Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Co trzeba wiedzieć o wpływie ładunków elektrostatycznych na ważenie?
Elektryzowanie to gromadzenie się ładunków elektrycznych na powierzchni nieprzewodzącego materiału. Ładunki elektrostatyczne tworzone są najczęściej wskutek tarcia, podczas takich czynności jak: osuszanie szmatką szklanej zlewki, przenoszenie kolby miarowej rękami w rękawiczkach jednorazowych, wyjmowanie naczynia laboratoryjnego z opakowania z tworzywa sztucznego, napełnianie naczynia materiałami sypkimi (luzem).

 

 

Do typowych objawów świadczących o obecności ładunków elektrostatycznych należą dryft wyników i brak powtarzalności wyników pomiaru. Jednak niekiedy można też uzyskać stabilny odczyt pomimo obecności wypadkowej siły elektrostatycznej, przez co ustalenie jej efektu jest trudne lub wręcz niemożliwe.

 

Jakie są skutki tego zjawiska?

Wskazywana masa może być większa lub mniejsza od rzeczywistej. Zaobserwowano błędy w granicach 1-100 mg. Suche, sproszkowane próbki są bardzo podatne na elektryzowanie i przez to trudne do zważenia.

 

Jak szybko ładunek się rozprasza?

Rozpraszanie ładunku może trwać kilka sekund, kilka minut, a w suchej atmosferze (przy wilgotności względnej < 40%) nawet kilka godzin. Dobre izolatory elektryczne, takie jak szkło borokrzemianowe lub tworzywa klasy laboratoryjnej, mogą spowolnić proces rozpraszania ładunków.

 

Automatyczne wykrywanie ładunków elektrostatycznych StaticDetect™ – to chroniona patentem innowacja opracowana z myślą o użytkownikach wag, którzy borykają się z problemem ładunków elektrostatycznych (funkcja dostępna w wagach XPE METTLER TOLEDO).

Pomiar StaticDetect™ to dodatkowy proces przebiegający jednocześnie z ważeniem i niepowodujący opóźnienia wyniku pomiaru. Cykl wykrywania elektrostatycznego jest inicjowany w chwili umieszczenia próbki na wadze. Podczas pomiaru świeci się niebieska kontrolka LED. Kontrolka ta informuje użytkownika, czy na próbce znajduje się ładunek elektrostatyczny i czy wpływa on na wynik pomiaru. Na ekranie wagi wyświetlana jest informacja o wielkości błędu. Użytkownik może wybrać wartość progu wykrywania, określając w ten sposób dopuszczalny poziom błędu.

Więcej informacji i materiały szkoleniowe na stronie: www.mt.com/lab-static

 

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter