Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Medidata rozszerza ochronę patentową na wynalazek EP-Bioptom o kolejny rynek
Spółka zależna Medinice – Medidata sp. z o. o. uzyskała patent na wynalazek EP-Bioptom w Stanach Zjednoczonych. Patent został wydany przez United States Patent and Trademark Office, amerykański odpowiednik Urzędu Patentowego RP. Wynalazek będzie wykorzystywany w zabiegach kardiologicznych i kardiochirurgicznych. EP-Bioptom to specjalny cewnik do biopsji mięśnia sercowego. Elektrofizjologiczny cewnik jest sterowany i monitorowany przez specjalny system trójwymiarowego mapowania elektroanatomicznego.

 

– EP-Bioptom, tak samo jak inne projekty z portfolio Medinice, ma potencjał globalny, dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie patentowe na całym świecie. EP-Bioptom posiada już ochronę patentową w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Złożyliśmy też wnioski o patenty w procedurach EPO i PCT. Uzyskanie patentu w Stanach Zjednoczonych jest dla nas ważne, ponieważ większość czołowych producentów urządzeń w kardiologii i kardiochirurgii, którzy są potencjalnymi kupcami EP-Bioptom to firmy amerykańskie. Rynek rodzimy jest dla nich bardzo ważny – zaznacza Sanjeev Choudhary, prezes Medinice i tłumaczy dalej – EP-Bioptom to elektrofizjologiczny cewnik diagnostyczny przeznaczony zwłaszcza do pozyskiwania biopsji endomiokardialnej tkanek serca, który jest naprowadzany i monitorowany przy pomocy systemu mapowania elektroanatomicznego 3D. Ponadto EP-Bioptom przeznaczony jest również do wykonywania zabiegów biopsji mięśnia sercowego, która jest inwazyjnym badaniem pozwalającym na przeprowadzenie badań morfologicznych, immunohistologicznych i strukturalnych. Będzie wykorzystywany przy zabiegach kardiologicznych. Globalny rynek technologii medycznych wykorzystywanych w zabiegach kardiologicznych i kardiochirurgicznych w ostatnich latach dynamicznie rośnie. Według ostatniego raportu Citi rynek elektrod ablacyjnych będzie w najbliższych latach rósł średniorocznie o kilkanaście procent. Potencjał EP-Bioptom jest zatem bardzo duży. 

EP-Bioptom jest jednym z wielu projektów rozwijanych przez Medinice. Wśród najważniejszych należy wymienić MiniMax – innowacyjną elektrodę do ablacji arytmii serca czy PacePress — elektroniczny uciskacz opatrunkowy. – Projekty rozwijane przez Medinice są realizowane zgodnie z planem. Wkrótce rozpoczniemy badania kliniczne w projekcie PacePress. Planujemy też rozpocząć fazę badań przedklinicznych w projekcje CoolCryo. Wkrótce rozpoczniemy również badania przedkliniczne na zwierzętach w projekcie MiniMax – podsumowuje Sanjeev Choudhary, prezes Medinice.

Medinice jest spółką notowaną na rynku NewConnect, zorganizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Podstawowym zakresem działalności spółki są badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii.

KOMENTARZE
Newsletter