To wydarzenie dedykowane specjalnie dla Ciebie!
Seminarium Inżynierii Biomedycznej to projekt, który ma na celu organizację prelekcji wraz z panelami dyskusyjnymi dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę o postępie inżynierii biomedycznej. Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie uczestnikom wydarzenia wysłuchania prelekcji uznanych specjalistów zarówno z dziedziny nauk medycznych jak i nauk ścisłych. To szansa na poznanie możliwych ścieżek rozwoju oraz zwiększenia świadomości o multidyscyplinarnej gałęzi nauki, jaką stanowi inżynieria biomedyczna.
Tak było za pierwszym razem
W listopadzie 2016 roku odbyła się pierwsza edycja Seminarium Inżynierii Biomedycznej. Wówczas tematem przewodnim wydarzenia była biomechanika oraz ortopedia. Prelekcje odbywały się w trzech blokach, podczas których uczestnicy wysłuchali cenionych specjalistów z renomowanych uczelni, przedstawicieli pionierskich firm z branży inżynierii biomedycznej, a także zapoznali się z osiągnięciami kół naukowych i projektów Politechniki Poznańskiej. Zainteresowani mogli odwiedzić stoiska promocyjne firm z branży bioinżynierii medycznej, takich jak Ottobock GmbH, Alvo Medical, PHU Technomex, Stanley czy Apotex Inc. Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród studentów z całej Polski.
Na I Seminarium Inżynierii Biomedycznej przybyło ponad 260 uczestników, między innymi z Politechniki Wrocławskiej, Warszawskiej i Poznańskiej. Oprócz studentów uczelni technicznych swoją obecność zaznaczyli przedstawiciele Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy, Akademii Wychowania Prof. dr hab. inż. Romuald Będziński to ceniony specjalista w zakresie biomechaniki Przerwa kawowa była doskonałą okazją do nawiązania dyskusji między lekarzami i inżynierami Protezy kończyny dolnej zaprezentowane przez przedstawicieli firmy Ottobock Fizycznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jak również liczne grono pracowników naukowych Politechniki Poznańskiej i członków Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej.
Wykład rozpoczynający Seminarium należał do prof. dr. hab. inż. Romualda Będzińskiego z Politechniki Wrocławskiej, który w ciekawy sposób wygłosił prelekcję o dysfunkcjach narządów ruchu i implantach z punktu widzenia inżyniera. Obszar zainteresowań prof. Będzińskiego to przede wszystkim analiza odkształceń i naprężeń w układzie ruchu człowieka oraz badania układów biologiczno-technicznych. Dr hab. inż. Wojciech Wolański, prof. nadzw. Politechniki Śląskiej zaprezentował system CAS (Computer Aided Surgery) do komputerowego wspomagania i planowania zabiegów chirurgicznych. Kolejny blok tematyczny należał do przedstawicieli nauk medycznych. W tej części dr n. med. Bartosz Łukaszewski opowiedział o amputacjach i ich znaczeniu w leczeniu chirurgicznym oraz o przygotowaniu pacjentów do zaprotezowania. Następną prelekcję wygłosił Adam Antoniewicz, przedstawiciel firmy Ottobock, który zaprezentował najnowsze protezy kończyn oraz innowacyjne elektryczne wózki inwalidzkie. W ostatniej części Seminarium uczestnicy mogli zapoznać się z ciekawymi projektami studenckimi, takimi jak VIRDIAMED współrealizowany przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Politechnikę Poznańską i Rehasport Clinic sp., jak również przyjrzeć się interesującym badaniom Biomechanicznego Towarzystwa Studentów Da Vinci i koła naukowego Inżynierii Wirtualnej Projektowania.
W tym roku będzie jeszcze ciekawiej
Tegoroczna edycja Seminarium Inżynierii Biomedycznej odbędzie się 17 listopada w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Tematem przewodnim prelekcji będą biomateriały oraz biomechanika. Ponadto jeden z bloków tematycznych poświęcony będzie start up’om z branży inżynierii biomedycznej oraz innowacjom w medycynie. Będzie to wyjątkowa okazja do wysłuchania prelekcji szanowanych specjalistów i naukowców oraz wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych. Stanowiska promocyjne firm z branży inżynierii biomedycznej cieszyły się dużym zainteresowaniem Prelekcje wraz z panelami dyskusyjnymi pozwoliły studentom na poszerzenie swojej wiedzy o biomechanice i ortopedii oraz umożliwiły wymianę doświadczeń naukowych.
Wśród prelegentów II Seminarium Inżynierii Biomedycznej będą:
prof. Vitalii Maksymenko National Technical University of Ukraine,
dr hab. inż. Jerzy Małachowski, prof. WAT Wojskowa Akademia Techniczna,
dr inż. Witold Walke Politechnika Śląska,
dr n. med. Jerzy Nazar Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu,
dr hab. Jerzy Sokalski, prof. UM Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,
StethoMe Start up.
Podobnie jak w zeszłym roku podczas wydarzenia będzie możliwość zapoznania się z czołowymi firmami z branży inżynierii biomedycznej oraz nawiązania kontaktu z ich przedstawicielami przy stanowiskach promocyjnych w holu Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej. To niezwykła okazja do zaznajomienia się z ofertami praktyk zawodowych lub stażów, a także do nawiązania współpracy z potencjalnym przyszłym pracodawcą.
Jak dołączyć do wydarzenia? Rejestracja!
Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem II Seminarium Inżynierii Biomedycznej odbędzie się w największej sali w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej mieszczącej 400 uczestników. Warto podkreślić, że udział w II Seminarium Inżynierii Biomedycznej jest całkowicie bezpłatny, a dla pierwszych 250 osób zostaną przygotowane zestawy konferencyjne. Nie zwlekaj i zarejestruj się już dziś! Odwiedź stronę wydarzenia: www.bioinzynieria.net
KOMENTARZE