Idea Międzynarodowego Kongresu Bioekonomii wynika z faktu, iż Europa wraz z resztą świata zmaga się z nowymi wyzwaniami środowiskowymi, ekonomicznymi i społecznymi. Kongres to przedsięwzięcie będące platformą pozwalającą na budowanie bliskiej, efektywnej, opartej na wzajemnych korzyściach współpracy biznesu, nauki i samorządu w zakresie bioekonomii.
I Międzynarodowy Kongres Bioekonomii odbył się w 2012 roku i zgromadził ponad 400 uczestników. Skład Rady Programowej oraz kompetencje doświadczonych Partnerów sprawił, że Kongres zyskał szerokie grono sympatyków zarówno z Europy jak i z Polski. Tegoroczny II Międzynarodowy Kongres Bioekonomii rozpoczął się w dniu 19 września dwoma warsztatami tematycznymi:
- "Biotechnologie przemysłowe" – zorganizowanym przez Politechnikę Łódzką oraz europejskie stowarzyszenie EuropaBio. W ramach warsztatu podjęto dyskusję mająca na celu zidentyfikowanie przeszkód utrudniających właściwy i skuteczny rozwój biotechnologii przemysłowej, wypracowanie nowych twórczych rozwiązań mających na celu promowanie biotechnologii przemysłowej w Polsce oraz wspieranie innowacyjnych technologii w obszarze biogospodarki w regionie.
- "Budowanie modelu wsparcia ekogospodarki na bazie doświadczeń Klastra ECO WORD STYRIA" – zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego razem z W4E. Specjalnie zaproszeni na Kongres przedstawiciele Klastra ECO WORD STYRIA, przedstawili własne doświadczenia w zakresie tworzenia powiązań kooperacyjnych między podmiotami funkcjonującymi w obszarze biogospodarki. Na bazie austriackich rozwiązań uczestnicy warsztatów mieli okazję pracować nad możliwościami ich implementacji w warunkach polskiej gospodarki.
Drugi dzień II Międzynarodowego Kongresu Bioekonomii rozpoczął się Sesją Plenarną, w trakcie której przedstawiono następujące zagadnienia:
- „BIOGOSPODARKA W UE – OSIĄGNIĘCIA I KIERUNKI NA PRZYSZŁOŚĆ" - Thomas Dodd (Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji)
- „KONCEPCJA BIOGOSPODARKI” - Eugeniusz Chyłek (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przedstwiciel Polski w Stałym Komitecie ds. Badań w Rolnictwie przy Dyrektoriacie R&IKomisji Europejskiej)
- „UNIJNA KONCEPCJA BIOGOSPODARKI – WYZWANIA DLA REGIONÓW Z PERSPEKTYWY RZADU” – panel rządowy
- PODSUMOWANIE BIOECONOMY WEEK (prof. dr hab. Maria Koziołkiewicz, prof. dr hab. Maciej Zalewski, prof. dr hab. Andrzej K. Kononowicz)
Następnie uczestnicy Kongresu mieli mozliwość wzięcia udziału w spotkaniach dyskusyjnych, które podzielone zostały na trzy panele:
- INNOWACYJNE TECHNOLOGIE JAKO ŹRÓDŁO SUROWCÓW DLA BIOGOSPODARKI
- SYSTEM WSPIERANIA ROZWOJU BIOGOSPODARKI
- INNOWACJE SPOŁECZNE.
Kongres zakończył się podsumowaniem podjętej na szeroka skalę dyskusji dotyczącej rozwoju biogospodarki, problemów związanych z rozwojem cywilizacyjnym oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych chroniących środowisko naturalne.
KOMENTARZE