Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Test do diagnostyki SARS-CoV-2 w warunkach domowych od Roche dopuszczony do użytku w UE
Test do diagnostyki SARS-CoV-2 w warunkach domowych od Roche dopuszczony do użytku w UE

Roche Diagnostics Polska sp. z o.o. ogłosiła, że test SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal otrzymał europejski znak CE. Test przeznaczony jest do stosowania w warunkach domowych i będzie dostępny m.in. w aptekach w opakowaniach zbiorczych po pięć sztuk. Od lutego 2021 r. test jest dostępny na wielu rynkach europejskich, np. w Niemczech, Holandii, Szwajcarii oraz Słowacji. Umożliwia on szybkie stwierdzenie, czy pacjent jest zakażony koronawirusem.

 

 

Postępując zgodnie z prostymi instrukcjami, test można wykonać w domu z wykorzystaniem wymazu z nosa bez specjalnego przeszkolenia lub nadzoru personelu medycznego. Test dostarcza wyniki w ciągu zaledwie 15 minut. W przypadku dzieci w wieku poniżej 18 lat test musi zostać wykonany przez osobę dorosłą lub pod jej ścisłym nadzorem. Szybki test antygenowy firmy Roche umożliwia osobom planującym udział np. w wydarzeniach zbiorowych stwierdzenie bądź zanegowanie nosicielstwa koronawirusa, dzięki czemu mogą oni podjąć świadome decyzje i w przypadku pozytywnego wyniku – zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa na inne osoby. – Wysokiej jakości testy do wykonywania w warunkach domowych będą odgrywać ważną rolę w walce z pandemią.Testy do wykonywania w warunkach domowych mogą istotnie zmniejszyć obciążenie systemów ochrony zdrowia. Pozwalają one szybko zidentyfikować osoby zakażone, dzięki czemu mogą one podjąć natychmiastowe działania zmierzające do uzyskania porady lekarskiej, leczenia i ochrony innych osób – mówi Thomas Schinecker, dyrektor generalny Roche Diagnostics.

Szybki test antygenowy powstał we współpracy z firmą SD Biosensor Inc., z którą Roche wprowadził w lipcu 2020 r. szybki test na obecność przeciwciał przeciw SARS-CoV-2 oraz dwa inne szybkie testy antygenowe w kierunku SARS-CoV-2 do użytku profesjonalnego (we wrześniu 2020 r. i w lutym 2021 r). Wskazane testy będą nadal dostępne dla pracowników systemu ochrony zdrowia, by wspomagać walkę z pandemią. W zmaganiach z koronawirusem, poza testami diagnostycznymi, kluczowe pozostają środki zapobiegawcze, pozwalające chronić siebie i innych. Zaleca się kontynuowanie noszenia maseczek, zachowanie dystansu społecznego i przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza w przypadku wystąpienia objawów, a także bezwzględnego unikania kontaktu z innymi osobami, u których zdiagnozowano koronawirusa. Firma Roche rozszerza swoje portfolio związane z COVID-19 w celu wsparcia systemów ochrony zdrowia w zakresie diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2.

KOMENTARZE
Newsletter