Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ziołowe maceraty olejowe w pielęgnacji skóry
Ziołowe maceraty olejowe to nic innego, jak oleje roślinne zawierające wszystkie substancje aktywne z danego wyciągu roślinnego, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Związki te to między innymi: olejki eteryczne, witaminy A, D, E, K, chlorofile, kwasy tłuszczowe, woski czy alkaloidy.

 

 

 

Jak pozyskiwane są maceraty ziołowe?

Maceraty otrzymywane są przez zalanie olejem surowca zielarskiego rozdrobnionego. Metody pozyskiwania olejów ziołowych dzielą się na przygotowanie na ciepło i na zimno. Metoda na ciepło polega na zalaniu surowca olejem, a następnie mieszanina podgrzewana jest w łaźni przez około 20 minut. Następnie, olej odstawiany jest na 24 godziny, w którym zachodzi proces maceracji. Po tym czasie, olej przelewany jest przez sito i przechowywany w butelce z ciemnego szkła. W metodzie na zimno również surowiec zalewany jest olejem, po czym odstawiany jest na 3 tygodnie. W trakcie tego czasu, codziennie należy wstrząsać naczynie z przygotowywanym maceratem. Przed przystąpieniem do pracy produkcji maceratu, należy dokładnie wyparzyć pojemnik i przykrycie, których będziemy używać.      

 

Ziołowe maceraty dla każdej z nas

Olejowe maceraty pozyskane z suszonych kwiatów arniki górskiej przy użyciu przykładowo oleju słonecznikowego szczególnie zalecane są osobom ze skłonnością do powstawania teleangiektazji. Surowiec zielarski bogaty jest w wiele związków flawonowych, trójterpenowych, kwasów tłuszczowych, karotenoidowych. Wykazuje działanie regenerujące, przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i eliminuje obrzęki. Zalecany jest do stosowania osobom ze skłonnościami do podrażnień, zaczerwienień, pajączków.

Macerat z marchwii bogaty jest w karoteny, retinol, wiele mikro- i makroelementów. Wzmacnia funkcje ochronne skóry, przyspiesza procesy gojenia się skóry, działa przeciwrodnikowo oraz nadaje ciepły odcień opalenizny. Olej z marchwii stosuje się w stężeniu maksymalnie 2-procentowym w preparatach kosmetycznych ze względu na jego działanie barwiące.

Olejowy wyciąg ze spiruliny wykazuje działanie ściągające, reguluje czynności gruczołów łojowych, poprawia ukrwienie i elastyczność skóry. Wykazuje też silne działanie przeciwzmarszczkowe, antycellulitowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne. Reguluje gospodarkę hydro-lipidową naskórka oraz głęboko odżywia i nawilża skórę.

Znany przez wiele kobiet z pięknego zapachu i silnie nawilżających właściwości olej Monoi to również macerat. Powstaje on przez macerację kwiatów gardenii (Gardenia Tahitensis) w oleju kokosowym. Łączy zatem dobroczynne włąsciwości oleju kokosowego i piękny, egzotyczny zapach kwiatów gardenii. Przede wszystkim swoje właściwości zawdzięcza obecności NNKT, ponadto zawiera szereg witamin, kwas foliowy i makroelementy. Bardzo silnie nawilża skórę i włosy. Ma działanie odżywcze, regenerujące, łagodzące i przeciwzapalne. Ma lekką konsystencję, szybko się wchłania i nie męczy tłustością. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów, zarówno do olejowania włosów, jak i zabezpieczania końcówek przed niekorzystnym działaniem wysokiej temperatury. Zalecany jest także do stosowania w przypadku podrażnień posłonecznych, ukączeń owadów. Przez wzgląd na działanie nawilżające, nadaje się także w pielęgnacji cer dojrzałych. W temperaturze niższej ma postać masła, natomiast powyżej temperatury 250C upłynnia się i ma postać żółtego oleju.

Znany ze swoich cennych właściwości jest także macerat z zielonej kawy. Wykazuje on działanie nawilżające, regenerujące, odżywcze i przeciwzapalne dzięki bogatej zawartości fitosteroli. Właściwości antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe oraz ochronne przeciw szkodliwym działaniem promieniowania UV wykazuje dzięki zawartości witaminy E. Ponadto, macerat z zielonej kawy przyspiesza odnowę komórkową naskórka, nawilża i reguluje działanie gruczołów łojowych dzięki obecności kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. Świetnie zatem sprawdzi się w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, a także cery dojrzałej, suchej i wrażliwej.

Jak widać, maceraty ziołowe znajdują szerokie zastosowanie w pielęgnacji cer z różnymi wymaganiami. Dzięki połączeniu cennych właściwości surowców roślinnych oraz odżywczego działania poszczególnych olei, można uzyskać wiele kombinacji tak, aby sprostać wymaganiom dzisiejszych konsumentek.

KOMENTARZE
news

<Luty 2027>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Newsletter