Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Posłuchaj Wegańskich Biznesów” – czy rewolucja w branży żywnościowej w Polsce jest możliwa?
„Posłuchaj Wegańskich Biznesów” – czy rewolucja w branży żywnościowej w Polsce jest możliwa

Start-upy zajmujące się żywnością opartą na roślinach są przyszłością zrównoważonego systemu żywnościowego. Istnieje coraz większa świadomość zdrowotnych i środowiskowych zysków płynących ze stosowania diety roślinnej, ale producenci tej żywności w Polsce wciąż pozostają niszą. Green REV Institute postanowiła udzielić głosu właścicielom wegańskich start-upów. Tak powstał reportaż „Posłuchaj wegańskich biznesów”.

Fot. Green REV Institute/YouTube

 

„Posłuchaj Wegańskich Biznesów” to dokument przygotowany przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate dotyczący wyzwań i trudności marek budujących rynek zdrowej, wegańskiej żywności w Polsce. Pokazuje także motywacje, marzenia i plany na przyszłość osób zaangażowanych w działalność firm. W reportażu udział wzięli przedstawiciele firm: Listny Cud, Polsoja, Well Well, It’s Bean, Yoush i Foodtech.ac. Przedstawione historie dowodzą, że dobry biznes nie musi mieć wymiaru wyłącznie finansowego, wręcz przeciwnie – tworzenie i rozwijanie działalności może być kontynuacją osobistych pasji i przekonań, a jednocześnie inwestycją w lepszą, etyczną i zdrowszą przyszłość dla nas wszystkich. – Do 2035 r. przejście na zamienniki mięsa, nabiału, jaj pozwoli zaoszczędzić tyle CO2, ile Japonia emituje w ciągu roku, zachować ilość wody wystarczającą do zaopatrzenia Londynu na 40 lat! Umożliwi też promowanie bioróżnorodności i bezpieczeństwa żywnościowego. Inwestycje w roślinne biznesy to inwestycje w przyszłość – tłumaczy Anna Spurek, COO Green REV Institute. Film możecie obejrzeć poniżej: 

 

Premiera filmu miała miejsce 4 lutego 2023 r. w Centrum Aktywizmu Gniazdo w Warszawie. Spotkaniu towarzyszyły rozmowy Okrągłego Stołu na temat współpracy sektora samorządowego, biznesu oraz nauki dla naprawy systemu żywności. Gośćmi byli:  Dorota Łoboda, radna m.st. Warszawy, przewodnicząca Komisji Edukacji, prezes fundacji Rodzice Mają Głos, Iwona Kibil, dietetyczka specjalizująca się w dietach roślinnych, autorka publikacji, książek i e-booków na temat diety roślinnej, Filip Pelc, niezależny radny dzielnicy Białołęka, wiceprezes stowarzyszenia Nasza Choszczówka, prywatnie weganin, Piotr Grabowski, współzałożyciel pierwszego w Polsce akceleratora start-upów z branży spożywczej FoodTech (foodtech.ac), który wraz ze swoimi wspólnikami wyszukuje, szkoli i pomaga finansować oraz budować start-upy, które dzięki nowym technologiom zmieniają branżę spożywczą na zdrowszą i bardziej przyjazną środowisku. W dyskusji wybrzmiały postulaty dotyczące konieczności wprowadzenia edukacji żywnościowej w placówkach oświatowych oraz pomysły na wsparcie systemowe dla roślinnych biznesów w Polsce i rozwoju start-upów, które już dzisiaj zmieniają rynek spożywczy, kierując się troską o prawa zwierząt i planetę. Prelegenci i prelegentki mówiły o własnych działaniach: interpelacjach na rzecz dostępności wegańskich posiłków w szkołach i przedszkolach (Filip Pelc), działaniach na rzecz osób, które są dyskryminowane ze względu na dietę (Dorota Łoboda), działaniach na rzecz budowania świadomości żywieniowej (Iwona Kibil) oraz tworzeniu funduszu inwestycyjnego dla nowego systemu żywności (Piotr Grabowski).

Organizatorką wydarzenia z ramienia Green REV Institute oraz koalicji Future Food 4 Climate była dr n. med. Joanna Kowalczyk-Bednarczyk, zwracająca uwagę na szereg istotnych kwestii związanych z transformacją żywnościową: – Jestem głęboko przekonana, że obecny czas jest tym, który powinniśmy poświęcić tematyce żywności i żywieniowej edukacji. Bezpieczna żywność i transparentna wiedza na temat jej produkcji należy się każdemu obywatelowi i obywatelce. Powinniśmy mieć także prawo do wyboru tego, co my i nasze dzieci chcemy/chcą jeść w placówkach publicznych. Sama Komisja Europejska w swojej ostatniej analizie systemu żywności i bezpieczeństwa żywności widzi potrzebę odchodzenia od spożywania produktów odzwierzęcych na rzecz produktów roślinnych. Zrównoważony System Żywności (SFS – Sustainable Food System) to propozycja unijnej legislacji, która ma powstać do 2023 r., będąc tym samym realną szansą na poprawę m.in. jakości życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt z ferm przemysłowych.

Źródła

https://futurefood4climate.eu/

https://greenrev.org/

https://smoglab.pl/weganskie-biznesy-posluchaj/

Fot. https://unsplash.com/photos/pRKDJZWNUvY

KOMENTARZE
Newsletter