Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najlepsze naukowe aplikacje na urządzenia mobilne
Najlepsze naukowe aplikacje na urządzenia mobilne
Już niedługo urządzenia mobilne mogą być równie niezbędne jak zeszyt laboratoryjny. Przedstawione aplikacje to funkcjonalne narzędzia dla biotechnologów.

Postęp technologii informatycznych to również olbrzymie ułatwienie pracy naukowej w laboratorium. Obecnie utrzymująca się popularność urządzeń mobilnych zachęciła kreatywne umysły do wykorzystania ich w pracach badawczych. Tworzone jest coraz więcej aplikacji, które mają stanowić wsparcie dla prowadzonych badań.

 

Bądź na bieżąco

 

Liczba publikacji jaka każdego dnia pojawia się w czasopismach może przerażać każdego badacza. Dodatkowy problem pojawia się jeżeli tematyka prowadzonych badań jest na topie i konieczne staje się ciągłe monitorowanie nowych publikacji. Z pomocą przychodzą aplikacje na urządzenia z androidem Biotechnology Info oraz Biotech News. Dzięki nim śledzenie pojawiających się newsów i posiadanie najbardziej aktualnych informacji branżowych stanie się prostsze.

 

Wspieraj swoje badania genomowe

 

Ciekawym rozwiązaniem dla posiadaczy urządzeń firmy Apple jest BioGPS. Aplikacja wykorzystuje zasoby wielu baz danych po to, aby szybko i w każdym miejscu dostarczyć informacje o genach. Po wpisaniu zapytania otrzymamy informacje o jego ekspresji w różnych tkankach/komórkach, podstawowych informacji, a także linku do informacji na jego temat w Wikipedii. Wersję podstawową aplikacji można udoskonalić i spersonalizować do własnych potrzeb za pomocą wielu wtyczek, dzięki którym uzyskamy więcej informacji w zależności od oczekiwań.

 

Cytometria z urządzeniem mobilnym

 

Aplikacja Cytometry to nie tylko katalog produktów, ale również użyteczne narzędzie do planowania badań, organizacji pracy, a także tworzenia i korzystania ze skryptów metodycznych. Program staje się użyteczny w analizach prowadzonych różnymi metodami  np. immunofenotypowania, znakowania przeciwciałami, ocenie żywotności komórek i stopnia fagocytozy. Dodatkowo, prowadzone analizy są wspierane informacjami o produktach i możliwych z ich wykorzystaniem analizach, niestety baza ta ogranicza się do oferty firmy Life Technologies. Oprócz tego aplikacja sama pilnuje czasu inkubacji oraz dostępna jest w wersjach na urządzenia firmy Apple oraz z oprogramowaniem Android.

 

Statystyka to nie problem

 

W biotechnologii analizy statystyczne są często równie ważne jak same badania. Dla osób, które posiadają mniejszą wiedzę z tego zakresu pomocny może okazać się Statistics Visualizer. Aplikacja dostarcza wiedzy od podstawowych pojęć statystycznych po symulacje przebiegu rozkładu prawdopodobieństwa dla których użytkownik może samodzielnie ustalić parametry.

 

Hydrolizuj

 

Informacji o białkach dostarcza program InDigestion. Aplikacja pozwala na szybkie sprawdzenie podstawowych informacji o białkach: masie molekularnej, punkcie izoelektrycznym, sekwencji oraz informacji o cięciu łańcucha polipeptydowego enzymami proteolitycznymi. Dodatkowym udogodnieniem są zawarte przypisy literaturowe.

 

Jak łatwo zauważyć, niektóre aplikacje na urządzenia mobilne mogą stanowić użyteczne narzędzia w pracy laboratoryjnej biotechnologa. Czy warto z nich korzystać? To indywidualna kwestia każdego z nas, ale na pewno warto spróbować jak działają.

KOMENTARZE
Newsletter