Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pielęgnacja dekoltu, szyi i piersi
Dbając o nasze ciało, przeważnie skupiamy się najbardziej na twarzy, włosach czy dłoniach. Niekiedy wręcz zapominamy, że skóra innych obszarów, jak np. szyi, dekoltu i piersi może również potrzebować szczególnej troski. Warto przyjrzeć się ekstraktom roślinnym oraz preparatom kosmetycznym wykorzystywanym do pielęgnacji tych części ciała.

Do pielęgnacji skóry dekoltu i szyi stosuje się kremy nawilżające i odżywcze, które najczęściej zawierają w swoim składzie olej z awokado i kiełków pszenicy, sok z cytryny, a także ekstrakty ze skrzypu, rozmarynu i przywrotnika lekarskiego.

Ziele skrzypu polnego zawiera saponiny sterydowe, flawonoidy, sole krzemu, alkaloidy i kwasy organiczne. Wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, uszczelniające i ściągające. Wpływa na elastyczność i odporność naskórka, a także ujędrnia skórę i przyspiesza jej gojenie.

Liście rozmarynu lekarskiego zawierają flawonoidy, olejek eteryczny, związki goryczkowe, alkaloidy, fitosterole, garbniki, kwasy fenolowe i saponiny. Kąpiele w naparze mają działanie pobudzające, odświeżające i dezynfekujące. Olejek rozmarynowy w połączeniu z odpowiednim kremem bardzo skutecznie ujędrnia skórę.

W skład ziela przywrotnika pospolitego wchodzi olejek eteryczny, garbniki, polifenole, saponiny, kwasy organiczne (m.in. elagowy), znaczne ilości witaminy C, karotenoidy, gorycze, żywicę. Przywrotnik działa przeciwzapalnie, ściągająco, ale także odmładzająco i regenerująco na skórę. Zawarte w nim polifenole chronią włókna kolagenu i elastyny, co stymuluje proces gojenia oraz wspomaga leczenie rozstępów.

Wśród nowych form do pielęgnacji skóry szyi i dekoltu oprócz kremów pojawiły się również żele i toniki zawierające opisane ekstrakty. Poniżej przedstawiono przykładowe receptury tych preparatów.

 

Receptura żelu do pielęgnacji szyi i dekoltu

Składnik

Zawartość [%]

karboksymetyloceluloza

2,00

kwas mlekowy

0,10

nipagina M

0,10

ekstrakty skrzypu, rozmarynu lub przywrotnika

5,00

olej awokado

2,00

olej z kiełków pszenicy

2,00

baza zapachowa

0,05

woda destylowana

do 100

 

 

Receptura toniku do pielęgnacji szyi i dekoltu

Składnik

Zawartość [%]

kwas mlekowy

0,10

nipagina M

0,10

ekstrakt skrzypu, rozmarynu lub przywrotnika

5,00

olej awokado

1,00

olej z kiełków pszenicy

1,00

baza zapachowa

0,05

40 % roztwór etanolu

do 100

 

 

Ważną rolę w pielęgnacji piersi, poza zabiegami takimi jak ćwiczenia gimnastyczne, odgrywają kosmetyki, najczęściej w formie kremu czy balsamu. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, dobiera się odpowiedni ekstrakt. W celu uzyskania jędrnego biustu stosuje się ekstrakty z szałwii, bluszczu, przywrotnika lekarskiego i rzepiku. Na rozwój piersi polecane są preparaty zawierające ekstrakt z żeń-szenia, olej z orzechów laskowych i wosk pszczeli, zaś na ich zmniejszenie - ekstrakty z bluszczu, kupalnika górskiego czy skrzypu. Ponadto niektóre firmy wykorzystują wyciągi z glonów morskich, które wnikają głęboko w tkanki, likwidują miejscowe otłuszczenie i powodują poprawienie kształtu biustu oraz jego ujędrnienie.

Liście szałwii lekarskiej zawierają olejek eteryczny, garbniki katechinowe, flawonoidy i gorycze. Wyciąg z liści i olejek szałwiowy działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych. Poza tym szałwia słynie z redukcji nadmiernej potliwości różnego pochodzenia.

 

Substancje czynne pozyskiwane z korzenia żeń-szenia właściwego to saponiny triterpenowe, glikozydy, tłuszcze, olejek lotny, witaminy (B1, B2, C), minerały (magnez, żelazo) oraz proteoglikan – panaxans. Ekstrakt z żeń-szenia odznacza się bardzo wysoką aktywnością przeciwstarzeniową (anty-ageing). Wykazuje działanie regenerujące, odmładzające, stymulujące odnowę tkanek i poprawiające ukrwienie skóry.

Szyszki chmielu zwyczajnego zawierają m.in. olejek lotny i gorycze. Mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, ściągające. Ponadto obecne w chmielu substancje biologicznie aktywne zwalniają procesy starzenia się skóry, przywracają jej jędrność oraz regulują ilość estrogenów w organizmie (mających wpływ na wielkość biustu).

Kwiaty arniki górskiej zawierają flawonoidy, cholinę, kwasy aromatyczne, związki poliacetylenowe, fitosterole, karotenoidy, terpeny, garbniki i olejek eteryczny. Wyciąg z arniki działa bakteriostatycznie, przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo.

Poniżej przedstawiono przykładowe receptury preparatów do pielęgnacji piersi zawierających opisane ekstrakty.

 

Receptura kremu pojędrniającego biust

Składnik

Zawartość [%]

kwas mlekowy

0,10

nipagina M

0,10

ekstrakt szałwii lub przywrotnika

5,00

baza zapachowa

0,05

baza kremowa

do 100

 

 

Receptura kremu na rozwój piersi

Składnik

Zawartość [%]

kwas mlekowy

0,10

nipagina M

0,10

ekstrakt żeń-szenia lub chmielu

5,00

olej z orzechów laskowych

5,00

wosk pszczeli

5,00

baza kremowa

do 100

 

 

Receptura kremu na zmniejszenie i ujędrnienie piersi

Składnik

Zawartość [%]

kwas mlekowy

0,10

nipagina M

0,10

ekstrakt z arniki lub skrzypu

5,00

baza kremowa

do 100

 

 

 

Aleksandra Wojciechowska

Źródła

Marzec A.: Chemia kosmetyków: surowce, półprodukty, preparatyka wyrobów. Wydawnictwo "Dom Organizatora", Toruń 2009, s. 128-130.

Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B.: Rośliny kosmetyczne. Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice, 2007.

 

KOMENTARZE
Newsletter