Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pomysł polskiego studenta może pomóc niewidomym
Pomysł polskiego studenta może pomóc niewidomym
Łukasz Kolman jest jednym z pięciu zdobywców nagrody głównej VII Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”. Łukasz opracował laskę dla niewidomych, która może istotnie ułatwić poruszanie się im nie tylko po domu, ale również po mieście. W tym miesiącu projekt zostanie zaprezentowany na 45. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

 

Łukasz Kolman jest studentem Mechatroniki na Politechnice Rzeszowskiej oraz tegorocznym laureatem VII Ogólnopolskiego Konkursu Student-wynalazca. Łukasz został dostrzeżony dzięki opracowanej przez niego lekkiej lasce dla niewidomych, wyposażonej w liczne czujniki odbiciowe do skanowania najbliższej przestrzeni. Dzięki temu, gdy niewidomy zbliży się do przeszkody, urządzenie wyda informujący sygnał dźwiękowy - im bliżej przeszkody, tym będzie większa częstotliwość sygnału. To nie wszystko. Zaprezentowany projekt jest wyposażony również w GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy oraz mechanizm samobalansujący, co dodatkowo może poprawić komfort życia potencjalnego użytkownika. Obecnie wynalazek studenta jest testowany przez osobę niewidomą. Jeśli laska przejdzie testy pozytywnie, Łukasz chciałby postarać się o jej produkcje na szerszą skalę. W przyszłości produkt można by wyposażyć również w dodatkowe moduły, dostosowane do indywidualnych potrzeb jej właściciela.

„Student-Wynalazca” to wydarzenie organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską.  Konkurs adresowany jest do studentów studiów I, II i III stopnia, którzy są twórcami/współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego, przemysłowego, zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą w okresie trwania studiów. Do tej pory łącznie we wszystkich edycjach konkursu zgłoszono 529 rozwiązań, z czego 90 z nich tylko w tym roku. Aplikacje spłynęły z 25 uczelni z całej Polski, a najwięcej z Politechniki Lubelskiej – aż 13. Autorzy tegorocznych pięciu najlepszych zgłoszeń otrzymało równorzędne pierwsze nagrody i wezmą udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Oprócz Łukasza nagrodzono również:

  • Sebastiana Dawida Olędzkiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za „Pojazd podwodny z kadłubem o zmiennej geometrii”
  • Dariusza Zielińskiego z Politechniki Lubelskiej za „Sposób i układ magazynowania ciepła albo chłodu w pojazdach z napędem elektrycznym”
  • Arkadiusza Szczepanka i Wojciecha Żdżarskiego z Uniwersytetu Warszawskiego za „System chroniący kierowców przed zaśnięciem i badający koncentrację w trakcie jazdy”
  • Michała Skrzyniarza z Politechniki Świętokrzyskiej za „Głowicę pomiarową do pomiaru przemieszczeń względnych”

Jury miało spory problem z wyłonieniem najlepszych, dlatego przyznano również osiem wyróżnień oraz nagrody specjalne.
 

Źródła

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,803722,laureat-konkursu-student-wynalazca-stworzyl-innowacyjna-laske-dla-niewidomych.html

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/student/a/konkurs-student-wynalazca-na-politechnice-swietokrzyskiej-rozstrzygniety,11770482/

http://tu.kielce.pl/student-wynalazca/

KOMENTARZE
Newsletter