Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
II Międzynarodowy Kongres Bioekonomii już za nami!
27.09.2013 , Tagi: konferencja, bioekonomia
W dniach 19-20 września 2013 roku w Łodzi odbył się II Międzynarodowy Kongres Bioekonomii. Jest to interesująca inicjatywa naukowo - gospodarcza, podczas której doszło do spotkania przedstawicieli reprezentujących każdą sferę gospodarki, w celu przedyskutowania wyzwań związanych z komunikacją zagadnień z obszaru bioekonomii.

Idea Międzynarodowego Kongresu Bioekonomii wynika z faktu, iż Europa wraz z resztą świata zmaga się z nowymi wyzwaniami środowiskowymi, ekonomicznymi i społecznymi. Kongres to przedsięwzięcie będące platformą pozwalającą na budowanie bliskiej, efektywnej, opartej na wzajemnych korzyściach współpracy  biznesu, nauki i samorządu w zakresie bioekonomii.

I Międzynarodowy Kongres Bioekonomii odbył się w 2012 roku i zgromadził ponad 400 uczestników. Skład Rady Programowej oraz kompetencje doświadczonych Partnerów sprawił, że Kongres zyskał szerokie grono sympatyków zarówno z Europy jak i z Polski. Tegoroczny II Międzynarodowy Kongres Bioekonomii rozpoczął się w dniu 19 września dwoma warsztatami tematycznymi:

  • "Biotechnologie przemysłowe" – zorganizowanym przez  Politechnikę Łódzką oraz europejskie stowarzyszenie EuropaBio. W ramach warsztatu podjęto dyskusję mająca na celu zidentyfikowanie przeszkód utrudniających właściwy i skuteczny rozwój biotechnologii przemysłowej, wypracowanie nowych twórczych rozwiązań mających na celu promowanie biotechnologii przemysłowej w Polsce oraz wspieranie innowacyjnych technologii w obszarze biogospodarki w regionie.
  • "Budowanie modelu wsparcia ekogospodarki na bazie doświadczeń Klastra ECO WORD STYRIA" – zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego razem z W4E. Specjalnie zaproszeni na Kongres przedstawiciele Klastra ECO WORD STYRIA, przedstawili własne doświadczenia w zakresie tworzenia powiązań kooperacyjnych między podmiotami funkcjonującymi w obszarze biogospodarki. Na bazie austriackich rozwiązań uczestnicy warsztatów mieli okazję pracować nad możliwościami ich implementacji w warunkach polskiej gospodarki.

Drugi dzień II Międzynarodowego Kongresu Bioekonomii rozpoczął się Sesją Plenarną, w trakcie której przedstawiono następujące zagadnienia:

  • „BIOGOSPODARKA W UE – OSIĄGNIĘCIA I KIERUNKI NA PRZYSZŁOŚĆ" - Thomas Dodd (Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji)
  • „KONCEPCJA BIOGOSPODARKI” - Eugeniusz Chyłek (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przedstwiciel Polski w Stałym Komitecie ds. Badań w Rolnictwie przy Dyrektoriacie R&IKomisji Europejskiej)
  • „UNIJNA KONCEPCJA BIOGOSPODARKI – WYZWANIA DLA REGIONÓW Z PERSPEKTYWY RZADU” – panel rządowy
  • PODSUMOWANIE BIOECONOMY WEEK (prof. dr hab. Maria Koziołkiewicz, prof. dr hab. Maciej Zalewski, prof. dr hab. Andrzej K. Kononowicz)

Następnie uczestnicy Kongresu mieli mozliwość wzięcia udziału w spotkaniach dyskusyjnych, które podzielone zostały na trzy panele:

  • INNOWACYJNE TECHNOLOGIE JAKO ŹRÓDŁO SUROWCÓW DLA BIOGOSPODARKI
  • SYSTEM WSPIERANIA ROZWOJU BIOGOSPODARKI
  • INNOWACJE SPOŁECZNE.

Kongres zakończył się podsumowaniem podjętej na szeroka skalę dyskusji dotyczącej rozwoju biogospodarki, problemów związanych z rozwojem cywilizacyjnym oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych chroniących środowisko naturalne.

Źródła

http://www.bioekonomia.lodzkie.pl/

KOMENTARZE
Newsletter