Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wiedza, eksperci i spotkania z inwestorami – nowy program PFR dla start-upów z obszaru zdrowia
Wiedza, eksperci i spotkania z inwestorami – nowy program PFR dla start-upów z obszaru zdro

Healthcare Investment Hub to nowy program Polskiego Funduszu Rozwoju i PFR Ventures. Jego celem jest wspieranie start-upów z sektorów healthtech, medtech i biotech w zdobywaniu wiedzy i budowaniu relacji z europejskimi, specjalistycznymi funduszami venture capital. W program zaangażowały się nie tylko fundusze, takie jak: 415C, heal.capital, HealthCap, Karista i Sofinnova Partners, ale również topowe firmy i instytucje działające na rzecz rozwoju innowacji zdrowotnych. Rekrutacja do programu potrwa do 2 sierpnia br.  

 

Raport PFR Ventures „Transakcje na polskim rynku VC w 2023 r.” pokazuje, że w ostatnich czterech latach możemy zaobserwować znaczący wzrost inwestycji venture capital w sektorze zdrowia – od 17 projektów w 2019 r. do blisko 70 w 2023 r. Lokalne i międzynarodowe fundusze venture capital z chęcią finansują rozwój tego typu projektów. Łącznie, w ostatnich 5 latach, przeznaczyli na to już ok. 1,3 mld zł. To pokazuje, że technologie medyczne i cyfrowe rozwiązania w ochronie zdrowia stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów. W odpowiedzi na nowe możliwości, jakie oferuje rynek, zespoły PFR i PFR Ventures stworzyły program Healthcare Investment Hub. Jego celem jest wsparcie w rozwoju projektów technologicznych i nawiązaniu nowych kontaktów biznesowych, umożliwienie dostępu do wiedzy i ekspertów oraz stworzenie hubu branżowego w obszarze innowacji zdrowotnych. – Uruchomiliśmy program dedykowany polskim start-upom działającym w obszarze zdrowia. Chcemy przede wszystkim ułatwić im wejście na ścieżkę inwestycyjną. Posiadamy doświadczenie w realizowaniu tego typu działań – spółki, które skorzystały z naszych programów edukacyjnych pozyskały już łącznie 220 mln zł finansowania. Wśród takich firm znajduje się np. wrocławska spółka Biotts. Ich technologia podawania leków poprzez zaawansowane plastry przyciągnęła zainteresowanie funduszu Montis Capital, który zapewnił spółce 7 mln zł na rozwój – mówi Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR. – PFR i PFR Ventures łączy wspólna misja pozytywnego oddziaływania na polski ekosystem innowacji. Do tego programu wnosimy nasze relacje z lokalnymi i międzynarodowymi funduszami VC, których strategia skupia się na finansowaniu innowacji z obszaru zdrowia. Uczestnicy Healthcare Investment Hub będą mieli okazję spotkać się z doświadczonymi, branżowymi inwestorami, którzy wspierali kapitałowo rozwój 13 jednorożców o globalnym zasięgu, a także wrocławski projekt Infermedica – dodaje Rozalia Urbanek, dyrektor inwestycyjna w PFR Ventures.

Jak dołączyć do programu?  

Rekrutacja do Healthcare Investment Hub trwa tylko do 2 sierpnia br., a zgłoszenia należy wysyłać poprzez dedykowany formularz dostępny na stronie. Do programu mogą zgłaszać się podmioty, które mają osobowość prawną, szukają inwestycji, stworzyły działający prototyp i posiadają uporządkowane prawo do własności intelektualnej technologii. Udział w programie jest bezpłatny.  Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonionych zostanie 15 zespołów z obszarów: 

* medtech – przykładowo rozwiązania mające na celu poprawę efektywności, dostępności i jakości opieki zdrowotnej, 

* healthtech – przykładowo narzędzia diagnostyczne i lecznicze (w tym wyroby medyczne), 

* biotech – przykładowo tworzenie nowych leków. 

Co czeka uczestników?  

To wyjątkowy program, gdzie wybrane start-upy wezmą udział w warsztatach przygotowujących ich do rozmowy z inwestorem, konsultacjach z ekspertami z branży healthtech i spotkaniach networkingowych, które będą odbywały się od września do listopada br. – Stawiamy na wiedzę i networking. W projekt zaangażuje się pięć specjalistycznych europejskich funduszy działających na rynku healthcare. Wesprze nas także ponad 20 partnerów z Polski: instytucje publiczne, korporacje i przedstawiciele branżowi oraz instytucje naukowe – wymienia Jarosław Chojecki, koordynator programu Healthcare Investment Hub. Partnerami programu są: Novartis, Venture cafe, BioForum, Klaster LifeScience Kraków, Lawmore, EIT Health, a4bee, Instytut Nenckiego, AI w Zdrowiu, Instytut Matki i Dziecka.  Europejskie fundusze, które dołączyły do programu to: 415C, heal.capital, HealthCap, Karista, Soffinovapartners. W programie będą też zaangażowane polskie fundusze venture capital. 

Źródła

Fot. PFR

KOMENTARZE
Newsletter