Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Konsolidacja kolejnych instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz
Konsolidacja kolejnych instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz

Należące do Sieci Badawczej Łukasiewicz: Instytut Farmaceutyczny oraz Instytut Biotechnologii i Antybiotyków w poniedziałek zostały włączone do Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. I. Mościckiego. Połączenie Instytutów realizowane jest na podstawie decyzji Rady Centrum Łukasiewicz.

 

 

 

To już czwarta i do tej pory największa konsolidacja przeprowadzona w ramach trwających od ponad roku prac, które mają wzbogacić ofertę badawczą dla polskiego biznesu. Połączenie instytutów wzmocni kompetencje farmaceutyczno-chemiczne Łukasiewicza i realizację interdyscyplinarnych projektów rozwojowych, strategicznych dla polskiej gospodarki – informuje w przesłanym komunikacie Sieć Badawcza Łukasiewicz.

– Połączenie Instytutów Farmaceutycznego oraz Biotechnologii i Antybiotyków z Łukasiewicz –Instytutem Chemii Przemysłowej wpisuje się w budowę unikalnej i kompletnej oferty Łukasiewicza dla biznesu. Skupione w ramach jednego instytutu kompetencje farmaceutyczno-chemiczne, a także infrastruktura badawcza pozwolą nam skutecznie reagować na potrzeby przemysłu, w szczególności chemicznego, farmaceutycznego, petrochemicznego, energetycznego i spożywczego. Integracja wysoko wyspecjalizowanych zespołów naukowych otworzy również nowe możliwości pozyskania międzynarodowych grantów i zagranicznych partnerów biznesowych do projektów o wysokim stopniu innowacyjności – uzasadnia decyzję o połączeniu Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, cytowany w prasowym komunikacie.

Obecnie Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej zajmuje się m.in. technologią i przetwórstwem polimerów, syntezą i technologią chemiczną oraz chemią kosmetyczną i elektrochemią. Zakres kompetencji instytutu zostanie poszerzony o zagadnienia z zakresu farmacji i biotechnologii. Ośrodek będzie się skupiać m.in. na kompleksowym opracowywaniu technologii wytwarzania generycznych produktów leczniczych o kluczowym znaczeniu terapeutycznym i społecznym, a także produkcji substancji aktywnych, w tym biofarmaceutyków i szczepionek nowej generacji. Łukasiewicz – IChP stanie się też zarejestrowanym wytwórcą leku cytostatycznego BiodribinÒ, stosowanego przeciw białaczce włochatokomórkowej w każdym stadium choroby, a także przeciw przewlekłej białaczce limfatycznej i chłoniakach nieziarniczych o małym stopniu złośliwości w przypadkach opornych na leczenie innymi cytostatykami.

Po konsolidacji Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej będzie zatrudniał niemal 400 pracowników, z czego 200 w obszarze badawczym. Do tej pory w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz rozpoczęły się trzy procesy konsolidacji. W listopadzie 2019 r. warszawski Łukasiewicz – Instytut Optyki Stosowanej połączył się z Łukasiewicz – Instytutem Tele- i Radiotechnicznym, również z siedzibą w Warszawie. W styczniu 2020 r. doszło do włączenia Łukasiewicz COBRO Instytutu Badawczego Opakowań w Warszawie – do Łukasiewicz – Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi. Z początkiem kwietnia br. z połączenia należących do Łukasiewicza – Instytutu Odlewnictwa oraz Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania powstał Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny. Obecnie w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz wchodzą 33 instytuty badawcze.

(PAP)

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/sie%C4%87-internet-po%C5%82%C4%85czenie-biznes-3148727

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2020>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter