Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sylibinina może stanowić przełom w profilaktyce raka skóry i opóźnić procesy fotostarzenia!
15.02.2013

Naukowcy z University of Colorado Cancer Center donoszą, że związek wyekstrahowany z ostropestu zabija komórki skóry zmutowane przez promieniowanie UVA i chroni przed uszkodzeniami wynikającymi z oddziaływania promieniowania UVB. 


Przeczytaj również:

Naskórek pod ostrzałem promieni UV

T-80 - innowacyjny filtr UV na bazie ditlenku tytanu. Chroni przed UVA oraz UVB


Pierwsze badania przeprowadzono na ludzkich komórkach skóry poddanej promieniowaniu UVA, które stanowi około 95% promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi. Następnie traktowano komórki sylibininą. W jej obecności zaobserwowano znaczne przyspieszenie tempa śmierci uszkodzonych komórek.

Jeśli weźmiemy  ludzkie keratynocyty i potraktujemy je sylibininą, nic się nie stanie. To nie jest związek toksyczny. Ale kiedy uszkodzimy komórki promieniowaniem UVA, sylibinina je zabija - powiedział dr Rajesh Agarwal, Kierownik zespołu badawczego. Dlatego też, zmutowane komórki, które mogą powodować raka skóry i fotostarzenie są usuwane. Szczegółowe badania pokazały, że leczenie wstępne sylibininą spowodowało wzrost uwalniania reaktywnych form tlenu (ROS) w komórkach narażonych na UVA, co spowodowało wyższe wskaźniki śmierci komórkowej.

Kolejne analizy ujawniły, że oprócz zabijania komórek uszkodzonych przez promieniowanie UVA, leczenie sylibininą chroni komórki ludzkie przed uszkodzeniem wywołanym promieniowaniem UVB, który obejmuje pozostałe 5% promieniowania słonecznego docierającego Ziemi. W tym badaniu, stwierdzono, że sylibinina zwiększa ekspresję białka interleukiny-12, działając stymulująco na procesy  naprawcze w uszkodzonych komórkach.

Agarwal i współpracownicy jak dotąd przetestowali skuteczność sylibininy w zapobieganiu i leczeniu nowotworów, na liniach komórkowych oraz na modelach zwierzęcych. Pracują nad stworzeniem skutecznej terapii u ludzi.

 

Źródło: http://www.cosmeticsandtoiletries.com

Agata Lebiedowska

KOMENTARZE
Newsletter