Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Włosie naturalne czy sztuczne – dylemat każdej kobiety
Hanna Banasiak, 05.08.2014 , Tagi: pędzle, włosie, cera, makijaż
Włosie naturalne czy sztuczne – dylemat każdej kobiety
Producenci prześcigają się w produkowaniu pędzli do makijażu szukając coraz to nowych rozwiązań, kształtów i zastosowań. Zwróćmy jednak uwagę na pochodzenie włosia. Jakie są zalety włosia naturalnego, a jakie sztucznego i jakie jest najlepsze dla naszej cery?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo pędzli do makijażu. Finalny – profesjonalny efekt całego makijażu głównie zależy od jakości pędzla, którym makeup wykonujemy. Co z tego, że będziemy mieć kosmetyki z wysokich półek – najlepsze róże czy wspaniałe bronzery – jeśli zrobimy nim sobie plamę na twarzy zamiast nałożyć mgiełkę koloru. Wybierać możemy spośród pędzli do pudru, podkładu, konturowania, do cieniowania, nakładania, stemplowania, w końcu pędzli z włosiem naturalnym i sztucznymi. To na nich się dziś skupimy.

Włosie pędzli naturalnych pochodzi z sierści: kóz, kun, sobolów, kucyków i koni, ale też wielbłądów, wiewiórek i łasic. Pędzle te są bardzo wysokiej jakości i sprostają potrzebom nawet najbardziej wybrednym.

Problem zaczyna się niestety, kiedy taki pędzel trafi do osoby skłonnej do alergii. Włosie naturalne, tak samo jak i sierść zwierząt jest potencjalnym alergenem, a jak mówią statystyki, zwierzęta, szczególnie ich futro i wytwory skóry znajdują się w czołówce substancji alergizujących.

Co więcej, włókna naturalne jak i nasze włosy są podatne na odkształcenia i uszkodzenia. Dlatego trzeba na nie uważać i traktować z najwyższą delikatnością. Mają również pory i występujące we włosiu łuski, które absorbują produkt. I z jednej strony to dobrze – nabierają więcej produktu, więc aplikacja odbywa się szybciej. Z drugiej jednak – mówi się że mogą „wchłaniać” kosmetyk, zmniejszając jego wydajność.

Pamiętajmy również, by dbać o nie jak o nasze naturalne włosy – używając delikatnych kosmetyków i nie zapominając o nałożeniu odżywki (by je dodatkowo zmiękczyć i zabezpieczyć strukturę).

Producenci zapewniają, że włosie pochodzące od zwierząt hodowanych w tym celu, pobierane jest od nich z najwyższą delikatnością i bez wyrządzania krzywd. Niemniej jednak kontrowersje budzi wciąż sposób chowu tych zwierząt i warunków w jakich są przetrzymywane.

Naprzeciw większości tych wątpliwości wychodzą producenci podając nam pędzle z włosia syntetycznego. Są one przede wszystkim produkowane w sposób wolny od okrucieństwa (ang. cruelty-free).

Podstawową jednak różnicą jest fakt, że one uczulają zdecydowanie rzadziej. Włosie sztuczne produkowane jest z włókien nylonowych, taklonowych i poliestrowych i wbrew powszechnym zapewnieniom, syntetyczne pędzle mogą jednak powodować podrażnienia oraz wywoływać alergie. Mimo, że wydaje się być odwrotnie, to u chorujących na atopowe zapalenie skóry, więcej podrażnień mogą powodować właśnie pędzle syntetyczne, w tym głównie nylonowe. Taklon to modyfikowane włosie poliestrowe, które w karcie bezpieczeństwa ma zapis, że jest nieuczulający, jednak reakcje alergiczne zdarzają się wśród jego użytkowniczek. Należy jednak pamiętać, iż to nie jest wyznacznik. Każdy z nas jest inny, każdy będzie reagował inaczej na określone substancje i w końcu - oczywiście – zdarzają się wyjątki od reguły. Należy także pamiętać, że włosie syntetyczne podlega uprzedniemu farbowaniu, co również może wpływać na występowanie rekcji alergicznych czy podrażnień.

W związku z wykorzystaniem najnowszych technologii, włosie pędzli syntetycznych, jest niejednokrotnie bardziej miękkie od włosia naturalnego. Kolejną zaletą jest fakt, że modyfikując włókna, można uzyskać pożądaną elastyczność i sprężystość. Dodatkowo struktura włókien syntetycznych jest gładka i nieporowata w przeciwieństwie do włókien naturalnych, w związku z tym, wchłaniają one mniej produktu i łatwiej je utrzymać w czystości.

Dodatkowym atutem ich stosowania jest niewątpliwie trwałość. Nawet przy codziennym użytkowaniu i częstym myciu, pędzle te zachowują swój kształt i właściwości na dłużej niż pędzle z włosia naturalnego. Dodatkowo są bardzo odporne na uszkodzenia.

Rozważając koszty jednych i drugich – w tym momencie znajdziemy oba rodzaje w każdym przedziale cenowym.

Różnorodność pędzli na rynku kosmetycznym jest ogromna, a przynajmniej na tyle duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętając o wszystkich wadach i zaletach jednych i drugich dopasujemy odpowiednie zestawy dla naszej skóry. Alergicy, niech częściej sięgają po syntetyczne włosie, ale również z rozwagą i ostrożnością. Ludzie ze skórą skłonną do podrażnień niech jednak wypróbują pędzli z włóknami naturalnymi. Dodatkowo generalnie do nakładania płynnych, półpłynnych czy po prostu „mokrych” kosmetyków wybierajmy te, wykonane z syntetyków – do „suchych” lepiej sprawdzą się naturalne zostawiając mgiełkę koloru.

Podsumujmy:

Cecha

Włosie syntetyczne

Włosie naturalne

Pozyskiwanie włosia

+

-

Alergie

+/-

-

Miękkość

+

+

Trwałość

+

-

Odporność na uszkodzenia

+

-

Zachowanie czystości

+

-

Aplikacja produktu

-

+

Cena

+

+

Źródła

http://www.urbanapothecary.com/Tools/t_professionalmakeupbrushes2.htm
http://www.womansday.com/style-beauty/beauty-tips-products/makeup-brushes-101-80560
http://www.a-squirrel.com/makeup-sable-goat-hair.html
http://kjbennett.com/makeup-brush-buying-guide/
 

KOMENTARZE
news

<Październik 2018>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
5
6
7
10
11
Life Science Open Space
2018-10-11 do 2018-10-11
12
13
14
16
18
INSIDE TRENDS
2018-10-18 do 2018-10-19
Meet Up Food Supplement Ingredients
2018-10-18 do 2018-10-18
19
20
21
22
27
28
Lifestyle Medicine Academy
2018-10-28 do 2018-10-29
29
31
1
2
3
4
Newsletter