Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sztuczna inteligencja może zastąpić jednego radiologa w przesiewowych badaniach w kierunku raka piersi
Sztuczna inteligencja może zastąpić jednego radiologa w przesiewowych badaniach w kierunku

Lunit, wiodący dostawca rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji do diagnostyki i leczenia nowotworów, stoi na czele przełomowej zmiany w diagnostyce w kierunku raka piersi – wynika z badania prowadzonego przez dr. Fredrika Stranda z Karolinska Institutet w Szwecji z udziałem ponad 50 tys. kobiet. Badanie opublikowane w „The Lancet Digital Health” potwierdziło, że Lunit INSIGHT MMG w trakcie analizy wyników mammografii może zastąpić jednego z dwóch specjalistów analizujących wyniki badań, zgodnie z europejskimi wytycznymi dotyczącymi podwójnego odczytu. Lunit INSIGHT MMG, rozwiązanie zatwierdzone przez amerykańską agencję FDA i oznaczone europejskim znakiem CE, może w ten sposób odciążyć radiologów.

Fot. Dr Karin Dembrower wykorzystująca Lunit INSIGHT do szczegółowej analizy obrazów mammograficznych. Źródło: materiały prasowe.

– System podwójnego odczytu wyników badań przez dwóch radiologów to powszechna praktyka stosowana w Europie i Australii. W wielu krajach jednak brakuje tych specjalistów – podkreśla dr Strand, radiolog i profesor w Karolinska Institutet. W badaniu przeprowadzonym od 1 kwietnia 2021 r. do 9 czerwca 2022 r. przeanalizowano 55 581 wyników badań przesiewowych w kierunku raka piersi w warunkach klinicznych. Analizy dokonywało dwóch radiologów i Lunit INSIGHT MMG, co umożliwiło dokładne porównanie rezultatów. – To badanie kładzie podwaliny pod powszechne przyjęcie sztucznej inteligencji w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Pomoże nie tylko odciążyć radiologów poprzez przejęcie obowiązków jednego z nich, lecz także obniżyć koszty leczenia – dodaje dr Strand.

Wyniki były przełomowe – Lunit INSIGHT MMG, współpracujący z jednym radiologiem, wykazał wskaźnik wykrywalności nowotworu (CDR) wynoszący 4,7 na 1000, przewyższając tradycyjną współpracę dwóch radiologów z CDR wynoszącym 4,5 na 1000. Badanie wykazało również znaczny spadek recall rates (RR) przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, zarówno we współpracy z jednym radiologiem (RR 2,8, spadek o 4,44%), jak i podczas pracy niezależnie (RR 1,55, spadek o 47,1%), w porównaniu z systemem podwójnej oceny (RR 2,93). Opierając się na tych ustaleniach, na początku tego roku firma Lunit nawiązała współpracę ze szpitalem Capio Saint Göran, największym prywatnym szpitalem w Szwecji i częścią grupy Ramsay Santé. W oparciu o tę umowę Lunit zintegrował Lunit INSIGHT MMG – było to pierwsze w historii wdrożenie, w którym sztuczna inteligencja zastępuje jednego z dwóch specjalistów w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Obecnie szpital wykorzystuje Lunit INSIGHT MMG do analizy ponad 65 tys. mammogramów rocznie. Tym samym znacząco przyczynia się do realizacji krajowego programu badań przesiewowych piersi w Szwecji. – Zrobiliśmy krok w kierunku stania się pierwszym na świecie centrum diagnostyki piersi wykorzystującym sztuczną inteligencję do analizy wyników mammografii. Dzięki temu radiolodzy są odciążeni i mogą się bardziej skupić na zaawansowanej diagnostyce, a czas oczekiwania na wynik dla pacjentów jest skrócony. W krótkoterminowej perspektywie przewidujemy wykrywanie większej liczby nowotworów, natomiast w perspektywie długoterminowej – zmniejszenie liczby nowotworów wykrywanych pomiędzy badaniami przesiewowymi i diagnozowanie mniejszych guzów. Jesteśmy podekscytowani szansą przeprowadzenia dalszych badań w tym obszarze – mówi dr Karin Dembrower, starsza lekarka kliniki mammograficznej w szpitalu Capio Saint Göran.

Wyniki badania, a także historia wdrożenia tego rozwiązania, zostaną zaprezentowane na nadchodzącej konferencji EUSOBI 2023 (European Society of Breast Imaging 2023) w Walencji w Hiszpanii, w dniach 28-30 września br. – To badanie stanowi prawdziwy przełom w opiece zdrowotnej i pokazuje, że sztuczna inteligencja podnosi efektywność i wyznacza nowe standardy w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Nasza współpraca ze szpitalem Capio Saint Göran ma kluczowe znaczenie w dokonaniu zmian w mammografii, m.in. rozwiązaniu problemu niedoboru radiologów. Dzięki dalszej współpracy z instytucjami medycznymi w Europie przyczyniamy się do polepszenia leczenia, zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów i optymalizacji pracy – podsumowuje Brandon Suh, dyrektor generalny Lunit.

KOMENTARZE
Newsletter