Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy współpraca lekarzy i inżynierów jest możliwa? Przekonaj się sam!
Czy współpraca lekarzy i inżynierów jest możliwa? Przekonaj się sam!
Fascynuje Cię wiedza o postępie współczesnej medycyny i techniki? A może posiadasz różnorodne doświadczenia i zainteresowania związane z rozwojem inżynierii biomedycznej i chcesz wysłuchać cenionych specjalistów z tej dziedziny?

 

 

 

To wydarzenie dedykowane specjalnie dla Ciebie!

Seminarium Inżynierii Biomedycznej to projekt, który ma na celu organizację prelekcji wraz z panelami dyskusyjnymi dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę o postępie inżynierii biomedycznej. Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie uczestnikom wydarzenia wysłuchania prelekcji uznanych specjalistów zarówno z dziedziny nauk medycznych jak i nauk ścisłych. To szansa na poznanie możliwych ścieżek rozwoju oraz zwiększenia świadomości o multidyscyplinarnej gałęzi nauki, jaką stanowi inżynieria biomedyczna.

 

Tak było za pierwszym razem

W listopadzie 2016 roku odbyła się pierwsza edycja Seminarium Inżynierii Biomedycznej. Wówczas tematem przewodnim wydarzenia była biomechanika oraz ortopedia. Prelekcje odbywały się w trzech blokach, podczas których uczestnicy wysłuchali cenionych specjalistów z renomowanych uczelni, przedstawicieli pionierskich firm z branży inżynierii biomedycznej, a także zapoznali się z osiągnięciami kół naukowych i projektów Politechniki Poznańskiej. Zainteresowani mogli odwiedzić stoiska promocyjne firm z branży bioinżynierii medycznej, takich jak Ottobock GmbH, Alvo Medical, PHU Technomex, Stanley czy Apotex Inc. Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród studentów z całej Polski.

Na I Seminarium Inżynierii Biomedycznej przybyło ponad 260 uczestników, między innymi z Politechniki Wrocławskiej, Warszawskiej i Poznańskiej. Oprócz studentów uczelni technicznych swoją obecność zaznaczyli przedstawiciele Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy, Akademii Wychowania Prof. dr hab. inż. Romuald Będziński to ceniony specjalista w zakresie biomechaniki Przerwa kawowa była doskonałą okazją do nawiązania dyskusji między lekarzami i inżynierami Protezy kończyny dolnej zaprezentowane przez przedstawicieli firmy Ottobock Fizycznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jak również liczne grono pracowników naukowych Politechniki Poznańskiej i członków Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej.

Wykład rozpoczynający Seminarium należał do prof. dr. hab. inż. Romualda Będzińskiego z Politechniki Wrocławskiej, który w ciekawy sposób wygłosił prelekcję o dysfunkcjach narządów ruchu i implantach z punktu widzenia inżyniera. Obszar zainteresowań prof. Będzińskiego to przede wszystkim analiza odkształceń i naprężeń w układzie ruchu człowieka oraz badania układów biologiczno-technicznych. Dr hab. inż. Wojciech Wolański, prof. nadzw. Politechniki Śląskiej zaprezentował system CAS (Computer Aided Surgery) do komputerowego wspomagania i planowania zabiegów chirurgicznych. Kolejny blok tematyczny należał do przedstawicieli nauk medycznych. W tej części dr n. med. Bartosz Łukaszewski opowiedział o amputacjach i ich znaczeniu w leczeniu chirurgicznym oraz o przygotowaniu pacjentów do zaprotezowania. Następną prelekcję wygłosił Adam Antoniewicz, przedstawiciel firmy Ottobock, który zaprezentował najnowsze protezy kończyn oraz innowacyjne elektryczne wózki inwalidzkie. W ostatniej części Seminarium uczestnicy mogli zapoznać się z ciekawymi projektami studenckimi, takimi jak VIRDIAMED współrealizowany przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Politechnikę Poznańską i Rehasport Clinic sp., jak również przyjrzeć się interesującym badaniom Biomechanicznego Towarzystwa Studentów Da Vinci i koła naukowego Inżynierii Wirtualnej Projektowania.

 

W tym roku będzie jeszcze ciekawiej

Tegoroczna edycja Seminarium Inżynierii Biomedycznej odbędzie się 17 listopada w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Tematem przewodnim prelekcji będą biomateriały oraz biomechanika. Ponadto jeden z bloków tematycznych poświęcony będzie start up’om z branży inżynierii biomedycznej oraz innowacjom w medycynie. Będzie to wyjątkowa okazja do wysłuchania prelekcji szanowanych specjalistów i naukowców oraz wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych. Stanowiska promocyjne firm z branży inżynierii biomedycznej cieszyły się dużym zainteresowaniem Prelekcje wraz z panelami dyskusyjnymi pozwoliły studentom na poszerzenie swojej wiedzy o biomechanice i ortopedii oraz umożliwiły wymianę doświadczeń naukowych.

Wśród prelegentów II Seminarium Inżynierii Biomedycznej będą:

 prof. Vitalii Maksymenko National Technical University of Ukraine,

 dr hab. inż. Jerzy Małachowski, prof. WAT Wojskowa Akademia Techniczna,

 dr inż. Witold Walke Politechnika Śląska,

 dr n. med. Jerzy Nazar Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu,

 dr hab. Jerzy Sokalski, prof. UM Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,

 StethoMe Start up.

Podobnie jak w zeszłym roku podczas wydarzenia będzie możliwość zapoznania się z czołowymi firmami z branży inżynierii biomedycznej oraz nawiązania kontaktu z ich przedstawicielami przy stanowiskach promocyjnych w holu Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej. To niezwykła okazja do zaznajomienia się z ofertami praktyk zawodowych lub stażów, a także do nawiązania współpracy z potencjalnym przyszłym pracodawcą.

 

Jak dołączyć do wydarzenia? Rejestracja!

Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem II Seminarium Inżynierii Biomedycznej odbędzie się w największej sali w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej mieszczącej 400 uczestników. Warto podkreślić, że udział w II Seminarium Inżynierii Biomedycznej jest całkowicie bezpłatny, a dla pierwszych 250 osób zostaną przygotowane zestawy konferencyjne. Nie zwlekaj i zarejestruj się już dziś! Odwiedź stronę wydarzenia: www.bioinzynieria.net 

KOMENTARZE
Newsletter