Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czas na polskie technologie w amerykańskiej ochronie zdrowia

NCBR Investment Fund zainwestuje w polski start-up Talkie.ai, oferujący automatyzację obsługi klienta z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Spółka pozyskała 12,5 mln zł od polsko-austriackiego konsorcjum funduszy VC z udziałem NIF. Nowe środki spółka przeznaczy na dalszą specjalizację w tworzeniu technologii dla branży ochrony zdrowia oraz ekspansję w Stanach Zjednoczonych, skąd już dziś pochodzi ponad 20% klientów Talkie.ai.

 

 

– Postawienie na Talkie.ai to kolejna ciekawa i wartościowa inwestycja NCBR Investment Fund. Start-up wspiera ważne procesy biznesowe oraz nas jako obywateli i pacjentów. Wskazuje również na ogromną użyteczność sztucznej inteligencji i na to, jak dobrze zaprojektowane algorytmy mogą ułatwiać nam życie. Coraz więcej firm korzysta ze sztucznej inteligencji w obsłudze klienta. Boty stały się bardziej popularne, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy pandemia wymusiła na nas zdalne załatwianie wielu spraw, a firmy musiały odciążyć oblegane infolinie. Z pewnością rozwiązania oferowane przez Talkie.ai, które już teraz decydują o przewadze spółki na tle konkurencji, pozwolą na jej dalszy pomyślny rozwój i sprawią, że będzie to jedna z tych firm, które promują najlepszą polską myśl technologiczną – mówi dr Remigiusz Kopoczek, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Talkie.ai oferuje w pełni zautomatyzowane rozwiązania z zakresu obsługi klienta, przydatne wszędzie tam, gdzie wiodącym kanałem kontaktu jest infolinia telefoniczna, w szczególności w najbardziej perspektywicznej branży, jaką jest ochrona zdrowia. Spółka projektuje i tworzy algorytmy uczenia maszynowego (ang. machine learning), które zapewniają wyróżniający w branży ochrony zdrowia poziom rozumienia języka naturalnego (ang. natural language understanding). – Nowe technologie, oparte na sztucznej inteligencji, to szansa i rozwojowa konieczność dla systemu ochrony zdrowia. Cywilizacyjne wyzwania zdrowotne wymagają wprowadzania nowych rozwiązań cyfrowych, optymalizacji działania i praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji. Na takie zapotrzebowanie odpowiada polski start-up Talkie.ai, który odważnie wchodzi w kolejny etap wzrostu i myśli o dalszej ekspansji na rynku amerykańskim. NIF podejmuje wspólnie z partnerami inwestycję w spółkę, dostrzegając jej ogromny potencjał rynkowy – akcentuje Krzysztof Szubert, prezes zarządu NCBR Investment Fund.

Sztuczna inteligencja w służbie zdrowiu

Wyzwania, takie jak rosnący i zmieniający się sezonowo wolumen połączeń telefonicznych od pacjentów czy dostępność rejestracji medycznej 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, dają ogromny potencjał do automatyzacji za pomocą Talkie.ai. Start-up optymalizuje także inne typowe dla szpitali i klinik procesy, np. umawianie i zarządzanie wizytami, zamawianie recept, dostarczanie informacji o cenach i dostępności usług czy podstawowy wywiad medyczny. Platforma jest także zintegrowana zarówno z systemami do zarządzania wizytami pacjentów, jak i największymi na rynku dostawcami systemów do obsługi call center. – Pozyskane finansowanie zamierzamy przeznaczyć na dalszy rozwój oferty w ochronie zdrowia oraz ekspansję zagraniczną, głównie w USA, skąd już teraz czerpiemy ponad 1/3 naszych przychodów. Z uwagi na skalę rynku ochrony zdrowia w tym kraju, widzimy tutaj największy potencjał wzrostu. Przewidujemy też dalszy rozwój naszego zespołu oraz wprowadzenie dostępnych od ręki ofert dla innych branż, dopasowanych do ich specyfiki – zapowiada Paweł Lipiński, prezes zarządu i jeden z założycieli Talkie.ai.

Koncentracja na konkretnej branży umożliwiła Talkie.ai stworzenie voicebotów, które osiągają ponad 90% dokładności w rozumieniu intencji rozmówcy już po pierwszych 10 próbkach danych, a użycie technologii klonowania głosów sprawia, że brzmią one bardziej naturalnie, co korzystnie wpływa na doświadczenie rozmówcy. – Z naszymi botami po prostu chce się rozmawiać. To ważne, ponieważ nasze rozwiązania typowo obsługują ok. 80% zapytań klientów, co pozwala na zmniejszenie kosztów funkcjonowania call center nawet o połowę. Jest to też jeden z powodów zainteresowania branżą ochrony zdrowia. W bogatych i jednocześnie starzejących się społeczeństwach Zachodu rośnie zapotrzebowanie na efektywną zdalną obsługę zapytań pacjentów, a jednocześnie istnieje silna presja na ograniczanie kosztów poprzez automatyzację – zauważa Ada Andruszkiewicz, Head of Operations w Talkie.ai.

Przewagą Talkie.ai nad innymi rozwiązaniami tego typu jest także krótki czas wdrożenia, który wynosi od nawet jednego dnia (w przypadku najprostszych procesów biznesowych) do kilku tygodni. Konfiguracja i obsługa botów odbywa się z poziomu panelu administracyjnego. Dzięki temu użytkownik ma pełną autonomię i kontrolę nad ich działaniem. Jeśli klient wybierze jedno ze standardowych, dopasowanych do specyfiki branży rozwiązań Talkie.ai, to wdrożenie nie wymaga napisania ani jednej linijki kodu. Spółka oferuje też możliwość dostosowania swojego produktu do specyficznych potrzeb konkretnej firmy. – Rozwiązania oferowane przez Talkie.ai odpowiadają na aktualne trendy gospodarcze – wzrost kosztów pracy i automatyzację procesów biznesowych. Przekłada się to na rosnące zapotrzebowanie na boty konwersacyjne wykorzystujące sztuczną inteligencję. Do inwestycji przekonały nas kompetencje zespołu założycieli oraz gotowy produkt. Rozwiązanie Talkie.ai zaskakuje prostotą obsługi, szybkością wdrożenia, a także jakością dużo wyższą w porównaniu do rozwiązań, które miałem okazję obserwować w wielu firmach – docenia Krzysztof Bachta, partner zarządzający funduszu 4growth VC, lidera konsorcjum obecnej rundy finansowania

Globalny rynek konwersacyjnej sztucznej inteligencji ma sięgnąć 16,2 mld dol. w 2024 r. Do 2027 r. tylko w sektorze ochrony zdrowia rynek wirtualnych asystentów ma być wart 2,83 mld dol. Obecnie w Stanach Zjednoczonych 80% pacjentów kontaktuje się ze swoimi dostawcami usług medycznych telefonicznie, ale zaledwie 4% tych podmiotów korzysta z możliwości automatyzacji. 

Inwestycje w ekspansję i rozwój

Talkie.ai powstało w 2018 r. W połowie 2020 r. start-up pozyskał pierwszą rundę finansowania, które umożliwiło mu walidację produktu i strategii biznesowej, a także przyspieszenie wzrostu. Na początku 2021 r. spółka rozpoczęła działalność operacyjną w Stanach Zjednoczonych. Obecnie obsługuje kilkudziesięciu klientów w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA. W bieżącej rundzie finansowania Talkie.ai wzięły udział fundusze: 4growth VC (lider konsorcjum), NIF ASI (koinwestycja z 4growth VC), Satus Starter, FundingBox, primeCROWD (austriacki fundusz VC) oraz Movens (kontynuacja wcześniejszej inwestycji). W akcjonariacie znajduje się ponadto fundusz LT Capital, który zainwestował w spółkę na wcześniejszym etapie jej rozwoju.

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/BdgWxoO-jbc

KOMENTARZE
Newsletter