Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„W 100% zgodne z PPWR”? Takie stwierdzenie graniczy dziś z fikcją

Unijne rozporządzenie PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation), które weszło w życie 11 lutego 2025 r., ma na celu kompleksowe uregulowanie zasad projektowania, recyklingu i ponownego użycia opakowań w UE. Choć PPWR już obowiązuje, większość kluczowych przepisów i wymogów zacznie obejmować wyroby producentów dopiero w 2030 r., a znacząca część szczegółów technicznych, takich jak definicje opakowań nadających się do recyklingu czy metody liczenia zawartości recyklatów, wciąż nie została jeszcze opracowana przez Komisję Europejską.

 

Co wiemy, a czego jeszcze nie?

Choć nowe rozporządzenie dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych – PPWR – wprowadza kluczowe zmiany dla branży producentów, wiele jego aspektów pozostaje jeszcze w przygotowaniu. Jedno jest pewne – przepisy wykonawcze dotyczące szeregu wymagań, m.in. w zakresie recyklingu opakowań, stosowania recyklatów oraz ponownego użycia niektórych opakowań przemysłowych i handlowych, wejdą dopiero w życie i są w trakcie opracowań. Ocenia się, że stanowią większą część całej regulacji i zaczną obowiązywać najwcześniej w 2030 r. Przykładowo, do 1 stycznia 2028 r. Komisja ma zdefiniować recykling dla 22 kategorii opakowań. Dopiero po opublikowaniu tych definicji przedsiębiorstwa będą mogły ocenić swoje opakowania pod kątem ich zdolności do recyklingu zgodnie z PPWR, czego rynek spodziewa się od nich najwcześniej z początkiem 2030 r. lub 24 miesiące po wejściu w życie odpowiednich aktów delegowanych. – Bez przepisów wykonawczych nie da się obecnie formalnie wykazać zgodności opakowania z PPWR. Dlatego slogany typu „w 100% zgodne z PPWR” są obecnie nie tylko nieweryfikowalne, ale też potencjalnie dezinformujące – wyjaśnia Robert Szyman, dyrektor Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Fakty i mity o foliach opakowaniowych

Aktualnie pojawiają się fałszywe doniesienia o całkowitym zakazie używania folii opakowaniowych z tworzyw sztucznych od 2030 r. Tymczasem, jak wyjaśnia oficjalne stowarzyszenie European Plastics Converters, nowe przepisy przewidują zakaz stosowania jednorazowych plastikowych opakowań zbiorczych w punktach sprzedaży tylko w sytuacji, w której służą one do promocyjnego grupowania produktów, np. butelek lub puszek, w celu zachęcania klientów do zakupu większej liczby sztuk. Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie dotyczy to opakowań niezbędnych w logistyce i transporcie, takich jak folie stretch oraz termokurczliwe używane do zabezpieczania i stabilizacji ładunku na paletach, czy folii grupujących produkty, przykładowo butelki, przy transporcie i ekspozycji na sklepowych półkach. Rozporządzenie nie nakazuje rezygnować z opakowań, które są konieczne w łańcuchu dostaw. Komisja Europejska planuje wydać szczegółowe wytyczne w tej sprawie do 2027 r., co dodatkowo rozwieje pozostałe wątpliwości. PPWR nie ma na celu utrudniania producentom pracy i procesów logistycznych, a zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poprzez produkcję zbędnych odpadów.

Zmiany na horyzoncie

PPWR stanowi istotny krok w kierunku bardziej zrównoważonego gospodarowania opakowaniami w całej Unii Europejskiej. Jest to jednak proces, który dopiero się rozpoczął i będzie wymagał czasu oraz dalszych konkretnych działań legislacyjnych. Zarówno przedsiębiorstwa dostosowujące swoje strategie produkcyjne i marketingowe, jak i konsumenci poszukujący bardziej ekologicznych rozwiązań powinni zachować czujność i polegać jedynie na rzetelnych, oficjalnych źródłach informacji, unikając pochopnych wniosków na podstawie niepełnych lub niesprawdzonych danych. Świadome i odpowiedzialne podejście wszystkich uczestników rynku, jak również wprowadzane przepisy wykonawcze opierające się na analizach środowiskowych są kluczowe dla skutecznego wdrożenia założeń PPWR i osiągnięcia zamierzonych celów środowiskowych. – Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych z uwagą śledzi postęp prac nad przepisami wykonawczymi i apeluje o rozwagę w formułowaniu obietnic bez pokrycia w aktualnych regulacjach prawnych. Rzetelna informacja i unikanie dezinformacji to nasza wspólna odpowiedzialność – komentuje Robert Szyman.

Źródła

Fot. https://www.lummi.ai/photo/household-product-containers-display-bnED0

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
Wzorcowanie i kwalifikacja wag
2025-04-29 do 2025-04-29
1
2
3
4
5
6
Estetica Expo
2025-05-06 do 2025-05-08
7
10
11
14
16
Kongres POZ & AOS
2025-05-16 do 2025-05-17
17
18
20
22
24
25
31
1
Newsletter