Gdzie występuje cynamonowiec cejloński?
Cynamonowce są drzewami o różnej wielkości. Cynamonowiec cejloński (Cinnamomum zeylanicum) to odmiana cynamonowca, z której pozyskuje się wyciąg z kory. Wysuszona kora gałązek Cinnamomum zeylanicum stanowi cenny składnik dla przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego i spożywczego. Dlatego też liczne gatunki cynamonowca cejlońskiego uprawiane są na terenach południowo-wschodniej Azji, Ameryki Południowej i na Antylach. Naturalnie występuje na wyspie Cejlon.
Kiedy dostrzeżono jego cenne właściwości?
Cynamon jako cenny i kosztowny surowiec znany był już od czasów starożytnych. W Egipcie olejek i kora cynamonowca cejlońskiego stosowane były do balsamowania ciał. Kora stosowana była także jako kadzidło, które było składane jako dar w świątyniach. Następnie odkryto, że cynamon świetnie może posłużyć do aromatyzowania alkoholi takich jak piwo i wino. Około 100 lat przed naszą erą cynamon stał się substancją leczniczą. Zaczęto stosować go jako składnik słynnego antidotum, który uważany był za lekarstwo na trucizny, toksyny i jady. Lekarstwo to miało postać gęstej maści pachnącej intensywnie cynamonem. Była ona wówczas najskuteczniejszym, ale też najdroższym lekarstwem.
Skład i otrzymywanie wyciągu z kory cynamonowca
Obecnie zarówno w farmacji, jak i kosmetologii cenione są walory kory cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomi cortex) i olejku (Oleum Cinnamomi). Kora uznawana jest za tzw. surowiec olejkowy.
W skład kory cynamonowca cejlońskiego wchodzą:
- aldehyd cynamonowy,
- aldehyd dihydrocynamonowy,
- aldehyd benzoesowy,
- eugenol,
- kuminol,
- terpeny,
- seskwiterpeny,
- garbniki.
Wyciąg z suszonej kory cynamonowca otrzymuje się na drodze procesu ekstrakcji.
Zastosowanie wyciągu z suszonej kory cynamonu w farmacji
Cinnamomum Zeylanicum Extract korzystnie wpływa na łagodzenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wspomaga leczenie niestrawności, wzdęć, dolegliwości trawiennych, eliminuje brak łaknienia. Kora w łagodny sposób pobudza wydzielanie soków trawiennych i polepsza przyswajanie pokarmów. Działa także przeciwbiegunkowo oraz zapobiega nadkwaśności. Ekstrakt można też spotkać w różnych preparat do stosowania zewnętrznie. W ten sposób łagodzą one mięśniobóle, nerwobóle, wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, miejscowo znieczulające.
Zastosowanie wyciągu z suszonej kory cynamonu w kosmetologii
Wyciąg z suszonej kory cynamonu znalazł szerokie zastosowanie zarówno dzięki jego właściwościom aromaterapeutycznym, jak i korzystnemu działaniu na skórę. Dzięki zapachowi ekstraktu stosuje się go w perfumerii do tworzenia ciekawych zapachów. Poza tym producenci surowców kosmetycznych często wykorzystują ten składnik do opracowywania ciekawych zapachów surowców naturalnych składających się z ekstraktów roślinnych. Wyciąg z kory cynamonu działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Kora cynamonu stanowi źródło naturalnej kamfory, która działa rozgrzewająco, antyseptycznie, przeciwzapalnie. Wywołuje ona silne rozszerzenie naczyń krwionośnych, co powoduje miejscowe rozgrzanie tkanek. Dlatego też surowiec ten świetnie sprawdza się w przypadku formułowania preparatów antycellulitowych. Ze względu na działanie rozszerzające naczynia krwionośne ekstrakt ten nie jest wskazany do stosowania przez posiadaczki skór naczynkowych ze skłonnościami do pękania naczyń krwionośnych i tworzenia się teleangiektazji. Dzięki rozgrzewającym właściwościom wyciągu z suszonej kory cynamonu działa on silnie ujędrniająco, wygładzająco, napinająco oraz uelastyczniająco. Usprawnia przepływ krwi i limfy oraz wspomaga metabolizm skóry. Jest to idealny składnik w walce z cellulitem. Często stosowany także w preparatach do pielęgnacji stóp. Ekstrakt z Cinnamomum Zeylanicum działa także ściągająco, ogranicza wydzielanie sebum i reguluje florę bakteryjną skóry.
KOMENTARZE