Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Właściwości i zastosowanie dzikiej róży w kosmetologii i farmacji

Dobroczynne właściwości dzikiej róży były doceniane już przez nasze babcie, które były zaintrygowane jej pięknem, aromatem oraz walorami użytkowymi. Nie dziwne więc, że już wiele pokoleń wstecz wykorzystywało się dobroczynne właściwości tejże rośliny. Dziką różę możemy spotkać prawie wszędzie w naszym kraju – począwszy od parków, ogrodów, na brzegach lasów kończąc. Bogata w niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy i przeciwutleniacze oferuje liczne korzyści pielęgnacyjne.

 

Botanika

Dzika róża to ciernisty krzew sięgający do 3 m wysokości. Posiada łukowato wygięte pędy główne, na których są umieszczone grube kolce oraz liście. Kwiaty dzikiej róży rosną pojedynczo oraz zebrane po kilka. Kwitnienie przypada na czerwiec. Owoce róży są kształu wrzecionowatego bądź kulistojajowatego. Osiągają długość ok. 3 cm oraz średnicę 1,5 cm. Przybierają barwę pomarańczową, a na szczycie owocu widoczne są resztki kielicha.

Zastosowanie dzikiej róży w farmacji

Wzmianki o dzikiej róży jako środku leczniczym sięgają czasów Hipokratesa – tj. III w. p.n.e. – najbardziej jednak została doceniona w czasie II wojny światowej, kiedy świat zmagał się z trudnościami związanymi z importem świeżych cytrusów. W odpowiedzi na tę sytuację w Wielkiej Brytanii zarządzono narodowe zbieranie owocu dzikiej róży, aby uchronić ludność przed niedoborem witaminy C. Do tej pory sięga się po preparaty na bazie dzikiej róży, by uzupełnić deficyty witaminy C i w czasie rekonwalescencji. Dzika róża wykazuje też szereg innych korzyści zdrowotnych. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim: regulowanie ciśnienia tętniczego krwi, zmniejszanie stanów zapalnych układu moczowego, wzmacnianie naczyń krwionośnych, leczenie biegunek oraz innych problemów jelitowych, stymulowanie pracy układu odpornościowego, zwalczanie miażdżycy (dzięki zawartej w niej flawonoidom), zmniejszanie uczucia zmęczenia.

Zastosowanie dzikiej róży w kosmetologii

Niewątpliwie bogaty skład dzikiej róży sprawia, iż jej właściwości są doceniane przez producentów kosmetyków. Wpływa ona korzystnie na stan skóry w każdym wieku i jest wykorzystywana przy produkcji różnych preparatów kosmetycznych. Ekstrakt z dzikiej róży jest szczególnie znany ze swoich intensywnych właściwości nawilżających i antyoksydacyjnych, dzięki czemu idealnie nadaje się do kosmetyków przeciwstarzeniowych i naprawczych. Jego duża moc antyoksydacyjna pomaga w neutralizacji wolnych rodników, potencjalnie zmniejszając stres oksydacyjny i uszkodzenia spowodowane czynnikami środowiskowymi. Dzięki swojej zdolności do wzmacniania bariery skórnej i głębokiego nawilżania skóry ekstrakt ten jest preferowanym wyborem w formułach mających na celu przywrócenie elastyczności skóry i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Co więcej, systematyczne stosowanie kosmetyków z ekstraktem z dzikiej róży sprawia, że skóra jest odżywiona, a jednocześnie jej bariera hydrolipidowa uszczelinowa. Jego właściwości przeciwzapalne pomagają również ukoić podrażnioną lub wrażliwą skórę, zmniejszając przy tym dyskomfort. Wielokierunkowe działanie sprawia, że dzika róża odgrywa ważną rolę jako surowiec kosmetyczny, zapewniając skuteczną pielęgnację skóry, a jednocześnie przyjemne doznania w postaci kojącego zapachu w czasie codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Należy podkreślić, iż dzika róża posiada w swym składzie wyjątkowo duże ilości witaminy C, która wpływa na wyrównanie kolorytu skóry oraz rozjaśnienie istniejących przebarwień, a także nadaje jej promienny wygląd. Ponadto przyczynia się do uszczelnienia i obkurczenia naczynek krwionośnych. Należy podkreślić korzystny wpływ dzikiej róży w pielęgnacji cery trądzikowej. Działa ona oczyszczająco oraz tonizująco, a także zwęża pory i reguluje wydzielanie sebum. Gdyby wskazać rodzaj cery, dla którego dzika róża jest najbardziej polecana, należy wymienić skórę dojrzałą. Na rynku kosmetycznym znajdziemy np. wodę różaną, która świetnie sprawdza się do nawilżenia skóry, zapobiegając przesuszeniom naskórka.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/dzika-r%C3%B3%C5%BCa-mr%C3%B3z-zima-zimowy-1945389/

KOMENTARZE
Newsletter