Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wymazówka inspirowana językiem kolibra. Polska spółka technologiczna realizuje innowacyjny projekt
Wymazówka inspirowana językiem kolibra. Polska spółka technologiczna realizuje innowacyjny

Sygnis S.A., polska firma zajmująca się nowymi technologiami, stworzyła inspirowany naturą projekt, który ma na celu udoskonalenie masowo wykorzystywanego podczas testów na COVID-19 narzędzia – wymazówki. Dzięki całkowicie nowemu dizajnowi i metodzie wytwarzania spółka uzyskała szybszy i tańszy sposób produkcji, a sama pałeczka wymazowa zbiera więcej materiału do badania, niż jej rynkowe odpowiedniki.

 

 

Cały świat czerpał wiedzę o rozwoju pandemii z masowo wykonywanych testów na COVID-19. Tylko w Polsce do marca 2022 r. przeprowadzono ich ponad 34,4 mln. Pałeczki wymazowe były zatem artykułem pierwszej potrzeby, a uproszczenie ich produkcji – realną szansą na wsparcie służby zdrowia. W 2020 r. firma Sygnis S.A., obserwując przerwane łańcuchy dostaw i braki w zaopatrzeniu, zdecydowała się stworzyć swoją propozycję pałeczki wymazowej. Dostępne na rynku wymazówki produkowane są dwuetapowo – wtryskiwane, a następnie flokowane. Dla uzyskania odpowiednich parametrów wymazu potrzebne są konkretne rodzaje floków, a zatem również odpowiednie urządzenia do ich nanoszenia. Projekt CRN_01 charakteryzuje się natomiast szybszym i tańszym, jednoetapowym procesem produkcji – formowaniem wtryskowym. 

Kształt wymazówki stworzonej przez Sygnis został zainspirowany językiem kolibra, przystosowanym do pobierania nektaru z wąskich kielichów kwiatów. Zaprojektowane rowkowania i zagłębienia pozwalają na nagarnianie i gromadzenie dużej ilości materiału wymazowego, zapewniając tym samym skuteczność testowania. Co więcej, z uwagi na brak floków, wymazówki CRN_01 „oddają” w teście laboratoryjnym więcej próbki niż ich rynkowe odpowiedniki. Wymazówka CRN_01 „Koliber” przeszła konsultacje z diagnostami oraz doczekała się realizacji pierwszej formy wtryskowej i pierwszej serii produkcyjnej. Jak mówi autor projektu, Chief Design Officer w Sygnis S.A., Maciej Głowacki: – Lata doświadczeń z projektami badawczo-rozwojowymi, zaawansowanym drukiem 3D oraz realizacjami na formy wtryskowe pozwoliły mi stworzyć projekt w duchu „rapid prototyping”. Od pomysłu do realizacji pierwszej serii wtrysków minęły niecałe dwa miesiące, z czego ponad tydzień zajął proces misternego elektrodrążenia czterogniazdowej formy.

Projekt wymazówki zdobył II miejsce w prestiżowym, międzynarodowym konkursie wzorniczym MakeMe. Tak o projekcie wypowiedział się wręczający nagrodę dr Tomasz Rygalik: – Pandemia w znaczącym stopniu przyczyniła się także do pogłębienia kryzysu klimatycznego. Mnóstwo jednorazowych higienicznych i medycznych sprzętów oraz artykułów trafiło na wysypiska. Projekt wymazówki w sposób bezpośredni adresuje ten problem. Te dostępne na rynku standardowo produkowane są dwuetapowo i wykonane z dwóch grup materiałowych, nierozerwalnie ze sobą połączonych. A tu, z inspiracji naturą, powstał przedmiot, składający się z jednej części, o uproszczonym, jednoetapowym procesie produkcyjnym – szybszym i tańszym, który niesie tę samą, bardzo ważną funkcję diagnostyczną.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/koronawirusy-masowe-testy-covid-19-5739918/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter