CathAIO to elektroda o uniwersalnych właściwościach diagnostycznych: elektrofizjologicznych, hemodynamicznych i biochemicznych. Łączy funkcje elektrod: referencyjnej, stymulującej, diagnostycznej oraz pozwalającej na pobranie krwi np. z zatoki wieńcowej. Elektroda CathAIO zaprojektowana jest do użytku przez zespoły medyczne zaangażowane bezpośrednio w wykonywanie zabiegów ablacji arytmii serca. Medinice posiada już patent na ten wynalazek przyznany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka złożyła również wnioski patentowe w procedurze międzynarodowej oraz europejskiej.
– CathAIO to kolejny nasz projekt po EP-Bioptom, który otrzymał ochronę patentową w Stanach Zjednoczonych. Uzyskanie patentu w Stanach Zjednoczonych jest dla nas bardzo ważne, ponieważ większość czołowych producentów urządzeń stosowanych w inwazyjnej kardiologii i kardiochirurgii to firmy amerykańskie. Są to potencjalni nabywcy naszych technologii. Tamtejszy rynek, będący jednocześnie największym na świecie, jest dla nich bardzo ważny – mówi Sanjeev Choudhary, prezes i największy akcjonariusz Medinice S.A. – Portfolio Medinice liczy obecnie ponad 10 projektów w obszarze interwencyjnej kardiologii i kardiochirurgii. Łącznie posiadamy już prawie 40 patentów i zgłoszeń patentowych. Z każdym uzyskanym patentem rośnie fundamentalna wartość Medinice – dodaje.
Profesor Sebastian Stec, Dyrektor ds. Medycznych w Medinice S.A. i pomysłodawca CathAIO podkreśla, że zaburzenia rytmu serca takie jak na przykład migotanie przedsionków często współistnieją z chorobą wieńcową i niewydolnością serca. – Możliwość pobrania w trakcie zabiegu ablacji próbki krwi bezpośrednio z naczyń krążenia wieńcowego przy użyciu elektrody CathAIO może dać pełniejszy obraz toczących się procesów chorobowych w sercu. To "gradientowa biochemia mięśnia serca", oceniająca substancje wchodzące i uwalniane bezpośrednio z mięśnia serca. Może to następnie umożliwić podjęcie lepszej, celowanej decyzji terapeutycznej w odniesieniu do współistniejących z zaburzeniem rytmu serca choroby wieńcowej i niewydolności serca. W perspektywie kolejnych rozwiązań i badań elektroda CathAIO może stać się selektywnym medium podania leku lub mikroelektrody diagnostycznej – mówi.
Medinice pozyskał od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dotacje na uzyskanie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej dla pięciu kolejnych wynalazków. W najbliższych kwartałach spółka będzie składała kolejne zgłoszenia patentowe na rynkach w: Polsce, USA, Kanadzie, Indiach, Izraelu, Chinach, Korei Południowej oraz w procedurach międzynarodowej i europejskiej.
KOMENTARZE