Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych prostsza niż myślisz!
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych prostsza niż myślisz!
Wiele osób wykonując badania laboratoryjne, nie czeka na wizytę u lekarza, a próbuje wcześniej dowiedzieć się, co może oznaczać obniżony lub podwyższony poziom danego parametru. Wyniki badań m.in. morfologii, stężenia hormonów bardzo często są trudne w interpretacji, zwłaszcza dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy medycznej. Czekając z niepokojem na wizytę u lekarza, zaczynają szukać informacji w Internecie, pytają wujka Google lub ciocię Wiki: „Co mi jest?” Pojawiające się informacje bardzo często są ze sobą sprzeczne, a co najważniejsze - nierzetelne.

 

Młodzi ludzie coraz częściej dostrzegając pewne braki na rynku, starają się je wypełnić. Tak było w przypadku Dominika Swadźby, założyciela i prezesa start-upu HouseMed. Ukończone studia na kierunku MSc Technology Entrepreneurship (związane z tworzeniem start-upów) oraz Finanse i Rachunkowość na SGH w Warszawie są idealną podstawą do prowadzenia start-upu.

HouseMed to pierwsza firma diagnostyczna oferująca interpretację wyników badań on-line. Zespół HouseMed tworzy wysoko wykwalifikowana kadra medyczna: doświadczeni lekarze oraz diagności laboratoryjni, którzy gotowi są odpowiedzieć na każde pytanie pacjenta, zinterpretować wyniki badań uwzględniając indywidualne cechy, tj. wiek, płeć, wagę oraz analizując historie choroby (jeśli występuje) i przyjmowane leki.

- Pomysł na biznes pojawił się dwa lata temu w trakcie rozmów z ludźmi związanymi z branżą diagnostyki laboratoryjnej. Według nich ludzie mają problem z interpretacją wyników badań laboratoryjnych na własną rękę. Oczywiście lekarze prowadzący są w stanie takie wyniki wytłumaczyć, ale nie zawsze są oni dla nich dostępni od zaraz. Często zdarza się, że osoba jest zaniepokojona, że kilka mierzonych parametrów nie mieści się w normie i chce wiedzieć, czy to jest duży problem, czy może spokojnie poczekać na wizytę lekarską, która będzie np. za miesiąc. Czasem zdarza się również tak, że badania wykazują ryzyko występowania pewnej choroby, ale żeby się upewnić, warto rozszerzyć panel badań i dopiero z pełnymi wynikami udać się do lekarza. Dzięki konsultacji z naszym konsylium lekarsko-diagnostycznym pacjent może się dowiedzieć, jakie dodatkowe badania wykonać oraz czy konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Ponadto obserwujemy rosnący trend badań profilaktycznych, w których często pacjent decyduje się na zakup pakietu badań bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. W takim wypadku konsultacja online na naszej platformie może rozjaśnić tej osobie, jakie badania zrobić oraz pomóc zinterpretować wyniki po wykonaniu badania - mówi Dominik.

Interpretacje wyników badań można uzyskać w każdym miejscu (jedyny wymóg to dostęp do Internetu) i o każdej porze. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest rejestracja w systemie i zadanie pytania specjaliście. W wersji uproszczonej należy zostawić swój adres email i numer telefonu - diagnosta skontaktuje się z pacjentem w ciągu 4 godzin. W czasie konsultacji telefonicznej lub na czacie lekarz przeprowadza wywiad zdrowotny, który umożliwia pełne spojrzenie na zdrowie pacjenta, interpretuje wyniki badań, uwzględniając indywidualne cechy osobnicze. Jeśli jest to konieczne, zleca wykonanie dodatkowych badań lub kieruje na konsultację u specjalisty. Podsumowanie konsultacji jest wysyłane na maila oraz dostępne w panelu pacjenta.

Firma ciągle się rozwija. Z usług HouseMed skorzystało do tej pory kilkaset osób. Wkrótce pojawią się nowe możliwości korzystania z serwisu: możliwość zakupu badań przez stronę internetową wraz z możliwością zamówienia usługi domowego pobrania krwi. Jest to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na syndrom tak zwanego "białego fartucha" i osób, którym robi się słabo na samą myśl o pobraniu krwi. Może warunki domowe korzystniej wpłyną na odczucia pacjentów i pobieranie krwi już nie będzie tak traumatycznym przeżyciem. Ta usługa może także znacznie ułatwić życie rodzicom małych dzieci czy osobom starszym, dla których wizyta w szpitalu czy przychodni ograniczy się jedynie do wizyty lekarskiej, podczas której pacjenci zostaną zbadani, a wyniki badań laboratoryjnych będą od razu dostępne do analizy.

KOMENTARZE
Newsletter