Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sorgo – nowe odmiany opracowane przez biotechnologów zmienią branżę bioenergetyczną
NexSteppe opracował dwie nowe odmiany sorgo, które pozwalają na wydajniejszą produkcję energii z biomasy. Działania biotechnologów wpisują się w trendy panujące na globalnym rynku energii odnawialnej.

Kalifornijska firma, start-up, NexSteppe opatentowała dwie odmiany sorgo. Ostateczny rezultat, jaki udało się uzyskać może przyczynić się do zmniejszenia wycinki drzew oraz pozwoli lepiej zaspokoić zapotrzebowanie na biomasę na całym globie. Nowe odmiany charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem, odpornością na suszę i niskimi wymaganiami co do jakości gleby.

W Polsce, sorgo charakteryzuje się małą popularnością, jednak w innych częściach świata wykorzystywana jest do żywienia zwierząt i ludzi, produkcji mąki, syropów, piwa oraz produktów wolnych od glutenu. Duże areały upraw sorgo znajdują się w Afryce.

Firma NexSteppe opracowała i opatentowała dwie odmiany nazwane Malibu oraz Palo Alto. Pierwsza z nich jest dedykowana do otrzymywania łatwo dostępnych do fermentacji cukrów potrzebnych do produkcji biopaliw. Natomiast odmiana Palo Alto charakteryzuje się zwiększoną zawartością celulozy oraz niską wilgotnością surowca, rekomendowana jest do wykorzystania przy produkcji biopaliw i pozyskiwania ciepła oraz energii elektrycznej. Pracujące w firmie grupa naukowców podkreśla, że nowe odmiany zostały uzyskane na drodze tradycyjnych metod rozmnażania, a nie przy wykorzystaniu technik inżynierii genetycznej.

Naukowcy podkreślają, że roślina stanie się bardzo konkurencyjna do obecnie uprawianych. Niskie wymagania glebowe pozwalają na efektywną uprawę na terenach nieużytecznych rolniczo. Oprócz tego charakteryzuje się znacznym przyrostem biomasy, w sprzyjających warunkach rośliny osiągają wysokość 6 metrów w ciągu zaledwie 4 miesięcy.

Obecnie firma prowadzi badania polowe w Brazylii. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, gdyż Brazylia jest największym rynkiem i eksporterem biomasy. W następnym etapie badań, który ruszy w ciągu kilku najbliższych miesięcy firma planuje rozpocząć prace badawcze w 15 krajach na całym świecie m.in. w Niemczech, Chinach, Indiach, Afryce Południowej, Kanadzie i innych.

Powstanie firmy NexSteppe jest przykładem stworzenia firmy biotechnologicznej od pięknej idei. Grupa biologów i genetyków założyła firmę dzięki zebranym funduszom od swoich znajomych i rodziny. Dzięki wsparciu bliskich osób udało im się zebrać milion dolarów. Tak właśnie w 2010 roku powstała firma NexSteppe.

Źródła

http://biomassmagazine.com/

nexsteppe.com.br

KOMENTARZE
Newsletter