Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wyciąg z liści bluszczu pospolitego – właściwości i zastosowanie w farmacji i kosmetologii
Wyciąg z liści bluszczu pospolitego – właściwości i zastosowanie w farmacji i kosmetologii

W liściach  bluszczu pospolitego znajdują się substancje wykazujące wyjątkowo silne działanie ujędrniające. Cecha ta jest niezwykle ceniona przez kobiety, które poszukują preparatów kosmetycznych, które jak najdłużej utrzymają ich skórę w dobrej kondycji. Oprócz wspomnianego działania wyciąg z liści bluszczu pospolitego wykazuje m.in. działanie przeciwzmarszczkowe, antycellulitowe czy przeciwdrobnoustrojowe. Jest również ważnym składnikiem preparatów pod oczy, bowiem przyczynia się do zmniejszenia opuchlizny pod oczami, która jest częstym problemem u wielu osób.

 

Botanika

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.) jest gatunkiem zielonego pnącza należącego do rodziny araliowatych. Jest to jedyny przedstawiciel tej rodziny w polskiej florze, a zarazem jedyne pnącze o zimotrwałych liściach. Można go spotkać w lasach na terenie całego naszego kraju. Dorasta na wysokość 20-30 m, a rocznie osiąga przyrost 0,5-1 m. Posiada korzenie przybyszowe, za pomocą których przyczepia się do powierzchni. Liście są skórzaste, ciemnozielone, różniące się kształtem w zależności od wieku oraz miejsca wzrostu. Kwiaty biało-żółte pojawiają się w okresie od września do listopada. Owoce mają kolor fioletowo-czarny.

Skład

Wyciąg z bluszczu jest bogatym w cenne składniki surowcem kosmetycznym. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim flawonoidy (rutynę, 3-rutynozyd kemferolu), saponiny (hederynę, hederakozydy A i C, hederageninę, glukopiranozy hederageniny, kaulozyd F), kwasy polifenolowe, poliacetyleny (falkarinon, falkarinol), fitosterole, a także seskwiterpeny.

Zastosowanie w farmacji

Bluszcz pospolity zyskuje dużą popularność ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne dla funkcjonowania całego organizmu. Obecne w nim saponiny wpływają korzystnie na drenaż żylny oraz limfatyczny. Działa rozkurczowo, a także przeciwgrzybiczo. Co więcej, wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Ułatwia odkrztuszanie.

Zastosowanie w kosmetologii

Zazwyczaj stosowany jest w stężeniach od 0,5% do 5% w zależności od rodzaju produktu oraz jego przeznaczenia. Używa się go w produktach do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Wyciąg z bluszczu jest nazywany pogromcą tłuszczu, ponieważ redukuje cellulit. Jednym z głównym zastosowań wspomnianego składnika jest umieszczanie go w recepturach kosmetyków wyszczuplających oraz wspomagających modelowanie sylwetki. W skuteczny sposób przyczynia się do poprawy jędrności oraz elastyczności skóry, chroniąc ją przed pojawieniem się rozstępów po odchudzaniu. Ponadto pomaga w łagodzeniu podrażnień i zmniejszaniu stanów zapalnych, dlatego znajduje zastosowanie w preparatach dedykowanych do cery wrażliwej i higieny intymnej. Kolejnymi ważnymi właściwościami wyciągu z bluszczu są jego działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wspomniane cechy są wykorzystywane w preparatach dedykowanych do skóry trądzikowej, tłustej oraz mieszanej. Kosmetyki posiadające w swym składzie bluszcz przyczyniają się do zmniejszenia łojotoku skóry i zaskórników. Właściwości te zostaną docenione przez osoby zmagające się z trądzikiem od dłuższego czasu. Jego właściwości antyoksydacyjne pomagają neutralizować wolne rodniki, dzięki czemu przeciwdziała starzeniu się skóry. Jest ważnym składnikiem preparatów pod oczy, bowiem przyczynia się do zmniejszenia opuchlizny pod oczami, która jest częstym problemem u wielu osób. Należy podkreślić, iż wyciąg z bluszczu wykazuje dobroczynne działanie na skórę głowy poprzez wpływ na porost włosów.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/bluszcz-hedera-helix-odchodzi-4740347/

KOMENTARZE
Newsletter