Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Właściwości ekstraktów kosmetycznych uzyskanych z jesiennych owoców

Ekstrakty z owoców to bardzo cenne surowce kosmetyczne. Jabłka, grusze i winogrono, kojarzące nam się z jesienią, są przede wszystkim źródłem przeciwutleniaczy, które chronią przed starzeniem się skóry. Kolejną ich wspólną cechą jest wyrównywanie kolorytu cery oraz jej rozjaśnianie. Co więcej, każde z nich reguluje wydzielane sebum, dzięki czemu są doskonałymi surowcami dedykowanymi do kremów przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej. Ekstrakty te można wykorzystywać jako składniki każdego kosmetyku.

 

Winogrono

Bogactwo substancji ukrytych w liściach winorośli oraz pestkach winogron sprawia, iż uznaje się tę roślinę za cenny składnik kosmetyczny. Ekstrakty z liści oraz pestek tego owocu mogą się od siebie nieco różnić. Rozbieżności te wynikają głównie z metody otrzymywania oraz tego, z której części rośliny został uzyskany ekstrakt. Wspólną zaś ich cechą jest obecność flawonoidów, tj. kwercetyny, kemferolu, mirycetyny. Liście, pestki, owoce oraz kwiaty winorośli posiadają charakterystyczne dla siebie polifenole. Dlatego, w zależności, z której części winorośli pochodzi ekstrakt, będą przeważały w nim dane polifenole. W pestkach znajdziemy: antocyjanidyny, proantocyjanidyny, katechinę i jej pochodne, petunidynę, kwercetynę oraz rezweratrol. Kwercetyna wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwzapalne. W kosmetologii winorośl ceni się właśnie za aktywność przeciwrodnikową flawonoidów. Działa również antyoksydacyjnie, antykancerogennie, przeciwgrzybiczo. Ekstrakt taki pobudza mikrokrążenie skóry, przyczyniając się do poprawy kolorytu oraz  rozjaśniania przebarwień, np. powstałych od słońca. Dodatkowo sprawdza się jako składnik kremów do cery trądzikowej i naczynkowej. Co więcej, prowadzi do wzmocnienia bariery ochronnej skóry, zapobiegając działaniu czynników zewnętrznych, ale też wystąpieniu podrażnienień. Oprócz walorów odżywczych ma piękny zapach, który pełni cenną funkcję aromatyczną. Podsumowując, ekstrakt z winogron, dzięki właściwościom przeciwstarzeniowym, jest wykorzystywany w recepturach kosmetyków do cer dojrzałych. To wszystko za sprawą obecności w nich najsilniejszych przeciwutleniaczy – flawonoidów. Ekstrakty z winogron pobudzają krążenie, dlatego mogą być używane w preparatach antycellulitowych.  

 

Jabłko 

Niepozorny owoc – jabłko – cieszy się bogactwem kwasów AHA, czyli substancji sprzyjających złuszczaniu. Co więcej, pomagają one odzyskać prawidłowe nawilżenie skóry. W związku z tym ekstrakt ten stosuje się głównie w recepturach preparatów złuszczających oraz wygładzających skórę. Dzięki wspomnianym właściwościom można wyrównać koloryt i pozbyć się przebarwień skóry po lecie, a ta zyska promiennym wygląd. Wspomniane kwasy wspomagają także regulację pracy gruczołów łojowych, dlatego sprawdzają się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery osób zmagających się z nadmiarem sebum. Obecność związków fenolowych oraz witaminy C, które wymiatają wolne rodniki, sprawia, że ekstrakt z jabłka wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz przeciwutleniające. W składzie INCI znajdziemy go pod nazwą Pyrus Malus Fruit Extract. Jest on często składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych, gdyż zawiera antyoksydanty chroniące przed procesami degradacyjnymi naszej skóry. Świetnie sprawdza się jako składnik kremów oraz peelingów do rąk. W peelingach zapewnia uczucie wygładzenia, zaś w kremie będzie pełnił funkcję przeciwstarzeniową, tak ważną również w pielęgnacji rąk, które są narażone na działanie szkodliwych substancji i czynników środowiskowych. 

 

Gruszka 

Gruszka jest źródłem witamin A, B i C oraz przeciwutleniaczy. W jej składzie znajdziemy kwasy jabłkowy oraz cytrynowy, a także błonnik, pektyny, fosfor, wapń, miedź, żelazo i sód. W liściach gruszy obecna jest arbutyna (beta-glukozyd hydrochinonu), czyli substancja, która wykazuje działanie rozjaśniające. Właściwość ta może być wykorzystywana w preparatach wyrównujących koloryt oraz rozjaśniających cerę. Zawarte w niej kwasy owocowe wpływają na regulację wydzielania sebum. Dzięki temu sprawdza się jako składnik kosmetyków dla osób z cerą trądzikową. Ekstrakt z gruszki poleca się w pielęgnacji suchych włosów, a to za sprawą zawartej w niej glukozy. Podobnie jak ekstrakt z jabłka zawiera przeciwutleniacze, które są bronią przeciw wolnym rodnikom. Dzięki zawartości antyoksydantów owoc jest sprzymierzeńcem w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry. Gruszka wykorzystywana jest również w przemyśle perfumeryjnym i może stanowić nutę serca oraz głowy.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/owoce-od%C5%BCywianie-organiczny-8145135/

KOMENTARZE
news

<Listopad 2021>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter