziński oceniał imprezę z ostrożnym optymizmem. – Poczekamy na ostateczny rezultat, ale już teraz mogę powiedzieć, że to ciekawe miejsce i jest spora ilość odwiedzających. Jako światowy lider wśród producentów pomp perystaltycznych oraz technologii przepływu płynów prezentujemy ofertę dla firm z obszaru bioprodukcji, biotechnologii i farmacji.

Ciekawie było na wspólnym stoisku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Centrum Nauk Sądowych, Wydziału Chemii i Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Komitetu Chemii Analitycznej PAN. Prof. dr hab. Ewa Bulska, dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych powiedziała – Chcemy przyciągać na targi pracowników laboratoriów oraz naukowców, by zapoznawali się z najnowszymi zdobyczami techniki w zakresie procedur analitycznych i możliwości laboratoryjnych. Jednocześnie staramy się zachęcać wystawców oraz przedstawicieli biznesu i administracji publicznej do korzystania z naszej oferty badawczo-rozwojowej. Zapraszamy naszych studentów, gdyż Targi stwarzają możliwość dostania się na atrakcyjny staż.

 

Konferencje, wykłady, seminaria i warsztaty

Organizatorzy przygotowali niezwykle bogaty program wydarzeń towarzyszących targom, sprzyjających poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu kwalifikacji zawodowych. Podczas konferencji, seminariów i wykładów poruszone zostały m.in. tematy związane z certyfikacją laboratoriów, diagnostyką laboratoryjną, analityką chemiczną, metrologią czy wykorzystaniem badań laboratoryjnych na potrzeby kryminalistyki. Kolejne spotkanie nauki i biznesu wzbudziło duże zainteresowanie.

Polskie Centrum Akredytacji przygotowało cieszącą się rekordowym zainteresowaniem konferencję, w trakcie której przedstawiony został aktualny stan wdrożenia wymagań wydania 3. normy ISO/IEC 17025 w działalności akredytowanych laboratoriów i zmiany struktury organizacyjnej laboratoriów oraz ocena zmian wprowadzanych w udokumentowaniu systemu zarządzania. Omówiono również kwestię dostosowania struktury organizacyjnej laboratoriów oraz wymagania normy problematycznej w podejściu do wdrożenia, ze szczególnym uwzględnieniem określenia i udokumentowania zakresu działalności laboratoryjnej, spójności pomiarowej, wyrobów i usług zewnętrznych, a także podejścia procesowego i działań odnoszących się do ryzyk i szans.

Z okazji jubileuszu 100-lecia Główny Urząd Miar zorganizował Dzień Metrologii na Targach EuroLab i CrimeLab. Sesja okolicznościowa, która odbyła się drugiego dnia targów, została podzielona na trzy części. W pierwszej została przedstawiona historia GUM i jego rola w strukturze polskiej metrologii, a w drugiej głos zabrali zaproszeni goście. Następnie można było poznać najbliższą przyszłość GUM, związaną z budową nowego kampusu we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Stanie się on laboratoryjną bazą badawczo-wdrożeniową, która pozwoli na efektywne i profesjonalne prowadzenie prac rozwojowo-badawczych, co bezpośrednio wpłynie na intensyfikację współpracy pomiędzy sferą badawczo-naukową a przedsiębiorstwami. Jak zauważył p.o. prezesa GUM Maciej Dobieszewski –Targi EuroLab to dla nas ważny element obchodów 100-lecia, które trwają od lutego do czerwca.

Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej zorganizowało certyfikowaną konferencję z punktami edukacyjnymi. Była ona poświęcona zaleceniom dla diagnostyki laboratoryjnej opracowywanym obecnie przez grupy robocze powołane przez Zarząd Główny PTDL. Podczas wykładów omówiono wytyczne dot. optymalizacji diagnostyki zaburzeń lipidowych, rekomendacje dot. wyników badania morfologii krwi z oceną mikroskopową rozmazu oraz zalecenia grupy roboczej PTDL ds. standaryzacji badania osadu moczu.

Licznych słuchaczy zainteresował cykl wykładów przygotowanych przez Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB oraz Polski Komitet Normalizacyjny pod wspólną nazwą „Problemy Laboratoriów”. W programie znalazły się prezentacje „Kompetencje Laboratorium wg wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02, wymagania dotyczące zasobów”, „Nowelizacja normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 – proces wdrażania w praktyce”, „Nowe standardy w realizacji badań biegłości – korzyści dla uczestników” oraz „Laboratorium po ocenie PCA – wdrożenie wymagań nowej normy w praktyce” i „Co nowego w normalizacji?”.

Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej oraz Komitet Chemii Analitycznej PAN przygotowały sesję naukową, w ramach której przedstawione zostały trzy wykłady. Pierwszy dotyczył nowego podejścia in vitro w badaniach metabolicznej biotransformacji leków z ukierunkowaniem na aspekt biomedyczny. W kolejnym skoncentrowano się na zagadnieniu badania właściwości i zastosowania nanomateriałów w diagnostyce i terapiach medycznych. Forum zakończyła prezentacja pokazująca nowoczesne oblicze elektrochemii.

Podczas zeszłorocznej edycji Targów tematyka laboratorium „Clean Room” cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem i stąd decyzja o jej kontynuacji. Tym razem szczególna uwaga została poświęcona przygotowaniu projektu, jego realizacji oraz merytoryce. Przewidziano też cały panel wykładów dot. Clean Room, w tym sesje z ekspertami oraz warsztaty „Praktyczne aspekty pracy w Clean Room – personel, materiały, higiena”. Panel ekspercki „Clean Room – od projektu do uruchomienia” poprowadziła Patrycja Sitek z CR Konsulting. – Prezentujemy tu całą drogę, jaką trzeba przejść, by stworzyć Clean Room – od koncepcji przez projektowanie i budowę, aż do wdrożenia – powiedziała.  Wywiad z panią Patrycją również niebawem wyemitujemy na naszym kanale. Warsztaty „Praktyczne aspekty pracy w Clean Room – personel, materiały, higiena” dały uczestnikom okazję do poznania tajników wykonywania monitoringu mikrobiologii i cząstek, właściwej higieny i sanityzacji pomieszczeń czystych oraz właściwego sposobu przebierania się. Przez cały czas trwania Targów funkcjonowało laboratorium „Clean Room” z wszystkimi elementami zabudowy wskazującymi na to, jak powinny być konstruowane strefy czyste.

Metody filtracji powietrza odciąganego znad stanowisk badawczych w analizach z użyciem cząstek stałych oraz skoncentrowanych lub gorących substancji chemicznych zaprezentowano podczas konferencji organizowanej przez portal Laboratoria.net. Wskazywano rozwiązania problemu, jakim jest zanieczyszczone powietrze w laboratorium.

Ważnym elementem programu były też liczne prezentacje Wystawców. Aż cztery przygotowała firma Mettler Toledo, a wszystkie dotyczyły innowacyjnych rozwiązań ułatwiających pracę i dostarczających większej ilości informacji, przede wszystkim dzięki zastosowaniu skomputeryzowanych systemów laboratoryjnych. LUM GmbH przedstawił „Przyspieszoną analizę stabilności w badaniu kosmetyków, środków chemii gospodarczej oraz żywności”, a firma Architekci Tektonika zaprosiła na wykład „Projektowanie Laboratorium – Kluczowe Fazy Procesu Inwestycyjnego”. Jak system LIMS może wspierać laboratorium i jakie są korzyści z jego wdrożenia wyjaśnili przedstawiciele Solution4Labs, a LabVantage – Software Point zaproponowało wsparcie laboratorium najnowocześniejszym LIMS na rynku. Firma Radwag Witold Lewandowski wyjaśniała, na czym polega zastosowanie promieniowania mikrofalowego i podczerwonego w badaniach zawartości wody i masy suchej różnych, a firma Erlab przedstawiła sposoby zabezpieczeń przed wdychaniem szkodliwych substancji chemicznych. Kabelkom zaprezentował spektrometry bliskiej podczerwieni MicroNIR oraz epsilometry i mierniki CellAdviser.

 

Laureaci konkursów

Targowe konkursy po raz kolejny stały na niezwykle wysokim poziomie. 

Grand Prix Prezesa Polskiej Akademii Nauk zdobyła firma POLYGEN Sp. z o.o. za „Micro Pillar Array Column µPAC – kolumny matrycowe”. Wyróżnienia przyznano KAMIKA Instruments Sp. z o.o. Sp. k za „Innowacyjny analizator mini 3D do trójwymiarowego pomiaru cząstek do 3500 mikrometrów i określania ich kształtu” oraz METTLER-TOLEDO Sp. z o.o. za „Spektrofotometr UV5Nano”

Laureatem debiutującego na Targach Konkursu o Nagrodę Prokuratora Krajowego została firma BRUKER Polska Sp. z o.o. za „Analizator narkotyków i dopalaczy BRAVO-ID”.

W konkursie na najlepszą ofertę 21. Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2019 laureatów wyłoniono w czterech kategoriach, ocenianych przez niezależne komisje konkursowe, w skład których wchodzili przedstawiciele środowisk naukowych.

W kategorii „Laboratoryjna aparatura pomiarowa” nagrodę otrzymała firma POLYGEN Sp. z o.o. za „Vanquish Duo system do chromatografii cieczowej UHPLC Thermo Fisher Scientific™”, a wyróżniono RADWAG Wagi Elektroniczne Witold Lewandowski za „Mikrowagę do ważenia sączków MYA 5.4Y.F” oraz „SHIM-POL A.M. Borzymowski” E.Borzymowska-Reszka, A.Reszka Spółka Jawna za „LCMSQ-TOF-9030 sprzężony z micro-UHPLC Nexera MIKROS”.

W kategorii „Wyposażenie laboratorium” nagroda przypadła firmie DURR Technik GmbH & Co. KG za „Cichy kompresor laboratoryjny Sicolab 062MFA”, a wyróżnieniami uhonorowano EPPENDORF Poland Sp. z o.o. za „Nową serię inkubatorów CO2 Eppendorf CellXpert 170i” oraz WITKO Sp. z o.o. za „Przepływowy reaktor fotochemiczny UV-150”.

Kolejną kategorią ocenianą przez jury było „Wyposażenie medycznego laboratorium diagnostycznego”. Zwyciężyła firma BRUKER Polska Sp. z o.o. i jej „Inteligentny spektrometr FT-IR nowej generacji – INVENIO®”, a wyróżnienia przypadły ETISOFT Sp. z o.o. za „etiCALLS – system oznaczania w laboratoriach” i LabVantage – Software Point za „System LabVantage LIMS Rozwiązania lims dla polskich laboratoriów”.

I wreszcie w kategorii „Wyposażenie laboratorium Clean Room” nagrodzono firmę UNI-EXPORT INSTRUMENTS Polska za „SurCapt ™ – szybkie pomiary mikrobiologiczne powierzchni”, a wyróżnienia przyznano BERENDSEN Textile Service Sp. z o.o. – za „Connected Clean Room” oraz KOETTERMANN Polska Sp. z o.o. za „Apteczne dygestorium nablatowe Koettermann”.

Laureatem konkursu na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe Targów EuroLab została firma DANLAB Wyposażenie Laboratorium, a wyróżnienia otrzymali Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, MERAZET S.A., METTLER-TOLEDO Sp. z o.o. oraz „SHIM-POL A.M. Borzymowski” E.Borzymowska-Reszka, A.Reszka Spółka Jawna.

 

Do zobaczenia za rok

Wszystkim Wystawcom i Gościom Targów serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok. Do zobaczenia ponownie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dn. 17-19 marca 2020 r. Tymczasem atmosferę tegorocznych targów odda poniższy klip. 

KOMENTARZE
news

<Maj 2029>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter