Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy lakiery do paznokci są szkodliwe i niebezpieczne dla naszego zdrowia?
Pielęgnacja paznokci jest równie ważna jak pielęgnacja skóry rąk. Manicure i pedicure zyskują na znaczeniu, a pomalowane paznokcie dla większości osób wyglądają ładnie. Nie bez znaczenia jest tu także obecna moda na hybrydy. Czy ma znaczenie jakiego lakieru używamy? Czy paznokcie można malować w każdych warunkach? Ale przede wszystkim czy lakiery do paznokci są bezpieczne?

Przyczyny szkodliwości lakierów do paznokci

Szkodliwość lakierów do paznokci wynika z dwóch rzeczy. Pierwsza z nich to fakt, iż w ich recepturze znaleźć można składniki potencjalnie niebezpieczne. Druga to fakt, iż stosując lakiery czy emalie do paznokci wdychamy te składniki, a to przy wielokrotnym i intensywnym narażeniu może powodować bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia.

 

Jakie składniki obecne w lakierach do paznokci są niebezpieczne?

Kontrowersyjne substancje obecne w lakierach do paznokci to:

  • Ftalan dibutylowy (DBP)  – jak i inne ftalany może powodować zakłócenia w obrębie układu hormonalnego szczególnie u kobiet. U małych dziewczynek przyspiesza dojrzewanie, u kobiet dojrzałych powoduje problemy ginekologiczne. W przypadku kobiet w ciąży może powodować wady płodu. Opary ftalany powodują mdłości, bole głowy, a wdychane długofalowo mogą przyczynić się do uszkodzenia nerek i wątroby.
  • Toluen – jest stosowany w lakierach do paznokci jako rozpuszczalnik. Ma negatywny wpływ na układ nerwowy ludzkiego organizmu. Kontakt z toluenem powoduje zawroty i bóle głowy. Może uszkodzić nerki i wątrobę. Podrażnia także skórę i oczy. Należy do kategorii 3. w grupie substancji szkodliwie działających na układ rozrodczy. Oznacza to, że jest podejrzewany (ze względu na budowę chemiczną) o szkodliwe działanie na układ rozrodczy. Działanie to ze względu na brak wystarczających danych toksykologicznych nie zostało udowodnione. Stosowany był dość powszechnie ze względu na niską cenę. Obecnie większość firm rezygnuje z tego składnika. Znaleźć go można w większości tańszych lakierów.
  • Formaldehyd – to substancja utwardzająca . Uszkadza skórę, podrażnia ją, powoduje wysypkę i swędzenie. Ma negatywny wpływ na układ oddechowy – powoduje kaszel, kichanie. W skrajnych przypadkach prowadzi do onycholizy – oddzielenia płytki paznokcia od łożyska.
  • Kamfora - jest odpowiedzialna za błyszczące wykończenie. Powoduje reakcje alergiczne oraz bóle głowy i mdłości. Na chwilę obecną wycofywana jest z rynku kosmetycznego. 

Niepokojące objawy po użyciu lakieru do paznokci to zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, senność, trudności w oddychaniu, nudności i wymioty oraz ból w klatce piersiowej.

 

Jak uchronić się przed szkodliwym działaniem substancji?

Po pierwsze czytać etykiety opakowań. Obowiązkiem producentów kosmetyków jest wymienienie każdej stosowanej w recepturze lakieru substancji. W przypadku obecności potencjalnie niebezpiecznych składników warto jest poszukać innego produktu. Malowanie paznokci powinno się odbywać w dobrze klimatyzowanym lub wywietrzonym pomieszczeniu, ponieważ znacząco spada wtedy ryzyko narażenia na działanie substancji toksycznych.

Warto podkreślić, że coraz więcej markowych firm kosmetycznych dba w szczególności o zdrowie kobiet nie tylko w ciąży. I tak jest w segmencie producentów lakierów do paznokci. Na rynku dostępne są bowiem lakiery do paznokci, które są bezpieczne. Są to m.in. lakiery firmy Clinique, która opracowała lakier do paznokci dla skóry wrażliwej. Specjalna formuła lakieru minimalizuje ryzyko uczulenia skóry, paznokci i oczu. Kosmetyki do paznokci firmy ZOYA zawierają aminokwasy siarkowe, które są naturalnym składnikiem paznokcia, dzięki czemu spajają się z płytką paznokcia i każdą warstwą lakieru, zapewniając mu trwałość. Marka Scotch jest przyjazna szczególnie dla wegan, a dodatkowo pozbawiona glutenu. 

Źródła

1. J. Hirszler, Czy lakier do paznokci jest toksyczny, dostępny on line: 26.02.2017.  https://portal.abczdrowie.pl/czy-lakier-do-paznokci-jest-toksyczny

2. M. Machnicka, Czy wiesz, które lakiery do paznokci zawierają szkodliwe składniki? dostępne on line: 28.02.2017 http://polki.pl/moda-i-uroda/paznokcie,szkodliwe-skladniki-w-lakierach-do-paznokci-ktore-wybierac,10384512,galeria.html

3. J. Caban, Lakiery do paznokci – szkodliwe dla zdrowia?!dostępne on line: 28.02.2017 http://www.juliacaban.pl/2014/05/lakiery-od-paznokci-szkodliwe-dla.html#

4. Szukamy bezpiecznych lakierów do paznokci, dostępne on line: 28.02.2017, http://kobieta.gazeta.pl/follow/56,153347,16079946,Szukamy_bezpiecznych_lakierow_do_paznokci___te_marki.html

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter