Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polacy optymalizują operację wszczepienia bajpasów

Wszczepianie bajpasów jest najczęściej wykonywaną operacją kardiochirurgiczną na świecie – w 2016 roku przeprowadzono ich łącznie ponad 833 tys. Polski zespół, pod przewodnictwem dr. Grzegorza Suwalskiego, zaprojektował urządzenie Heart Sense, którego celem jest monitorowanie pracy bijącego serca w czasie operacji bezpośrednio z jego powierzchni. Do tej pory zespoły operacyjne były pozbawione tej możliwości w najbardziej krytycznym momencie. Pierwszym krokiem do powstania urządzenia było opracowanie jego architektury technicznej, strategii komercjalizacji oraz biznes planu, które zostały wykonane przez zespół akceleratora technologicznego BTM Innovations. Dzięki temu powstał start-up mający na celu wyprodukowanie i skomercjalizowanie tego produktu.

– Naszym celem jest stworzenie innowacyjnego w skali światowej urządzenia do rejestracji sygnału elektrokardiograficznego (EKG) bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Urządzenie to będzie wykorzystywane podczas operacji pomostowania tętnic wieńcowych (tzw. operacji wszczepienia „bajpasów”) przeprowadzanej techniką bez zastosowania krążenia pozaustrojowego, czyli na bijącym sercu. Jest to mniej inwazyjne podejście, zmniejszające ilość powikłań pooperacyjnych – dane rynkowe pokazują, że w ciągu kilku lat może ono być podejściem dominującym. Musimy jednak poprawić kilka elementów tej procedury i to właśnie planujemy wykonać. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie Heart Sense. Na krytycznym etapie operacji zespół lekarzy czasowo pozbawiony jest dziś kluczowego narzędzia monitorującego pracę serca, jakim jest zapis EKG. Zespół BTM Innovations, obok wsparcia mnie w opracowaniu strony technicznej tej innowacji, pozyskania partnerów technologicznych i stworzenia strategii komercjalizacji, pozyskał też inwestora umożliwiającego uruchomienie projektu. Opracowanie koncepcji rozwoju i powołanie do życia start-upu było naprawdę długotrwałym i pełnym wyzwań procesem – tłumaczy dr Grzegorz Suwalski, główny twórca Heart Sense.

 

Mniej powikłań i tańsze operacje

Dane naukowe oraz praktyka kliniczna wskazują, że wprowadzenie takiego urządzenia przyniesie korzyści dla pacjentów (redukcja ilości powikłań), lekarzy (ułatwienie wykonywania operacji) oraz będzie bardziej ekonomicznie (mniej inwazyjne i tańsze operacje). Elektroda, będąca kluczowym elementem urządzenia, będzie miała formę „płatka” posiadającego zdolność łączenia się z powierzchnią serca. Wytwarzana będzie w technologii umożliwiającej produkcję tanich elementów jednokrotnego użytku.

 

Inwestor i długa droga na rynek

Wprowadzanie na rynek rozwiązań medycznych jest złożonym, długim oraz angażującym procesem i jest on trudny do przeprowadzenia przez twórcę technologii. Konieczne jest merytoryczne wsparcie biznesowe. W przypadku projektu Heart Sense zostało ono dostarczone przez BTM Innovations, które wspiera projekty biotechnologiczne już od prawie 10 lat. Projekt jest też wspierany przez program Bridge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Doktor Grzegorz Suwalski, który jest kardiochirurgiem, zgłosił się do naszego akceleratora w 2017 roku. Miał pomysł na urządzenie, którego potrzebuje w codziennej pracy. Od tego czasu pracowaliśmy nad tym, jak to można zrobić – również od strony technicznej. Powołaliśmy grupy badawcze, które pracowały nad tą technologią, znaleźliśmy partnerów wdrożeniowych w zakresie badań przedklinicznych, planu certyfikacji oraz, co bardzo ważne, stworzyliśmy strategię ochrony własności intelektualnej. Jest to kluczowe dla start-upu, aby mógł uzyskać monopol na korzystanie z technologii oraz określić strategię wyjścia, czyli wprowadzenia urządzenia na rynek. Zdefiniowanie tych podstawowych elementów umożliwiło pozyskanie inwestora YouNick Mint, dzięki któremu implementacja technologii Heart Sense staje się możliwa – dodaje Przemysław Furdal z BTM Innovations.

KOMENTARZE
Newsletter