Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szkockie ziarno niezgody
Szkockie ziarno niezgody
W sierpniu 2015 r. Rząd szkocki zakazał komercyjnej uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. Decyzja ta wywołała sprzeciw środowiska naukowego. W odpowiedzi, 28 organizacji naukowych wystosowało list otwarty do Ministra ds. Wiejskich.

Szkocki Minister ds. Wiejskich, Żywności i Środowiska Richard Lochhead skorzystał z przyzwolenia Unii Europejskiej wobec indywidualnych państw i nacji na zakaz komercyjnej uprawy GMO na swoim terytorium. Według obwieszczenia ministra, na terenie Szkocji zakazuje się upraw akceptowanej przez UE kukurydzy odpornej na insekty oraz sześciu innych roślin będących obecnie w trakcie ewaluacji przez Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności. Zakaz ma na celu ochronę i ulepszenie „zielonego statusu” Szkocji.

Wielu naukowców, między innymi Królewskie Stowarzyszenie Edynburga oraz Brytyjskie Stowarzyszenie Hodowców Roślin, jest zaniepokojonych potencjalnymi negatywnymi skutkami decyzji dla Szkocji. Mimo, iż nie dotknie ona w dużych stopniu rolników ze względu na niewielką do tej pory skalę upraw GMO, zamyka jednak drogę dla krajowych innowacji i innych upraw, które potencjalnie mogą być zaaprobowane do komercjalizacji w UE. 28 organizacji naukowych napisało list otwarty do ministra. Możemy w nim przeczytać, że „obecnie analizowanie pozytywne strony, które mogłyby przynieść korzyści szkockim rolnikom, konsumentom i środowisku obejmują ziemniaki o zmniejszonym zapotrzebowaniu na fungicydy oraz bogate w kwasy omega-3 ziarna, które mogą zapewnić zrównoważony i trwały pokarm w hodowli łososia”. Sygnatariusze są „ogromnie zaniepokojeni potencjalnym negatywnym skutkiem dla nauki w Szkocji”.

W odpowiedzi na publiczny apel, Lochhead zapewnia, że wprowadzone zmiany nie wpłyną na obecnie prowadzone badania naukowe, oraz że jest gotowy do spotkania z przedstawicielami środowiska naukowego. – Rząd Szkocji będzie kontynuował konsultacje z ekspertami naukowymi – dodaje rzecznik Rządu.

KOMENTARZE
Newsletter