Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu

Do wiodących, a zarazem najbardziej rozwojowych technologii nielekowych w kardiologii należą przezcewnikowe zabiegi wad strukturalnych serca. Medyczny postęp w dziedzinie wiąże się z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania dyktowanym przez starzenie się społeczeństwa. Oprócz stosunkowo powszechnej już wymiany zdegenerowanej zastawki aortalnej (TAVI), nowy obszar stanowią coraz bardziej złożone zabiegi naprawcze na zastawkach mitralnych, jak np. klipsowanie płatków przy niedomykalności. Jakie jeszcze technologie kardiolodzy wskazują dziś jako najbardziej obiecujące?

 

Nowe zabiegi na horyzoncie

Podczas dwunastej edycji Poznańskich Spotkań Kardiologicznych, które w dniach 15-16 listopada zagościły w salach Poznań Congress Center, omówiono również innowację, jaką stanowi w pełni przezcewnikowe wszczepienie protezy zastawki mitralnej, zabiegu podobnego do stosowanej już implantacji sztucznej samorozprężalnej zastawki aortalnej. To prawdziwa nowość przeznaczona dla pacjentów z dużą niedomykalnością czynnościową przy wadzie samej zastawki lub w przebiegu choroby lewej komory serca.

– Procedura polega na wprowadzeniu nowego pierścienia poniżej naturalnego pierścienia zdegenerowanej zastawki mitralnej, aby jej sztuczny odpowiednik mógł poprawnie się trzymać. Następnie w umocowaną instalację wszczepiamy zastawkę, z dostępu przez prawy przedsionek, przegrodę międzyprzedsionkową i lewy przedsionek – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Maciej Lesiak, członek Komitetu Organizacyjnego wydarzenia.

Takie zabiegi wciąż należą do prawdziwej rzadkości. Eksperci przygotowywali się do nich podczas słynnego kongresu kardiologicznego EuroPCR w Paryżu i planują ich rozpoczęcie również w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

 

Od urologii do kardiologii

Litotrypsja to procedura dotychczas wykorzystywana w urologii przy leczeniu kamicy nerkowej. Dziś z technologii korzystają również kardiolodzy, rozbijając za pośrednictwem fal sonicznych prowadzące do zakrzepów zwapniałe zmiany w naczyniach wieńcowych. Dotychczas usuwano je za pośrednictwem rotablatora i mechanicznego rozwiercania diamentowym wiertłem, które poprzedzało implantację stentu do zwapniałej tętnicy wieńcowej. Prof. Lesiak wyjaśnia, że litotrypsja nie zastąpi rotablacji, ale świetnie ją uzupełni.

– Jeśli naczynie nie jest bardzo ciasno zwężone, to wtedy jest to wyjątkowo prosty zabieg. Wystarczy kilkadziesiąt uderzeń fal, aby skruszyć zwapnienie w naczyniu, a następnie wprowadzić balon czy stent – dodaje ekspert.

Litotrypsja wewnątrznaczyniowa to skuteczna, a zarazem bezpieczna i bezbolesna procedura. Jej kolejną zaletą jest bardzo krótki czas hospitalizacji. Pacjent opuszcza szpital zazwyczaj następnego dnia po zabiegu.

 

Technologia bliżej pacjenta

Wyjątkowo ekscytujące są też innowacyjne akcesoria z sektora medtech, które dzięki wykorzystaniu m.in. technologii maszynowego i głębokiego uczenia mogą odmienić życie pacjentów kardiologicznych. Jak podkreśla prof. Maciej Lesiak, do najbardziej oczekiwanych gadżetów technologicznych należy specjalny zegarek przeznaczony dla chorujących na arytmię.

– Urządzenie wykryje migotanie przedsionków u pacjenta i umożliwi stosowanie leków przeciwkrzepliwych tylko wtedy, kiedy wystąpi atak, który często wkrótce samoistnie ustępuje – tłumaczy. Dziś nie wiemy, czy wieloletnia, nieprzerwana farmakoterapia lekami przeciwzakrzepowymi jest faktycznie konieczna, trzeba bowiem pamiętać, że zwiększa ona ryzyko wystąpienia groźnych krwawień. Zegarek pomoże rozwiązać ten problem.

Źródła

Fot. IQ Pańczyk

 

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter