Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Z natury dobra glinka
Glinka to naturalny minerał pochodzący ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Wydobywana jest z pod powierzchni ziemi, co czyni ją wolną od zanieczyszczeń cywilizacyjnych. Jej barwa uzależniona jest od składu i zawartości soli mineralnych. Glinki coraz chętniej używane są w salonach SPA i gabinetach kosmetycznych a także w domowej pielęgnacji skóry. Wchodzą w skład licznych kosmetyków dostępnych na rynku, zawierających glinkę jako jeden z czynników aktywnych.

Szerokie zastosowanie glinek wynika z ich różnorodnych właściwości takich jak:

  • Absorpcyjne i oczyszczające- Ze względu na ujemnie naładowaną powierzchnię cząstek bentonitu, powoduje przyciąganie i wiązanie toksyn, metali ciężkich i zanieczyszczeń występujących w organizmie, obdarzonych dodatnim ładunkiem. Bierze udział w absorpcji zbędnych produktów przemiany materii, poprawiając kondycję cery a także pochłania serum i oczyszcza skórę.
  • Odżywcze i regenerujące- w związku z zawartością wielu dobroczynnych dla stanu skóry mikro- i  makroelementów takich jak:
    Krzem- składnik poprawiający elastyczność naczyń włosowatych, zapobiega pękaniu naczynek, co jest szczególnie ważne dla osób ze skórą naczyniową.  Utrzymuje prawidłową elastyczność i jędrność skóry, poprzez zwiększenie produkcji białek kolagenowych i elastyny. Wykazuje działanie przeciwalergiczne a także przyspiesza gojenie się ran.
    Żelazo- zapobiega suchości i szorstkości skóry.
    Wapń- działa wspomagająco w leczeniu alergii, wysypek skórnych i stanów zapalnych. Uszczelnia błony komórkowe, hamuje przepuszczalność naczyń włosowatych i tworzenie wysięku.
    Magnez- opóźnia proces starzenia się skóry i podobnie jak wapń zmniejsza skłonność do występowania stanów zapalnych.
    Potas i sód- wpływają na odpowiednie nawodnienie i napięcie tkanek.  
    Selen- usuwa przebarwienia. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczno oraz chroni przed promieniowaniem UV.
    Cynk- Szczególnie korzystny dla osób z cerą trądzikową, ponieważ reguluje produkcję sebum, zmniejsza skłonność do powstawania zaskórników oraz przyspiesza gojenie się ran.
  • Wygładzają i zamykają pory.
  • Ujędrniają, pomagają w walce z cellulitem.
  • Antyseptyczne- zapobiega rozwojowi bakterii, mogących być przyczyną stanów zapalnych i nadkażeń skóry.
  • Regulują pH skóry, zmniejszając skłonność do podrażnień.
  • Zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV.

 

Zastosowanie

Glinki w zależności od oczekiwanych efektów są stosowane pod różnymi postaciami:

  • Maseczki- przygotowuje się przez zmielenie glinki i wymieszanie z niewielka zawartością wody. Osoby z cerą tłustą i trądzikową do sporządzenia maseczki mogą użyć wyciągów z ziół o działaniu przeciwzapalnym takich jak rumianek, arnika, nagietek. Dla cery suchej i wrażliwej korzystne będzie zmieszanie glinki z olejami np. olejem z kiełków pszenicy lub olejem ze słodkich migdałów. Przy rozrabianiu glinki ważne jest, by nie używać metalowych przedmiotów (łyżek, misek itd.) Maseczkę należy nałożyć na skórę, odczekać około 20 minut a następnie dokładnie zmyć wodą.
  • Okłady (kataplazmy) przyspieszają gojenie się ran, wrzodów i czyraków.
  • Kąpiele z dodatkiem glinki odżywiają skórę oraz wspomagają detoksykację.
  • Maseczki na włosy, zmniejszają ich łamliwość i przyspieszają wzrost.
  • Pasty do mycia zębów oraz płukanki przy stanach zapalnych jamy ustnej.

Rodzaje glinek

Bez wątpienia duża zaletą w stosowaniu glinek jest możliwość indywidualnego doboru do typu cery i kondycji skóry. Istnieje szereg naturalnych glinek różniących się składem i zawartością soli mineralnych:

  • Glinka zielona- Przeznaczona do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i skłonnej do powstawania zaskórników. Ze względu na właściwości odtłuszczające nie jest polecana osobom o skórze suchej i nadwrażliwej.
  • Glinka czerwona- Działa łagodniej niż glinka zielona, posiada podobne właściwości i działanie. Uszczelnia i obkurcza naczynia krwionośne, poprawiając stan skóry osób z cerą naczyniową i trądzikiem różowatym.
  • Glinka żółta- Różni się od glinki czerwonej zawartością tlenku żelaza. Pozostałe właściwości i działanie pozostają niemal identyczne.
  • Glinka biała- Jedna z najbardziej delikatnych glinek. Dzięki silnym właściwościom regeneracyjnym i łagodzącym jest szczególnie polecana osobom z cerą suchą i wrażliwą.
  • Glinka różowa- Połączenie glinki czerwonej i białej pozwalające uzyskać efekt dogłębnego oczyszczenia i odżywienia, zachowując jednocześnie łagodny charakter.
  • Glinka błękitna- Glinka o szczególnych właściwościach absorbujących. Wygładza zmarszczki. Polecana jest dla osób z cerą dojrzałą i trądzikową.
  • Glinka ghassoul (czerwona glinka marokańska)-  Redukuje nadmiar serum.
  • Glinka ‘Fullers Earth’- Posiada silne właściwościach odtłuszczające i wybielające.
  • Glinka z kanadyjskiego lodowca- Poprawia krążenie krwi poprawiając koloryt skóry.

Przy wyborze odpowiedniego produktu zawierającego glinkę warto zwrócić uwagę na zawartość substancji aktywnej, która w glinkach dobrej jakości powinna być na poziomie 95-98%. Istotny jest również udział pozostałych składników. Lepszą skuteczność posiadają preparaty pozbawione sztucznych substancji. Korzystne wydaje się być samodzielne przygotowanie maseczki, co daje możliwość zastosowania składników idealnie dobranych to typu cery i stanu skóry.


 

 

 

 

 

Źródła

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/glinka-kosmetyczna-rodzaje-wlasciwosci-zastosowanie-glinki-kosmetyczne_37008.htmlhttp://www.healthyandnaturalworld.com/clay-for-body-detox-and-great-skin/​

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2026>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter