Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zastosowanie glinek w kosmetologii

Glinki są naturalnymi minerałami, które znalazły szerokie zastosowanie w branży kosmetologicznej. Składają się one głównie z nawodnionych glinokrzemianów. W ich składzie znajdziemy wiele minerałów, tj. krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź, selen i inne. Wyróżniamy kilka rodzajów glinek, które różnią się kolorem oraz właściwościami. To właśnie barwa świadczy o pierwiastkach, które są w nich zawarte. W kosmetologii istnieje termin argilloterapia, który opisuje zabiegi pielęgnacyjne oraz zdrowotne, w czasie których wykorzystuje się glinki organiczne.

 

Glinka czerwona – za jej czerwony kolor odpowiada tlenek żelaza (III). Wydobywana jest głównie we Francji, jednakże odnotowuje się jej wydobycie również w innym rejonie świata, mianowicie w Chinach. Im głębiej usytuowane są pokłady glinki, tym produkt jest czystszy oraz bogatszy w drogocenne substancje. Ten rodzaj glinki poleca się w szczególności do pielęgnacji skóry wrażliwej i naczyniowej. Systematyczne jej stosowanie przyczynia się do łagodzenia objawów trądziku różowatego. Związane jest to z regeneracją podrażnionego naskórka oraz wzmocnieniem naczynek. Ponadto wykazuje delikatne działanie oczyszczające i zwężające pory. Co więcej, poprawia koloryt skóry. Jej działanie jest łagodniejsze niż glinki zielonej, ale równie efektywne. Glinka czerwona absorbuje sebum oraz łój, sprawiając, iż skóra jest oczyszczona i matowa. Glinka czerwona może być stosowana przez osoby z każdym rodzajem skóry, bez względu na wiek.

Glinka zielona  –  to jeden z najpopularniejszych rodzajów glinek. W szczególności jest polecana osobom z cerą normalną, mieszaną, tłustą oraz ze skłonnością do wyprysków. Posiada wiele cennych właściwości, do których zaliczamy przede wszystkim: skuteczne oczyszczanie i wspieranie regeneracji skóry, łagodzenie istniejących podrażnień, poprawę elastyczności, działanie przeciwzmarszczkowe, zmniejszanie wydzielania sebum oraz działanie antyseptyczne. Oprócz wspomnianych cech glinka zielona poprawia koloryt i jędrność skóry. Warto wspomnieć, iż spowalnia naturalne procesy starzenia się skóry. Po glinkę zieloną sięgają najczęściej osoby z cerą tłustą.

Glinka biała – zwana również porcelanową. Najczęściej złoża tego rodzaju glinki znajdują się na głębokości 20-70 m. Z wyglądu przypomina bardzo delikatny proszek i jest aksamitna w dotyku, jak puder. Jest to jedna z najbardziej delikatnych glinek dostępnych na rynku. Pochodzi ze skał osadowych. Glinka biała wykazuje szereg dobroczynnych korzyści dla skóry. Zaliczamy do nich: działanie oczyszczające, zmniejszanie stanów zapalnych, wyrównanie kolorytu skóry, rozświetlenie, dotlenienie, poprawę elastyczności skóry i wspomaganie produkcji kolagenu. Wartą podkreślenia cechą jest działanie nawilżające. Stosowanie białej glinki kosmetycznej nie zaburza równowagi bariery hydrolipidowej skóry.  W starożytnej Grecji używano białej glinki do leczenia złamanych kości.

Glinka żółta – właściwości glinki żółtej są połączeniem cech charakteryzujących glinkę różową oraz zieloną, mianowicie matowania i oczyszczenia skóry. Oprócz wspomnianych właściwości glinka ta działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się istniejących stanów zapalnych oraz oczyszcza skórę. Ponadto hamuje nadmierną produkcję łoju, co świetnie sprawdza się w przypadku cer tłustych. Właściwości glinki żółtej doceniają przede wszystkim posiadacze cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Ten rodzaj glinki świetnie sprawdza się u osób, których skóra potrzebuje dogłębnego oczyszczenia ze wszystkich zanieczyszczeń. Warto podkreślić, że glinka ta działa przeciwstarzeniowo, bowiem zwiększa elastyczność i jędrność skóry.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/maseczka-do-twarzy-sk%C3%B3ra-2578428/

KOMENTARZE
Newsletter