Zakaz stosowania formaldehydu zostanie ustanowiony na mocy rozporządzenia dotyczącego CMR zmieniającego załączniki II-VI do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych. Na spotkaniu AHWP projekt nie został przegłosowany. Głosowanie projektu odbędzie się prawdopodobnie na następnym spotkaniu AHWP (luty/marzec 2018 roku).
Jednocześnie Komisja poinformowała, że projekt rozporządzenia ustanawiający zakaz stosowania formaldehydu nie zawiera żadnego okresu przejściowego, a więc produkty kosmetyczne zawierające formaldehyd będą uważane za niezgodne z przepisami 20 dni po publikacji rozporządzenia.
Przypominamy, że formaldehyd został sklasyfikowany jako rakotwórczy kat. 1B zgodnie z rozporządzeniem Komisji 605/2014/WE (rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie CLP 1272/2008/WE). Od momentu klasyfikacji substancji jako CMR trwała procedura ustanowienia odstępstwa na wniosek sektora kosmetycznego, zgodnie z art. 15 rozporządzenia 1223/2009/WE. W lipcu 2017 r. Komisja poinformowała, że z uwagi na obecność substancji alternatywnych nie jest możliwe wprowadzenie odstępstwa dla formaldehydu i substancja zostanie zakazana.
PZPK od momentu rozpoczęcia procedury zwolnienia brał czynny udział w obronie dalszego stosowania formaldehydu. Natomiast jeżeli Komisja Europejska nie odstąpi od całkowitego zakazu stosowania formaldehydu, Związek apelował o ustanowienie terminów przejściowych dla wprowadzenia zakazu.
Mimo działań Związku oraz sektora kosmetycznego, Komisja poinformowała, że z uwagi na dostępność substancji alternatywnych formaldehyd zostanie zakazany do stosowania w produktach kosmetycznych. Nie zostaną ustanowiono żadne terminy przejściowe, gdyż w ocenie działu prawnego Komisji byłoby to niezgodne z zapisami artykułu 15 rozporządzenia 1223/2009.
Źródło: Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego
KOMENTARZE