Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Healthnomic zakończył negocjacje z WAT i nabył prawa do metody przesiewu badania krwi onkologicznej
Healthnomic zakończył negocjacje z WAT i nabył prawa do metody przesiewu badania krwi onkol

Healthnomic – rodzima spółka z branży medtech specjalizująca się w dostarczaniu technologii do diagnostyki chorób cywilizacyjnych – podpisała kluczową umowę z Wojskową Akademią Techniczną, dzięki której otrzymała wyłączną licencję na technologię przesiewowego badania krwi onkologicznej i izolacji krążących komórek nowotworowych. Otwiera to spółce dostęp do nowych obszarów diagnostycznych, które będą rozwijane i komercjalizowane bez ograniczeń terytorialnych i czasowych. Umowa została zawarta na okres 14 lat, a koszt realizacji projektu może przekroczyć 12 mln zł. Współpraca z jednym z największych ośrodków badawczych w kraju to istotny krok w realizacji przyjętej strategii rozwoju Healthnomic, opartej na innowacyjnych projektach badawczo-rozwojowych.

– Zawarcie umowy licencyjnej z Wojskową Akademią Techniczną to dla nas nie tylko zwieńczenie wielomiesięcznych negocjacji, ale przede wszystkim – strategiczny krok w rozwoju Healthnomic. Współpraca z cenionym partnerem otwiera przed nami nowe horyzonty, umożliwiając rozwijanie innowacyjnych rozwiązań R+D bez jakichkolwiek ograniczeń terytorialnych i czasowych. To dla nas powód do ogromnej dumy – mówi Tomasz Skalski, prezes zarządu w Healthnomic. Prace realizowane będą w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki” – a wejście w życie ww. umowy licencyjnej uzależnione jest od otrzymania dofinansowania z NCBR. Jednocześnie, jak wynika z warunków umowy, Healthnomic jako licencjobiorca jest zobowiązany do uiszczania na rzecz licencjodawcy (WAT) opłaty licencyjnej w wysokości 5% z tytułu otrzymanych korzyści i przychodów związanych z ww.technologią.

Głównym elementem systemu jest kolumna przesiewowa, w której znajduje się specjalne sito, którego zadaniem jest izolowanie z krwi komórek nowotworowych. Zasadnicze działanie uzyskuje się dzięki podaniu krwi na sito, które dzięki odpowiedniej wielkości otworom, jest w stanie wyizolować określone wielkości komórek. – Widzimy olbrzymi potencjał dla tego rozwiązania. Choroby nowotworowe każdego roku odpowiadają za ok. 25% zgonów Polaków. Naszą misją, jako profesjonalnego podmiotu medtech, jest czynny udział w poprawie zdrowia i życia pacjentów. O poszczególnych etapach prac będziemy informować na bieżąco – dodaje prezes. 

Działalność Healthnomic opiera się na identyfikacji najbardziej perspektywicznych technologii z obszaru medtech, a następnie – ich przejęcie lub licencjonowanie, rozwój do etapu proof-of-concept lub certyfikacji i komercjalizacja rozwiązania we współpracy z partnerem branżowym. Jednym z obecnie rozwijanych produktów są wyroby medyczne wspierające leczenie i diagnostykę bezdechu sennego. Rozpoczęcie realizacji projektu planowane jest na II kw. 2024 r., obecnie oczekuje on na ocenę w PARP. Wśród kluczowych celów biznesowych spółki na rok 2024 znajduje się również konsolidacja trzech podmiotów grupy w jedną spółkę, wykorzystanie środków z nowego budżetu UE we współpracy z Euro Invest Group z Łodzi, a także zakończenie projektu z AMC i przejście do etapu certyfikacji. Trwają też rozmowy z międzynarodowym doradcą w kwestii podpisania umowy wspierającej procesy komercjalizacji i następnie sprzedaży rozwiązań. Jednocześnie zarząd Healthnomic podtrzymuje plan wejścia na rynek publiczny poprzez wprowadzenie akcji swojej spółki do alternatywnego obrotu NewConnect. Prace nad Dokumentem Informacyjnym są na zaawansowanym etapie.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/krew-fiolka-analiza-laboratorium-20745/

KOMENTARZE
Newsletter