Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pure Biologics z sukcesem stworzyła unikalną platformę selekcji aptamerów
Pure Biologics – firma biofarmaceutyczna pracująca nad własnymi innowacyjnymi projektami terapeutycznymi oraz realizująca badania kontraktowe – zakończyła projekt dot. stworzenia innowacyjnej modularnej platformy selekcji modyfikowanych chemicznie aptamerów i weszła tym samym do wąskiego w skali światowej grona firm dysponujących tego typu technologią. Badania potwierdziły skuteczność i pełną założoną funkcjonalność platformy.

 

 

Aptamery to nowy, gorący w branży biotechnologicznej obszar naukowy. W styczniu br. AstraZeneca poinformowała o nawiązaniu współpracy z brytyjską firmą Aptamer Group w zakresie wykorzystania aptamerów do stworzenia nowych systemów transportu leków w organizmie pacjenta.

Powstała w wyniku projektu platforma PureApta służy do selekcji modyfikowanych chemicznie aptamerów, tj. oligonukleotydów rozpoznających wybrane cele molekularne – makrocząsteczki w żywym organizmie, które oddziałują z lekiem i w wyniku tej interakcji powodują pożądany efekt terapeutyczny. Uzyskane w wyniku selekcji aptamery mogą więc stanowić elementy funkcjonalne innowacyjnych leków i wyrobów medycznych, jak również służyć jako narzędzie badawcze/diagnostyczne w pracach laboratoryjnych z zakresu biologii komórki czy onkologii.

Pure Biologics planuje wykorzystywanie tej technologii w wewnętrznych pracach B+R spółki, takich jak np. już rozpoczęty projekt PB002 AptaPheresis, obejmujący terapię w chorobie neurodegradacyjnej NMO (Zespół Devica).

– Jesteśmy jedynym podmiotem na polskim rynku i jednym z niewielu w Europie, który może oferować selekcję aptamerów z bibliotek kombinatorycznych. Jeszcze mniej firm świadczy usługę otrzymywania aptamerów modyfikowanych chemicznie, a naukowcy wykazali już wielokrotnie, że takie modyfikacje zwiększają skuteczność i użyteczność aptamerów – mówi Przemysław Jurek, pomysłodawca i menedżer projektu PureApta.

Jednocześnie w oparciu o nową platformę spółka planuje w ciągu pół roku wprowadzić do swojej oferty usługowej w pełni dojrzałych usług selekcję modyfikowanych aptamerów. Nabywcami tego typu technologii będą firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne prowadzące projekty lekowe, terapeutyczne oraz diagnostyczne.

– Oprócz dynamicznie rozwijanego działu B+R równolegle intensywnie pracujemy nad zwiększeniem przychodów z działalności usługowej. W tym celu sukcesywnie poszerzamy portfolio oferowanych usług z zakresu pozyskiwania cząsteczek aktywnych – oprócz aptamerów dostarczamy już przeciwciała, korzystając z naszej platformy PureSelect, a w ramach dofinansowanego z NCBR projektu pracujemy też nad drugą jej generacją PureSelect2, by jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby rozwijającego się i coraz bardziej wymagającego rynku – opisuje strategię dr Filip Jeleń, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu Pure Biologics S.A.

W ramach segmentu usługowego Pure Biologics realizuje badania kontraktowe na zlecenie firm zewnętrznych, selekcjonując przeciwciała, w oparciu o które poszukiwane są nowe leki biologiczne. Ta część biznesu już od kilku lat jest rentowna i przyciąga coraz więcej coraz bardziej rozpoznawalnych partnerów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. We wrześniu 2018 r. wrocławska firma rozpoczęła realizację zlecenia dla notowanej na głównym rynku GPW Celon Pharmy.

Pure Biologics zatrudnia obecnie ponad 60 specjalistów, z których ok. 40 proc. posiada stopień naukowy doktora. Firma ma do dyspozycji 1000 m2 laboratoriów najwyższej klasy wynajmowanych we Wrocławskim Parku Technologicznym, co gwarantuje elastyczność kosztową oraz dostęp do najwyższej klasy sprzętu laboratoryjnego bez ponoszenia istotnych nakładów finansowych.

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter